Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno -4°C

Zázračnou holčičku zabila vzácná choroba. Zemřela mi v náručí, na její poslední výdech nezapomenu, říká její maminka

11. července 2019 | 06:00

Mirryn se narodila se vzácnou chorobou, která ve Velké Británii postihne ročně jen okolo jedenácti dětí. Holčička se dokázala sama posadit i pohybovat, její stav se ale potom rapidně zhoršil. Ve věku dvou let zemřela své matce v náručí.

Mirryn Cunningham byla holčička s nevyléčitelnou nemocí. Už od narození se potýkala s Battenovou chorobou, která postihuje nervový systém dítěte. Do určitého věku byla Mirryn jako ostatní děti. Dokázala sama sedět i lézt. Náhlé zhoršení přišlo ze dne na den. Nemoc jí doslova zastavila tělo. "Dcera nemohla pohnout žádnou částí těla. Jednoduše ji to paralyzovalo," vypráví její matka. 

Přestože se Mirryn nehýbala, označovali ji lékaři za zázračnou. Podle nich dělala totiž věci, které se s touto genetickou nemocí neslučují. Občas se usmála nebo reagovala na své okolí. "Moje holčička byla opravdový bojovník. Se svou chorobou se prala ze všech sil, přestože jsme jí denně dávali mnoho prášků a injekcí." Zdravotní stav se ale zhoršil a lékaři začali její rodinu připravovat na nejhorší.

Poslední měsíce života trávila Mirryn v kruhu blízkých lidí. Zejména se svým starším bratrem a milovanou maminkou. Pár dnů před smrtí byla Mirryn umístěna do dětského hospicu v Kinrossu, tam své matce zemřela v náručí. "Její hluboký nádech a poslední výdech si budu pamatovat do konce života. Zrovna jsem ji držela za ruku a cítila jsem, jak prostě odešla. Smrt dítěte je něco nepopsatelně bolestivého. Uklidňuje mě jen to, že už ji žádná nemoc ani bolestivé injekce a otravné tabletky nesužují," dodala nakonec zdrcená matka. 

Autor: Adéla Ondroušková