Barvení vlasů doma: Užitečné rady, které se vám budou hodit
Otevření kadeřnických salonů je stále v nedohlednu a většinu z nás už trápí odrosty či vybledlá barva. Pokud patříte mezi ty odvážné, které se rozhodly nabarvit si vlasy samy doma, máme pro vás pár tipů, jak na to.
Kadeřníci s domácím barvením příliš nesouhlasí, vzhledem k aktuální koronavirové situaci ale některé z nás nemají na výběr, a proto se do něj pouští samy. Dávejte si však pozor, abyste své vlasy spíše nezničila. Jaká pravidla a jaké zásady musíte dodržovat?
Nežeňte se do extrémů
Během domácího barvení nepodnikejte žádné větší změny. Pokud jste brunetka, rozhodně se nepokoušejte o blond barvu. Napáchané škody by vás jen mrzely, a proto s větší proměnou počkejte na svého kadeřníka. Pomocí barev z drogerie zamaskujte odrosty nebo šediny.
Pozor na výběr barvy
Výběr barvy je opravdu zásadní a její výběr rozhodně neuspěchejte. Barvu nevolte podle obrázku na krabičce, protože se odstín většinou s konečným výsledkem neshoduje. "Na odstíny dávejte opravdu pozor. Barvy z drogerie bývají slabší, ale zato chytá většina z nich velmi tmavě," říká kadeřnice Daniela Culková. Raději proto vybírejte světlejší odstín, než jste původně plánovala mít.
Buďte připravena
Než se rozhodnete se do barvení pustit, přichystejte si všechny potřebné pomůcky, tedy ručník, štětec na nanášení barvy, misku, rukavice a můžete použít také pláštěnku, kterou se zakryjete, nebo si na sebe vezměte staré tričko, které vám nebude líto nakonec vyhodit. Pokud máte tu možnost, poproste kamarádku, aby vás nabarvila, a dohlédla tak na to, že barva bude nanesena rovnoměrně a na celou plochu vlasů.
Před ani po nabarvení si nemyjte vlasy
Před domácím barvením si alespoň jeden den nemyjte vlasy. Ani v případě, že jsou mastné. Mytím hlavy totiž odstraníte přirozené oleje, které zabraňují jejímu podráždění. Zároveň si vlasy nemyjte ani jeden či dva dny po nabarvení. Stále probíhá proces pigmentace a výsledná barva by pak mohla být méně sytá.
Mějte v tom systém
Vyhněte se zběsilým tahům štětcem a barvu nanášejte systematicky. Přece nechcete mít hlavu plnou fleků. K oddělování pěšinek používejte druhou stranu štětce. Jeden pramen nabarvěte, přehoďte ho a znova vytvořte pěšinku. Takhle to dělejte neustále dokola, dokud nebude celá hlava nabarvená. Postupujte vždy od krku směrem k temeni hlavy.
Dodržujte dobu působení
Dobu působení se rozhodně nesnažte urychlit a opravdu dodržte instrukce, které jsou uvedeny na krabičce. Jakmile tento čas uplyne, přichází na řadu vymývání. Je opravdu důležité, abyste veškerou barvicí směs dostala z vlasů pryč. Jak to poznáte? Voda bude úplně čirá. Následně použijte šampon a kondicionér, výhodou budou produkty určené pro barvené vlasy. Poté se držte rady kadeřníků a vlasy jeden až dva dny vůbec nemyjte.
Nezapomeňte na masku na vlasy
Vlasy barvením dostanou pořádně zabrat, a proto nezapomínejte na regeneraci v podobě výživné masky na vlasy. Pár dní po nabarvení si proto dopřejte zábal. Skvělou variantou bude maska na poškozené či suché vlasy. Vlasy získají potřebné živiny zpátky, budou lesklé a hebké.
Nesnažte se nic zachránit
Pokud se vám výsledná proměna nebude líbit, rozhodně nesahejte po nové krabičce s barvou a nesnažte se své vlasy "zachránit". Vlasům tak akorát více uškodíte. Raději se snažte nespokojenost přečkat a s opravou počkejte na svého kadeřníka. Vaše vlasy vám za to nakonec poděkují.
Jak zamaskovat odrosty? Profesionální kadeřník radí, jak na to:
Video se připravuje ...