Nemáte boreliózu? Jak ji poznat? Není to snadné! | Pro ženy | Blesk.cz

Nemáte boreliózu? Jak ji poznat? Není to snadné!

30. července 2014 | 06:00

Pokud jste letos měli klíště, raději sledujte své neobvyklé zdravotní potíže, mohou být projevem boreliózy. Myslíte si, že se tahle nemoc vždycky projeví typickým červeným flekem s bílým středem? Omyl. V mnoha případech na kůži nic mít nebudete a přesto můžete být nemocní. Choroba o sobě může dát vědět únavou, nevysvětlitelnou nevolností, ochrnutím lícního nervu nebo potížemi s močením. To vše se může poprvé projevit týdny, ale také měsíce po tom, co jste měli klíště. Raději s podivnými příznaky zajděte k lékaři a chtějte pořádné vyšetření. 

 

Když vloni v létě třináctiletý Tomáš z Brna přišel za svou matkou a stěžoval si, že mu slzí oko, mávla nad tím rukou s tím, že mu když tak druhý den koupí v lékárně nějaké kapky. Za pět hodin už její syn ležel na sále neurologie dětské kliniky na lumbální punkci, při které mu lékaři odebírali mozkomíšní mok.

Synovi totiž průběhu odpoledne náhle poklesl pravý koutek a přestal ovládat půlku obličeje. Rodiče ho proto odvezli na pohotovost, kde si naštěstí dali dvě a dvě dohromady – jelikož měl před měsícem klíště, pojali podezření, že jde o boreliózu. A snažili se její původce potvrdit právě v mozkomíšním moku, zároveň mu také odebrali krev. Rodičům vysvětlili, že slzící oko bylo prvním příznakem, slzy z něj tekly, protože ochrnutí znehybnilo víčko a chlapec tak nemohl mrkat.

"Hodně nás to vyděsilo, ale všechno dobře dopadlo, protože díky dramatickému nástupu se boreliózu podařilo podchytit včas. Syn byl dva týdny v nemocnici, dostával silná antibiotika a chodil na rehabilitaci obličeje. Nemoc nenechala žádné následky," líčí Tomášova matka. 

Borelie mohou vyvolat mravenčení, stejně jako pálení kůže

Naštěstí nadále platí, že zdaleka ne každý, kdo klíště měl, onemocní, ať už boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Pokud jste však vy nebo vaši potomci klíště měli, raději si všímejte neobvyklých příznaků, kterými se může projevit právě borelióza.

Ochrnutí neboli paréza lícního nervu, které postihlo Tomáše, je jen jedním z nich, přičemž některé hned nemusí napadnout ani praktické lékaře. 

Nemoc se někdy projeví prudkým zvracením a závratěmi

...

Boreliózu způsobuje spirocheta borelie, která dokáže žít v libovolném orgánu či tkáni těla, a proto jsou příznaky nemoci tak různorodé. Zvláště po delším čase od nákazy, kdy se spirochety pomalu množí. V zásadě je nicméně dobré řídit se tím, že nemoc má tři fáze a že může vypuknout za několik dnů, týdnů nebo měsíců po nákaze.

Mezi první příznaky patří teplota, únava, ospalost, nevolnost, které mohou samy od sebe přejít – pokud jste měli klíště a nikdo jiný podobné obtíže neměl, zpozorněte. Pokud by se nemoc neléčila, může zasáhnout klouby i cévy, což se projevuje krom obrny lícního nervu také pálením nebo mravenčením kůže, mohou otékat kolena, borelie mohou napadnout nervy močového měchýře nebo kvůli nim vznikají malé bouličky pod kůží fialové barvy.

Postupující nákaza se někdy projevuje také prudkými bolestmi hlavy a vysokými horečkami, přidávají se poruchy šíje, závratě s prudkým zvracením, poruchy vidění. Ve třetí fázi mají lidé nezvratně poškozené klouby, oslabenou imunitu, záněty na kůži, problémy s pohybem. 

Bojíte se nemoci? Zaplaťte si testy

...
Jistotu můžete získat tehdy, pokud si necháte udělat testy na boreliózu. Tady hodně záležím na tom, na jakého lékaře narazíte – někteří vás na vyšetření pošlou, i když se před nimi jen zmíníte, že jste měli klíště a není vám dobře, jiní vám budou tvrdit, že je to zbytečné. V tom případě se můžete obrátit na některou z laboratoří a zaplatit si je sami, i tak by vám však žádanku měl vystavit lékař.

Testy na boreliózu stojí dva až dva půl tisíce korun, pokud si zvolíte testy nazvané Western Blot, jednodušší základní testy se jmenují Elisa a vyjdou na pár stovek, nejsou však tak přesné.