Zapomeňte na "superpotraviny". S hubnutím vám pomůže to, co už máte v lednici

 • Zapomeňte na "superpotraviny". S hubnutím vám pomůže to, co už máte v lednici
  30. ledna  2019 
   06:00

  Snažíte se dostat do formy? Při cvičení je důležité dbát na dostatečný příjem bílkovin a zařazovat potraviny, které vám dodají dostatek energie a přispějí ke svalové regeneraci. Buďte proto při nakupování jídla mnohem důslednější a tentokrát se ujistěte, že jste nevynechali žádnou z těchto surovin, včetně kakaa!

  Ať už pravidelně cvičíte nebo ne, vaše tělo vždy ocení nutričně bohaté potraviny. Kdy a v jaké podobě můžete právě tyto zařadit?

 • Mléko

  Autor: istock.com

  Mléko vám pomůže nejen s hydratací, ale obsahuje i bílkoviny, které pomáhají svalům regenerovat. Mléčný cukr laktóza vám navíc dodá energii a doplníte i zásoby vápníku pro silné a zdravé kosti.

  Sklenice teplého mléka před spaním vám, díky tryptofanu, pomůže usnout a pomalu vstřebatelná bílkovina kasein se postará o kvalitní svalový odpočinek. 

  Fitness benefity:

  Čokoládové mléko používají už dlouhá léta vytrvalostní sportovci. Obsahuje totiž dvě základní složky, které potřebujete po cvičení. Sacharidy, které dodávají energii, a bílkoviny, jež přispívají k opravě svalů. Mnohem zdravější verze je však mléko v kombinaci s ovocem, a tak si po tréninku nezapomeňte udělat zdravý ovocný milkshake. 

 • Sušené ovoce

  Autor: istock.com

  Sušené ovoce má vysoký obsah přírodních cukrů, a je tak koncentrovaným zdrojem sacharidů. Velice rychle vám doplní chybějící energii. Najdete v něm ale i spoustu vlákniny, draslíku, fytonutrientů, vitaminů a minerálů.

  Fitness benefity:

  Pokud se chystáte na sportovní závod, jakým je např. maraton, energetické gely vám mohou žaludek podráždit, a tak raději sáhněte po sušeném ovoci, které má přirozeně vysoký glykemický index. Jednu až dvě porce (tj. např. tři sušené fíky) si dejte před samotným závodem a další dvě až tři porce si dávejte v průběhu běhu, nejlépe co hodinu.  

 • Brokolice a další zelená zelenina

  Autor: istock.com

  Brokolice, kadeřávek, špenát a listová zelenina patří mezi nejvýživnější potraviny, které si můžete v supermarketu koupit. Jsou zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům, vlákniny pro snadnější trávení, a zejména vitaminů a minerálů. Obsažená kyselina listová posiluje funkci srdečního svalu a ženám pomáhá k otěhotnění. 

  Fitness benefity:

  Rostlinná strava, ke které patří brokolice a kadeřávek, nabízí dostatečnou dávku vápníku, a tak může být vhodnou alternativou mléčných výrobků. Zejména pro vytrvalostní sportovce, ale i velké milovníky běhu je nezbytné dodržovat doporučenou denní dávku vápníku, která činí osm set miligramů, jelikož jim jinak hrozí riziko únavových zlomenin.

 • Batáty

  Autor: istock.com

  Vařené, šťouchané nebo pečené si můžete připravit nejen klasické brambory, ale i batáty. Jejich využití v kuchyni je všestranné a jsou nesmírně zdravé. Pomáhají v boji proti nejrůznějším nemocem, a to díky vysokému obsahu betakarotenu, železa, vitaminu C a vlákniny.

  Fitness benefity:

  Batáty zařazujte nejlépe jako předtréninkové jídlo, a to dvě až tři hodiny před sportovním výkonem. Jako zdroj komplexních sacharidů vám budou doplňovat energii v průběhu aktivity a vysoký obsah draslíku vám pomůže odvrátit případné svalové křeče. 

 • Rajčata

  Autor: istock.com

  Vedle toho, že jsou rajčata nabitá vitaminem C, obsahují také silný antioxidant zvaný lykopen, který jim dodává sytou červenou barvu. Tato mocná živina získala na popularitě zejména u mužů, a to v boji proti rakovině prostaty.

  Fitness benefity:

  Rajčata vám ale pomohou i s hubnutím. Mají totiž pozitivní vliv na hormon leptin, který reguluje chuť k jídlu a snižuje pocity hladu. 

 • Banány

  Autor: istock.com

  Banány jsou skvělé fitness jídlo. Proč? Jelikož jsou ideální k přenosu, měkké na žvýkání, a  ještě obsahují spoustu živin. Vedle vysokého obsahu draslíku přijmete i notnou dávku vitaminů C, B6, dále manganu, hořčíku, vlákniny a antioxidantů.

  Fitness benefity:

  Ačkoli oproti jiným druhům ovoce jsou banány kaloričtější, během nebo po tréninku jejich vyšší množství sacharidů oceníte. Velice snadno jimi doplníte cukry, které jste během cvičení vyčerpali.

 • Losos

  Autor: istock.com

  Losos je hodnotným zdrojem omega-3 mastných kyselin, o kterých je známo, že udržují vaše srdce v kondici a pomáhají snižovat riziko poškození mozku a následné ztráty paměti.

  Fitness benefity:

  Po cvičení zakládejte svá jídla na kvalitních bílkovinách, které napomáhají k budování svalů i k regeneraci. Vedle libového masa a vajec můžete sáhnout i po rybách, jako je právě losos.

 • Kakao

  Autor: istock.com

  Kakao je nutričně bohatá potravina, která obsahuje hořčík, antioxidanty i aminokyseliny. Chcete-li získat jeho plný účinek, pak preferujte jeho nejryzejší podobu. Kakaové boby nebo kvalitní (raw) prášek můžete snadno zařadit do svého jídelníčku, např. do jogurtu s ovocem a zdravým domácím müsli.

  Fitness benefity:

  Na cvičení oceníte, vedle formování postavy, i to, že si díky němu budete moci i trochu zahřešit. Stále ale sahejte po těch nejkvalitnějších surovinách, jakou je např. hořká vysokoprocentní čokoláda, která obsahuje oproti dortíku mnohem méně cukru. Vybírejte nejlépe čokolády se sedmdesáti a více procenty kakaa.

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji