Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

Testování suchých šamponů: Které zbaví vlasy mastnoty a nezanechají bílý prášek?

26. dubna 2018 | 06:00

Suchý šampon má čestné místo v koupelně mnoha žen. Vždyť je to jeden z největších objevů 21. století, minimálně v kosmetice. V redakci jsme otestovaly devět suchých šamponů a vedle toho, zda šampon dokáže vlasy osvěžit, jsme sledovaly, jak moc dodá objem nebo zda nezanechává bílé skvrny! Který z nich se stal vítězem? Hledejte podle známek!

Suchý šampon dokáže nesmírně ulehčit každodenní život, ale umíte ho vůbec používat správně? Sprej nejdřív protřepejte a nanášejte ho ze vzdálenosti asi 20 centimetrů. Naneste ho na pěšinku a temeno hlavy, prsty pořádně zapracujte ke kořínkům a poté vlasy pročešte. 

Spíš než ho používat jako první pomoc proti mastným vlasům, když se vám ještě nechce je mýt, použijte ho ještě předtím, než se vám vlasy vůbec zmastí. Tak to totiž funguje mnohem lépe!

Hlavu si musím mýt ob den, proto šampon nanáším hned první den po umytí, a tím pádem si můžu užít následující den bez mastných vlasů v culíku. Nanesu ho večer před spaním, vlasy smotám do volného drdolu a ráno se probudím s objemnými a v podstatě svěžími vlasy. Někdy ho použiji, i když je mám právě umyté, a to právě pro objem a texturu, které suché šampony tak dobře umějí. 

Které suché šampony jsme vyzkoušely v redakci?

Suchý šampon s ovocnou vůní Batiste Cherry, 39 Kč (50 ml)

Koupíte na www.parfemy-elnino.cz.

Tento šampon zanechává bílou barvu ve vlasech. Vlasy po něm zůstanou mírně našedlé, což nevypadá úplně hezky, ale není problém snadno barvu vyčesat. I tak se hodí ale spíše pro blondýnky. Šampon je v malém balení, a tak je ideální na cesty. Co se týče zvládání mastnoty, to umí na jedničku.

Známka jako ve škole: 2

Suchý šampon pro jemné a zplihlé vlasy Aussie Wash + Blow Boost Me Up, 130 Kč 

Koupíte v síti drogerií.

Spíše než jako suchý šampon by na mých vlasech fungoval jen jako sprej pro dodání textury a objemu. Je totiž hodně tužící, takže když se chcete opravdu zbavit mastnoty a nastříkáte ho do vlasů moc, jsou pak vlasy hodně hrubé a po pár hodinách dost zatížené. Jako první pomoc ale funguje, jen pak mám pocit, že si vlasy musím dát do culíku. Plus je rozhodně to, že nezanechává bílé stopy. Minusem je jeho silná vůně, která mě v koupelně "dusí".

Známka jako ve škole: 3 

Suchý šampon Magic Shampoo, L´Oréal Paris, 140 Kč (200 ml)

Koupíte v síti drogerií.

Novinka mezi suchými šampony by neměla zanechávat bílý prášek ve vlasech. A opravdu – nezanechává bílé skvrny na hnědých vlasech a je lehoučký. Pro mě dva největší plusy. Vlasy jsou po nanesení hebké a s mastnotou si šampon také poradí. Kvůli tomu, že je hodně lehký a vlasy nezatěžuje, neudělá tak velký objem, ale mně to u mých jemnějších vlasů vyhovuje, nejsou pak zbytečně moc hrubé. 

Známka jako ve škole: 1

 

Suchý šampon Pick and Go, Marionnaud, 159 Kč (50 ml)

Koupíte v síti parfumerií Marionnaud.

Při aplikaci – a ještě nějakou dobu po ní – jsem cítila nepříjemné štípání a pálení. Barvu ve vlasech sice nezanechává, ale jeho vůně není moc příjemná. Vlasy po něm vypadají dobře, ale za nepříjemné pocity mi to příliš nestojí. Mně prostě nesedl. Praktické je jen jeho minibalení do kabelky, které ale stojí docela dost peněz.

Známka jako ve škole: 4 

Objemový suchý šampon HairX, Oriflame, 179 Kč (150 ml)

Koupíte na https://cz.oriflame.com.

Se suchými šampony nemám příliš dobrou zkušenost, mám po nich zplihlé a slepené vlasy. Tento mě ale příjemně překvapil. Po nanesení k mastným kořínkům, důkladném vmasírování ručníkem a následném vykartáčování vypadaly vlasy jako právě umyté, a navíc neskutečně nabyly na objemu. Bonusem byla krásná vůně, která vydržela až do večera. Jediným záporem je, že vlasy jsou matné a zůstane na nich bílý film.

Známka jako ve škole: 2 

Suchý šampon na mastné vlasy s kopřivou Klorane, 229 Kč (150 ml)

Koupíte v síti lékáren.

Mám mastné vlasy a suchý šampon je můj must have, používám ho ob den. Tenhle od Klorane je nejlepší z těch, které jsem zatím vyzkoušela. Velmi dobře odmašťuje, a vlasy po něm navíc vydrží pěkné až do večera. U jiných výrobků se mi totiž stávalo, že odpoledne už to nebylo ono. Účes po něm drží líp a jako brunetka samozřejmě oceňuji, že nezanechává bílé stopy.

Známka jako ve škole: 1

Suchý šampon Tecni.Art Morning After Dust, L´Oréal Professionnel, 290 Kč (200 ml)

Koupíte v profesionálních kadeřnických salonech.

Mám kátké vlasy a šampon mi vyhovoval, protože je nejen zbavil mastnoty, ale i byly načechrané. Zanechává ale bílé stopy, které musíte pořádně vmasírovat do vlasů. Proto se pro tmavovlásky příliš nehodí, vlasy by byly našedlé. Pro mě osobně ale očekávání splnil, a navíc příjemně voní.

Známka jako ve škole: 2

Suchý šampon Creative Toni&Guy, 309 Kč (250 ml)

Koupíte v síti drogerií.

Pro mé jemnější vlasy ideální suchý šampon. Není tolik tužící, takže vlasy nezatěžuje, ale udělá to, co má. Zbaví vlasy mastnoty a dodá jim lehký objem. Vítám také to, že při používání se koupelna nezmění v mlžné údolí. Vůně je příjemná a nezanechává bílé stopy v tmavých vlasech.

Známka jako ve škole: 1 

Suchý šampon OSiS Refresh Dust, Schwarzkopf, 335 Kč (300 ml)

Produkty této značky jsou k dostání pouze v salonech. Více informací najdete zde: http://www.schwarzkopf-professional.cz.

Šampon jsme doma vyzkoušely dvě a mě příjemně překvapil. Mám poměrně husté vlnité tmavé vlasy a suchý šampon je většinou propadák. Ale tenhle ne, vlasy po něm vypadaly docela dobře, byť trochu zplihly, bílé mapy se nekonaly a to, že jsem se necítila úplně fajn, byl spíše můj pocit. Dcera s dlouhými rovnými blond vlasy s ním byla spokojená zcela. Vlasům podle ní dodal objem, a dokonce jí voněl. 

Známka jako ve škole: 1-

 

 

Autor: Lucie Houdková