- 2. března 2019 06:00
Hormony umějí s ženami občas pořádně zacvičit. Náhlé změny nálad doprovázené slzavým údolím a chutě na nezdravé jídlo a sladkosti jsou nejčastějším signálem, že se blíží menstruace. Pokud vás ale i mimo cyklus trápí častá únava, nekontrolovatelná chuť k jídlu a vaše pleť vypadá jako v pubertě, pak byste se měla zaměřit na svůj jídelníček.
I pouhou stravou totiž můžete ovlivnit hladinu hormonů, a zcela jednoduše se tak zbavit zbytečných problémů.
Tuky nesmíte ze stravy vynechat!
Autor: istock.comVaše strava ovlivňuje produkci hormonů, a to jak pozitivně, tak i negativně. Lidské tělo potřebuje vyvážený příjem sacharidů, bílkovin a zejména tuků. Ty jsou pro hormonální rovnováhu nepostradatelné.
Hormony jsou produkovány s pomocí několika určitých mastných kyselin a cholesterolu. Jakmile je ze stravy vyřadíte, tělo nemá jak hormony produkovat. Některé se starají o obnovu buněk a jiné jsou u žen nezbytné ke správné funkci reprodukčního systému.
Jak se tedy stravovat, abyste si udržela hormonální rovnováhu?
Kvalitní zdroje bílkovin
Autor: istock.comNa hladinu hormonů má bezesporu vliv kvalitní příjem bílkovin. Pokud ale nemáte možnost odebírat maso z menších farem a mít jistotu, že nekonzumujete maso, do kterého už byly aplikovány hormony pro rychlejší růst, pak se zaměřte raději na rostlinné zdroje.
- fazole
- čočka
- quinoa
- semínka
- nepražené nesolené ořechy
- čerstvé ryby
- libové maso z domácího chovu, jako jsou drůbež, krůtí, hovězí či králičí
- domácí vejce
Olej, máslo, nebo obojí?
Autor: istock.comKokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která má hojivé účinky na kůži a napomáhá hormonální produkci. Ničí také špatné bakterie a viry v těle, poskytuje rychlý zdroj energie, napomáhá s trávením a zrychluje metabolismus.
Čerstvé máslo a ghí, neboli přepuštěné máslo, jsou bohatým zdrojem vitaminů A, D, E a K2 rozpustných v tucích. Tyto živiny jsou klíčovými prvky pro hormonální produkci. Máslo poskytuje velké množství mastných kyselin s krátkým a středním řetězcem, které podporují imunitu, funkci metabolismu a mají antimikrobiální vlastnosti. Dokážou tak bojovat s bakteriemi i viry v těle.
Přidávejte tuky do salátů
Autor: istock.comAvokádo je bohaté na zdravé tuky, které pomáhají tělu vstřebávat důležité živiny. Tento populární druh ovoce je plný vlákniny, draslíku, vitaminu E, vitaminů B a kyseliny listové, tedy všech prvků nezbytných pro správnou hormonální funkci.
Semínka a ořechy, olivy, olivový, konopný a lněný olej přidávejte do salátů a budete mít jistotu, že přijímáte široké spektrum zdravých tuků, díky kterým se budete cítit i vypadat skvěle.
Žloutky nevyhazujte!
Autor: istock.comBílky jsou možná dietnější, ale zato žloutky jsou plné vitaminů a minerálů, včetně vitaminů A, D, E, B2, B6, B9, železa, vápníku, fosforu, draslíku a cholinu. Jejich konzumací podpoříte jak reprodukční systém, tak i zdravě vypadající pleť. Cholin a jod se také podílejí na tvorbě hormonů štítné žlázy, které jsou k hubnutí nepostradatelné.
Zelenina bohatá na antioxidanty
Autor: istock.comŘiďte se při výběru zeleniny barvou a vsaďte na zelenou! Druhy jako chřest, brokolice, špenát, zelí, okurky, kapusta nebo koriandr byste ve svém jídelníčku rozhodně neměla postrádat.
Vybírejte ale i pestrobarevné druhy, jako jsou žlutá a oranžová paprika, červené zelí, červená cibule, rajčata nebo mrkev.
Do třetice svou pozornost zaměřte na brambory, batáty, dýni, červenou řepu a artyčoky.
Léčivé koření
Autor: istock.com- skořice
- kurkuma
- kajenský pepř
- kmín
- česnek
- zázvor
Tělo má neuvěřitelnou schopnost se samo vyléčit a udržovat hormony v rovnováze, a to pouze správnou volbou živin. Kombinací pestrého výběru zeleniny, zdrojů kvalitních tuků a bílkovin, ale i koření se nemusíte bát výkyvů v náladě, pupínků, nedostatku energie ani problémů s menstruačním cyklem.
/
Klíčová slova: