Leden končí a vaše motivace k hubnutí je na nule? Tohle vás zachrání! | Jak zhubnout | Blesk.cz

Leden končí a vaše motivace k hubnutí je na nule? Tohle vás zachrání!

 • (istock.com)
  25. ledna  2019 
   06:00

  Začali jste s úderem půlnoci na Nový rok s hubnutím a začíná se vám vytrácet motivace? Nebuďte jeden z odpadlíků, kteří si od novoročního předsevzetí slibují až příliš. Nastavte si reálné cíle, dlouhodobě udržitelný režim v jídle i cvičení a nespoléhejte se na ostatní. Jakmile se budete držet těchto sedmi pilířů, dojdete až k cílové váze.

  Tou největší chybou při hubnutí jsou příliš velká očekávání. Změňte si proto cíle a úkoly na uskutečnitelné. 

 • Dejte si dílčí a konkrétní cíle

  Už ve chvíli, kdy jste se rozhodli hubnout, jste si nastavili nějaký cíl. Možná ale nebyl dostatečně konkrétní a vaše představa o výsledku se jako v mlze rozplynula. Vraťte se proto ve svých myšlenkách na samý začátek a nastavte si konkrétní cíl.

  Tím cílem můžou být číslo na váze, centimetry po obvodu těla, konfekční velikost nebo konkrétní kousek oblečení. Rozhodně musí být takový cíl měřitelný nebo hmatatelný, abyste byli schopni posoudit, že jste svůj úkol splnili.

  Pokud jste se ale vydali na dlouhou cestu v podobě desítek shozených kilogramů, pak si nezapomeňte nastavit i dílčí cíle. Příliš rychle byste jinak totiž hubnutí vzdali. Časově si je rozplánujte nejlépe ve čtyřtýdenních intervalech.

 • Pestrost a kreativita v jídle

  Podmínkou pro hubnutí je kalorický deficit. To však neznamená, že teď už musíte snídat vejce s okurkou a obědvat kuřecí na vodě s brokolicí. Dieta pro vás bude dlouhodobě udržitelná až ve chvíli, kdy budete mít jídla dostatek a bude vám chutnat.

  Snažte se proto jíst alespoň dopolosyta a do jídelníčku zařaďte vlákninu a zdravé tuky, abyste prodloužili délku sytosti. Dále si vybírejte pouze zdravé potraviny, které vám opravdu chutnají. V dnešní době už obchody nabízejí opravdu široký sortiment, a tak určitě nebudete při hubnutí strádat. 

 • Buďte připraveni na chutě!

  Přestože si uděláte dietu příjemnou a budete jíst, co vám chutná, jednou za čas vás může přepadnout chuť na něco nezdravého. Je to zcela přirozené, a proto byste měli být na tuto situaci připraveni. 

  Dopřejte si jednou týdně jídlo, po kterém vaše chuťové buňky touží. Budete-li všechny následující dny dodržovat svůj zdravý jídelníček, pak jedno takové jídlo týdně vaše výsledky nijak neovlivní. Naopak vás udrží v psychické pohodě a vy si nebudete muset nic odpírat.

  Dámy by měly také své stravování přizpůsobit svému menstruačnímu cyklu. Pokud tedy víte, že první den menstruace máte nezvladatelné chutě, přizpůsobte tomu svou dietu. V měsíčním součtu by ale vaše hřešení nemělo převýšit počet šesti dní, což odpovídá dvaceti procentům z celého měsíce.

 • Zaměstnejte mysl

  Příčinou hřešení bývá často pouze nuda. Hlavou vám běhají myšlenky na jídlo a je těžké pokušení odolat. Buďte proto v práci o trochu produktivnější, doma se vrhněte do pořádného úklidu, zajděte si zacvičit a uvidíte, že na hřešení zcela zapomenete. 

  Zaměstnejte své myšlení čímkoli, co ve vás vzbudí pozornost. Hubnutí se tak pro vás může stát nástrojem kreativity a mnohem větší produktivity. Rozplánujte si každý den tak, abyste měli neustále co na práci.

 • Nepodceňte přípravu

  Ačkoli zpočátku bude pro vás chystání jídla obtížné, časem oceníte, že díky pravidelné stravě opravdu hubnete, a ještě ušetříte spoustu peněz. Dennodenní stravování v jídelně a restauracích je totiž poměrně nákladné. 

  Vyhýbejte se situacím, kdy jste nuceni řešit jídlo operativně mimo domov. S velkou pravděpodobností nebude jídlo nutričně odpovídat vašim požadavkům a ohrozíte tím i svou motivaci. Může se vám totiž stát, že sáhnete po nezdravém jídle a rozhodnete se nedodržet stravu i po zbytek celého dne, či dokonce týdne. 

 • Myslete na denní aktivitu

  Stejně jako ve stravování i v pohybu se vaše motivace může rychle vytratit. Nepřeceňte proto své síly hned na začátku a pohyb zařazujte pouze v množství, jaké jste schopni dlouhodobě udržet.

  Snažte se být ale aktivní každý den! Když nebudete mít v plánu návštěvu posilovny, domácí cvičení, běh nebo jinou sportovní aktivitu, zaměřte se na chůzi. Krátká procházka vám nejen pročistí hlavu, ale navýší i váš denní počet kroků. 

 • Spoléhejte se pouze na sebe

  Pustila jste se do hubnutí s kamarádkou nebo příbuzným? Vzájemná motivace vám může v hubnutí značně pomoct, ale pouze v případě, že nebudete na druhého příliš spoléhat. Vzájemné ovlivňování totiž může mít i negativní dopad.

  Pokud se neshodnete na stejném čase cvičení, pak vyrazte do posilovny sama! Má-li vaše kamarádka chuť zhřešit a lanaří vás k tomu, abyste její rozhodnutí sdílela, odmítněte. Posílíte tím svou vůli i motivaci, a o to rychlejší bude cesta k cíli. 

/
Autor: Veronika Duží

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji