Pomoc, moje dítě má klíště. Mám panikařit? Není to potřeba! | Pro ženy | Blesk.cz

Pomoc, moje dítě má klíště. Mám panikařit? Není to potřeba!

13. července 2014 | 06:00

Myslíte si, že co klíště, to zdroj nákazy encefalitidy nebo lymské boreliózy? Omyl. Ačkoli se dneska klíšťata vyskytují skoro všude, nakažená je jen menší část z nich. I tak se však vyplatí sledovat, zda se u potomka neobjeví příznaky chorob. Nemá však smysl dožadovat se nějaké léčby preventivně. 

Jakmile zjistíte, že vaše dítě má klíště, musíte udělat jediné: co nejdříve ho odstranit a postižené místo vydezinfikovat. Na druhou stranu, není třeba snažit se dostat klíště z kůže ještě v lese, pokud si ho všimnete, stačí tak učinit, až dorazíte domů.

Není totiž vůbec jisté, že se váš potomek nakazil jednou z chorob, které klíšťata přenášejí, protože zdaleka ne každý členovec je infekční. Boreliózou je nakaženo osm až šestnáct procent členovců, liší se to podle lokality – nejnebezpečnější jsou v tomto ohledu klíšťata v Olomouckém kraji, zatímco nejméně nakažených laboratoře zjistili na Pardubicku.  Encefalitidu přenáší necelých pět procent klíšťat.

Aby se nemoc přenesla, jsou k tomu potřeba u klíšťové encefalitidy minimálně dvě hodiny přisátí na kůži, u boreliózy dokonce dvacet čtyři hodin. I tehdy, pokud by v sobě klíšťata například borelie měla, je po mnoha hodinách na lidském těle pravděpodobnost nákazy jedna ku dvěma.

Napište si, kde a kdy vaše dítě klíště mělo

Jakmile klíště vyndáte – nejlépe to jde pomocí pinzety – pro jistotu si poznamenejte, kde ho dítě mělo. I když máte pocit, že si to budete pamatovat, už za týden nebudete vědět, zda to byl například pravý nebo levý bok. Tím patálie s klíštětem patrně skončí, onemocní jen malá část z těch, na které se přisálo.

Podle lékařů nemá smysl, abyste se dožadovali nějaké okamžité prohlídky nebo dokonce podávání léků takzvaně pro jistotu. „U encefalitidy se léčí pouze příznaky, které by se projevily za týden až dva a mohou zprvu připomínat chřipku, u boreliózy se v případě příznaků, mohou se přihlásit klidně za šest až osm týdnů, a prokázání nemoci testy nasazují silná antibiotika. Preventivně se ani u jedné choroby nedává nic,“ vysvětluje lékař Rastislav Maďar z očkovacího centra Avenier. Pokud by se tyto příznaky objevily, pak je samozřejmě na místě návštěva lékaře, který provede příslušná vyšetření, případně doporučí hospitalizaci v nemocnici.

Klíště
Na červený flek se nespoléhejte

Borelióza se může projevit červenou skvrnou s bílým středem, ale není to stoprocentní – někteří  lidé mají flek po každém kousnutí hmyzem či klíštětem, jiní ani v případě nákazy boreliózou.

Na druhou stranu, člověk může onemocnět, i když o žádném klíštěti neví. Ne proto, že by stejně nemoci jako tento členovec přenášeli například komáři, to lékaři vylučují, ale jelikož se lze nakazit i od nedospělých klíšťat. Takzvané nymfy jsou přitom hodně malé a téměř průsvitné, proto si jich člověk nemusí všimnout.

Pokud se vám nechce čekat na případné příznaky anebo chcete mít jistotu hned, můžete poslat vyjmuté kliště do specializované laboratoře, poradí vám na hygienické stanici. Služba stojí několik set korun. Nebude-li nakažené, máte klid, bude-li, stejně musíte sledovat, zda se nemoc projeví.