Zatímco většina stálého chrupu nám doroste už v dětství, zuby moudrosti až kolem 20. roku života, někdy dokonce později a někomu se dokonce neprořežou nikdy. Před nástupem moderní stomatologie byly mnohdy osmičky pro lidi velkou záchranou, protože se začaly klubat v době, kdy často kvůli špatné hygieně byl druhý chrup již poškozen. V dnešní době jsou ale častým zdrojem potíží. Jaké to jsou nejčastěji?
Nevejdou se do pusy
Třetí zuby, jak se někdy osmičkám také říká, přišly našim předkům vhod v době, kdy ostatní chrup již byl poškozen. Kromě toho se ale našim předkům také do úst lépe vešly do zubního oblouku. Měli totiž mohutnější stavbu čelisti. S vývojem lidstva ale došlo ke změně velikosti lebky a nyní nám zuby spíše překáží, a jsou tak spíš zdrojem trápení než užitku. „Způsobují bolest při klubání, často se kvůli špatné poloze kazí. Jejich vytrhávání je navíc kvůli atypickému tvaru i zahnutým kořenům noční můra mnoha lidí,“ vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská v Praze.
Více se kazí
Kvůli své „osmičkové“ poloze jsou zuby moudrosti velmi těžko dosažitelné při čištění kartáčkem a často na nich zůstanou zbytky jídla, a zuby se tak rychleji kazí. Často se také neprořežou úplně a dáseň okolo zubu pak brání pečlivému vyčištění. Mohou tak způsobovat i častější záněty a zápach z úst.
Při čištění proto mějte nejlépe kartáček s menší hlavou, se kterou se dostanete i na špatně dostupná místa v ústech. Nechte si poradit na zubní hygieně, jak na to, ale nebuďte při čištění příliš urputní, ať si nepoškodíte sklovinu.
Další důvody, proč vás zlobí osmičky, najdete na webu Mojezdravi.cz