Studium herectví nedokončil
Jiří Macháček se narodil v roce 1966 v Litoměřicích. Po střední škole se přestěhoval do Prahy a kromě Konzervatoře Jaroslava Ježka vystudoval také Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Právníkem se nakonec ale nikdy nestal, protože jeho srdce patřilo filmu a divadlu. Na DAMU se hlásil celkem čtyřikrát. Nakonec jej přijali, ale studia nedokončil. Přesto se však na prknech, která znamenají svět, dokázal prosadit a od 90. let byl členem Divadla Sklep a získal také angažmá v Divadle Na Zábradlí a Na Jezerce.
VIDEO: Prostě fenomén!: Uzlinka z Pelíšků
Začátky před kamerou
Poprvé se před kamerou objevil v roce 1992, a to v televizním dramatu Franz a Felice. Následně jej divadelní kolega Tomáš Vorel obsadil do vedlejší role portrétisty v dramatu Kamenný most. Jednalo se tak o jeho celovečerní debut na filmovém plátně. Menší roli ztvárnil také v dramatu Pasti, pasti, pastičky, v krimi Minulost nebo v povídkovém filmu Praha očima… Jednu z ústředních rolí získal v autorské komedii Návrat idiota z roku 1999, která byla oceněna Českým lvem pro nejlepší film.
Zlom v kariéře? Samotáři!
Přišel rok 2000 a s ním kultovní komedie Samotáři, která Jiřího Macháčka vystřelila rovnou na vrchol. Ve filmu ztvárnil postavu Jakuba, který je většinu času pod vlivem marihuany. Tyto stavy nemusel herec ani příliš předstírat, protože po celou dobu natáčení marihuanu kouřil doopravdy. Ve filmu si postava Jakuba z jointa potáhla celkem sedmatřicetkrát a díky tomu působila tak věrohodně. Jiří Macháček si však kvůli tomu údajně nepamatuje většinu natáčení. Za roli věčně zkouřeného Jakuba získal Českého lva za nejlepší mužskou vedlejší roli.
A další nabídky se začaly jen hrnout. Následoval Výlet, Mazaný Filip, Jedna ruka netleská, u které byl spoluautorem scénáře, hořká komedie Horem pádem, za kterou byl podruhé nominován na Českého lva. Dále následovaly role ve filmu Medvídek, Kráska v nesnázích, Nestyda, Ženy v pokušení, Muži v naději, v trilogii Zahradnictví a životopisném dramatu Toman, za které si vysloužil třetí nominaci na Českého lva.
Vášeň pro film i hudbu
Roku 2001 vyšlo první album kapely MIG 21, ve které Jiří Macháček působí jako zpěvák a textař. Kapela je stále aktivní a má za sebou 8 desek, z nichž poslední vyšla v roce 2021 a nese název Džus noci. Skupina pořádá koncerty, vystupuje na festivalech a jejich písně byly v roce 2005 použity v celovečerní filmové grotesce Skřítek, ve které si Jiří Macháček zahrál roli řezníka.
Jejich největší hity jako Snadné je žít, Maloktraktorem nebo Slepic pírka umí většina z nás nazpaměť. Díky skladbě Kalhotky si sundej má kapela dokonce početnou sbírku dámského prádla, které při koncertě běžně přilétává na pódium. „Jsem vděčný, když kalhotky přilítnou na pódium, ale nevyžaduju to. Schraňuju je, mám je ve zkušebně. V jednom rohu je hromada, nestačili jsme je přerovnat,“ popsal v roce 2021 Jiří Macháček v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.
Herec se prosadil také v rozhlase. V první půlce 90. let patřil mezi moderátory hravého Rádia Mama. Vystupoval jako Dr. Vinnetou a autorský pořad Přepadení se stal průkopníkem české telefonické mystifikace v éteru. Později přešel se skupinou do soukromého Rádia Limonádový Joe.
Život na psí knížku
O svém osobním životě toho herec nikdy příliš neprozradil. Ví se, že je rozvedený a že od roku 2000 žije s o dvanáct let mladší partnerkou Kristinou Dufkovou. Seznámili se v Písku, kde tehdy studovala animovanou tvorbu a Jiří Macháček tam byl s divadlem na představení. Potkali se v baru a byla z toho láska jako trám. Mají spolu dceru Bertu a syna Antonína. Nikdy se však nevzali. Po prvním rozvodu herec na manželství nevěří a svatbu tak považuje za zbytečnou a Kristině to tak nejspíš také vyhovuje.