Cestovní to-do list: Navštivte nejslavnější filmová místa!
Od panenské přírody, čarodějnické historie přes hradní skvosty až po zámecké krajinné reliéfy. To vše v sobě snoubí a ukrývají ta nejkrásnější filmová místa, která byste neměla v letních měsících prošvihnout!
Za těmi nejkrásnějšími lokalitami nemusíte za hranice. Naše mateřská země nabízí úchvatná místa, jež se navíc objevila v těch nejznámějších českých filmech. Třeba Karlova Studánka známá z filmu S tebou mě baví svět. Jaké další cestovatelské cíle stojí za návštěvu a kam ještě vyrazit v jejich okolí?
Starobylá a moderní zároveň: Karlova Studánka
Vydejte se do světa panenské přírody, do oblasti, jež bude pro vaši duši balzámem díky šumění vodopádů... Řeč je o lázeňské obci Karlova Studánka, která svou malebností roubených budov a lázeňských pavilonů působí starobyle, avšak s moderním podtextem. Tato malá bruntálská obec se pyšní nejčistším vzduchem ve střední Evropě.
A právě v jedné z roubených budov se natáčela nejslavnější česká komedie S tebou mě baví svět, kterou viděl bezpochyby každý z nás. Jedná se o rozlehlý Slezský dům, který se nachází téměř na okraji obce a v záběrech se objevil především v kultovní scéně, kdy herec Pavel Nový prchá z balkonu od své vlastní manželky. Dalším filmovým místem se staly Letní lázně stojící opodál, zde ve filmu zpívá Zdena Studenková alias Gábina, manželka výše zmíněného Pepy Bednáře. Nezapomenutelná píseň o sladkém mámení se linula právě tímto prostorem.
Kam vyrazit po České republice?Autor: profimedia.czPokud se sem vypravíte, nezapomeňte si svůj pobyt prodloužit a probádat dechberoucí okolí. Vyrazte na nejvyšší horu Moravy: Praděd! Rozhodně nebudete litovat. Potěší vás fakt, že autobusová linka na rozcestí Ovčárna jede přímo z Karlovy Studánky. Odtud je to pak na samotný vrchol přibližně 3,5 km po asfaltové stezce, která je vhodná i pro rodiny s dětmi. Nepodceňujte teplé oblečení, nízká teplota vás může překvapit i v létě.
Skalní oblasti v Českém ráji jako srdcová záležitost filmařů
Ráj, a to doslova. Nejen pro návštěvníky, ale především pro filmaře. Byl tu natočen film Princ Bajaja, a to už v roce 1971 pod vedením režiséra Antonína Kachlíka. Předlohou mu byla pohádka Boženy Němcové. Známá scéna, kdy se princ probudí a najde svůj meč na skále, se odehrává v Adamově loži u zámku Hrubá Skála.
I skalní oblast Prachovské skály patří mezi srdcovky filmových tvůrců. Natáčely se zde i záběry věhlasné komedie Jak dostat tatínka do polepšovny, kdy maminka načapá malého Vaška, jak s tátou zkouší lézt na skálu.
V Prachovských skalách vás čekají příjemné procházky; můžete si vybrat ze dvou turistických okruhů. Pro méně zdatné turisty je tu malý okruh o přibližné délce 1,5 km, po něm dojdete k nejatraktivnějším vyhlídkám této oblasti, jako jsou vyhlídka Český ráj nebo Vyhlídka míru. Druhý, 3,5kilometrový okruh odpovídá přibližně 2 hodinám poklidné chůze. Ne všechny cesty projedete s kočárkem, ale existují zde stezky, které lze i s ním projet bez problémů. Můžete se pak občerstvit u turistické chaty nebo si tu zakoupit suvenýry.
Zámecký park a zámek v Průhonicích si neoblíbily jen filmové princezny
Pokud je pro vás důležité spojení malebné krajiny s historickým půvabem, ideální volbou bude průhonický zámek spolu s průhonickým parkem o přibližné rozloze 250 ha. Ne nadarmo se pyšní označením Národní kulturní památka a je součástí světového dědictví UNESCO. Parkem se prolínají luční plochy, průhledy skrze keře a majestátní stromy, potůčky a rybníky. Tento přírodní skvost byl proto vybrán i do jedné z nejkrásnějších pohádek, jíž je Kouzelný měšec. Krásy parku s výhledem na zámek jsou vidět například v záběru, kdy král nechá postavit princezně Blance houpačku vylepšenou o ruční brzdu. Místo kousek za Prahou, které stojí za návštěvu!
Nejrozlehlejší hradní zřícenina: hrad Rabí
Další kulisou pro filmovou pohádku se stala zřícenina hradu Rabí ležící u stejnojmenného malého města na jihu Čech poblíž Klatov. Samotné Klatovy jsou nazývány bránou Šumavy a stojí za prohlédnutí, navštívit můžete také nedaleké město Strakonice, které se pyšní gotickým hradem. Ten je místem kulturní zábavy.
Ale k samotné zřícenině Rabí. Její dominantou je obytná věž, neboli donjon, ze které je výhled na celý Prácheňský kraj. Její vznik se datuje už k počátku 13. století a měla plnit především obrannou funkci vzhledem k obchodním cestám a bohatému rýžovišti zlata podél řeky Otavy. Natáčely se tu pohádky O zapomnětlivém černokněžníkovi, Jabloňová panna nebo film Marketa Lazarová.
Hradní skvost ve střední Moravě: Bouzov
Toto místo se stalo velkým lákadlem turistů. Jsou zde pro ně přichystány kostýmové i večerní prohlídky. Romantický hrad pochází z přelomu 13. a 14. století, nachází se v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka a ukázal se v celé své kráse v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci.
Hrad se objevuje ve filmových scénách především v detailech. Oblíbenou částí je nejvyšší věž, o které se obecně v pohádkách traduje, že v ní čeká princezna na svého zachránce. Bylo tomu tak i v krásné české pohádce Rumplcimprcampr. Ve věži se ukrývala Božidara, dívka ze vsi, která musela uplést zlaté nitě ze slámy, aby získala prince Huberta. Nedaleko hradu se nachází město Olomouc, historická metropole Hané a šesté nejlidnatější město v České republice. Cestou z hradní prohlídky se v tomto malebném městě plném památek rozhodně zastavte!