Chřipka, nachlazení nebo angína: Co dělat, když vás některá nemoc skolí?
Lítá to prostě všude. Kam se podíváte, narazíte na člověka držícího si ruku před pusou, kašlajícího nebo smrkajícího. Ještě aby ne, když v lednu většinou startuje chřipková sezona. Ačkoliv se v celé České republice rozhodně o epidemii mluvit nedá, v některých krajích, jako je například Vysočina, se už rozjela naplno. Co dělat, když už vás skolí? A jak chřipku odlišíte například od virózy?
Chřipka
Každou nemoc musíte vyležet.Autor: shutterstock.comS chřipkou nemá smysl chodit k lékaři, antibiotika se na virové onemocnění nepředepisují a s největší pravděpodobností vám stejně poradí, ať si dáte lék Paralen, k tomu může předepsat nějaké léky na kašel. Možnost je i lék Ibalgin nebo jiný lék s ibuprofenem, který působí protizánětlivě, a pomůže tak od bolavých kloubů. Doporučená je také zvýšená dávka vitaminu C, který naleznete v lécích, jako jsou třeba Celaskon nebo Aspirin. Kyselina askorbová totiž pomáhá zlepšovat imunitu. Jakmile vás chřipka skolí, naordinujte si týdenní klid v posteli a nevylézejte dříve, i když se budete cítit lépe.
Angína
Angínu není radno podceňovat, raději navštivte lékaře.Autor: Shutterstock.comKromě nich vám lékař také naordinuje klid na lůžku alespoň týden. Po nasazení antibiotik většinou odpadá to nejhorší, ale nesnažte se léčbu urychlit, mohlo by se vám to později vymstít. Kromě předepsaných léků užívejte také analgetika na tišení bolesti, jako je třeba Ibalgin, a antipyretika na snížení horečky, tedy třeba Paralen.
Pomáhá také Priessnitzův obklad na krk, což je studený hadr namočený do vody, omotaný kolem krku, přes něj igelitový sáček a na to ještě šátek. Od bolesti vám pomohou také kloktadla. Dejte si ale pozor na to, co jíte. Vyhněte se sladkým, tučným jídlům nebo polotovarům, naopak jezte třeba bílé jogurty, které pomohou obnovit bakteriální mikroflóru narušenou antibiotiky.
Nachlazení
Nachlazení nemusíte léčit prášky.Autor: Shutterstock.comNejčastějšími příznaky jsou rýma, s ní spojená bolest hlavy, chraptění, kašel. Není neobvyklá ani bolest v krku, ovšem nebývá tak intenzivní jako u angíny. Stejně tak může nachlazení provázet teplota, ale pouze lehce zvýšená, nikoliv kolem 38 °C. S nachlazením není nutné chodit k lékaři, pokud nejsou kašel nebo bolest v krku tolik intenzivní. Stejně tak je zbytečné snižovat teplotu, pokud nestoupne nad 38 °C. "Snižovat teplotu nad třicet osm stupňů by měli lidé oslabení, osoby se srdečními chorobami, závažnými dýchacími potížemi a malé děti. Ale snižovat postupně, asi tak o jeden stupeň," varuje Josef Volný, praktický lékař z Polikliniky Zelený pruh. Jde totiž o přirozenou obranu organismu proti zánětu, který se v těle vytvořil.
Takže než začnete polykat antipyretika na snížení teploty, uvařte si čaj s citronem, zázvorem a mějte chvíli klidový režim. Nachlazení ničím jiným nevyléčíte, můžete pouze zmírnit příznaky. Nejlepším lékem je klidový režim, a pokud by ani po týdnu nachlazení neodeznělo, navštivte lékaře.
Video se připravuje ...