Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Prsa, sbohem! Dívka uspořádala rozlučkovou párty před preventivní mastektomií

6. dubna 2019 | 06:00

Sedmadvacetiletá Samantha Webber z britského Borehamwoodu přišla kvůli rakovině vaječníků o matku. Sama se proto nechala testovat na mutaci genu BRCA1. Výsledky vyšly pozitivně, a proto se dívka rozhodla k radikálnímu kroku – rozhodla se pro preventivní mastektomii. Před těžkým zákrokem uspořádala rozlučkovou párty s přáteli.

Před těžké, ale nutné rozhodnutí se musela postavit teprve sedmadvacetiletá Samantha. V roce 2013 umřela její maminka na rakovinu vaječníků a tato ztráta byla pro mladou dívku neuvěřitelně obtížná. Začala si představovat svou budoucnost a obávala se, že ji potká stejný osud jako její matku. "Byla to nesnesitelná bolest, čím déle jsem nad ztrátou maminky truchlila, tím byla větší. Představovala jsem si svou budoucnost a věděla jsem, že bych nikdy nechtěla, aby mé děti pociťovaly stejnou bolest," říká.

Nechala se proto testovat na mutaci genu BRCA1, která způsobuje dědičnou dispozici k vzniku nádorů prsu nebo vaječníků. Testy bohužel vyšly pozitivně a Samantha se této zprávě musela postavit čelem. Její obavy se postupně proměnily v odvahu a dívka se rozhodla pro radikální krok, a to k preventivní mastektomii. "Uvědomila jsem si, že je neuvěřitelné požehnání, že s tím můžu něco dělat. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitovala."

Pro každou ženu je tato operace opravdu psychicky náročná a ne každá se s ní dokáže vyrovnat. Samantha ale strach necítila, a ještě před zákrokem uspořádala rozlučkovou párty pro své přátele. "Nechtěla jsem, aby byli lidé okolo mě smutní. Potřebovala jsem podporu. Bavili jsme se o běžných věcech, hráli jsme hloupé hry, abych se rozptýlila. Necítila jsem však strach. Myslela jsem na svou úžasnou mámu, která byla mnohem odvážnější, prošla si horšími věcmi, a to mě strachu vždycky zbavilo," dodává ke svému příběhu Samantha. Co na její rozhodnutí říkáte?

Autor: Aneta Valešová