Jak zrychlit metabolismus, když je vám 20, 30, 40 nebo 50? Tohle zabere!

 • Jak zrychlit metabolismus, když je vám 20, 30, 40 nebo 50? Tohle zabere!
  13. června  2018 
   06:00

  Pozorujeme to na sobě asi každá – ve dvaceti jsme mohly sníst cokoliv, a o žádném špeku jsme nevěděly. Teď nás začne škrtit sukně jen při pohledu na ždibínek čokolády. Je to tak, metabolismus se s věkem zpomaluje. Dobrá zpráva ale je, že aspoň trochu se dá zrychlit vždycky. Na co se zaměřit ve dvaceti a na co v padesáti?

 • Když je vám dvacet

  Autor: iStock.com

  V tomto věku vás asi pomalé spalování trápit nebude. Pokud potřebujete zhubnout o dvě nebo tři kila, půjde to skoro samo. Váš metabolismus je nastartovaný, spaluje nejrychleji v celém životě. Tohoto „peaku“ dosáhne každý trochu jindy, obecně se udává, že nejpozději kolem 25. roku. Do té doby také tělo buduje kosti. Poté už začne rychlost spalování klesat a mnozí si s nadcházející třicítkou uvědomují, že nemohou jíst úplně to samé jako před deseti lety.

  Dost často se zpomalení metabolismu objeví také v souvislosti s tím, že člověk nastoupí do práce a přestane se hýbat. Naše rada proto zní: snažte se, aby byl pohyb pořád součástí vašeho života, ideálně 5x týdně. Tyto vybudované návyky se vám budou hodit i v pozdějším věku. To samé platí o jídle: budujete si stereotypy, které budou vašimi přáteli – nebo nepřáteli – po celý život. I když můžete jíst ve fast foodech a na vaší postavě to není znát, za pár let to tak určitě nebude. Začněte myslet na zdravé a vyvážené jídlo už teď.

 • Když je vám třicet

  ...
  Autor: iStock.com
   

  Váš metabolismus je závislý na objemu vaší svalové hmoty. Čím více jí budete mít, tím rychleji budete spalovat. "Po třicítce ovšem začíná svalové hmoty ubývat, udává se, že o tři až pět procent za deset let, pokud nejste aktivní. Právě proto je nejvhodnější doba na to, s cvičením začít, pokud jste tak ještě neudělali," říká Caroline Apovian, autorka knihy The Age-Defying Diet: Outsmart Your Metabolism to Lose Weight. „Čím více svalové hmoty budete mít, tím více energie bude vaše tělo spalovat, i když se zrovna nehýbete,“ vysvětluje. Pohyb si vyberte takový, který vás baví. Ideální je kombinovat vysoce intenzivní trénink s posilováním.

  Velkým problémem bývá také nepravidelnost v jídle a to, že si na něj nenajdete pořádně čas. Něco si koupíte cestou do práce a sníte to v poklusu, oběd nestíháte nebo do sebe něco naházíte před monitorem... Tohle není dobré, protože tělo se ani pořádně nezasytí, ani si pořádně neodpočine. Jezte tak, jak vám to vyhovuje, ale pravidelně. Přidejte do jídelníčku zdroje bílkovin, zeleninu, zdroje železa a vitaminu C.

 • Když je vám čtyřicet

  Sportem ke zdraví
  Autor: iStock

  Úbytek svalové hmoty pokračuje a metabolismus se ještě zpomaluje. Snadno kila nabíráme (v podobě tuku, samozřejmě), hůře je shazujeme. Hormonální změny také mají za následek to, že se tuk začíná ukládat i v břišních partiích.

  Po čtyřicítce bude zřejmě potřeba snížit kalorický příjem, a to hlavně u těch, kteří prosedí většinu dne před počítačem. To by ale bylo lepší konzultovat s odborníkem, abyste neubrali moc – a nedosáhli pak paradoxně opaku. Určitě se ale vyplatí zmenšit porce – malé se vám navíc budou lépe trávit – a jíst pravidelně.

  A pozor – rozhodně zapomeňte na drastické diety, i když máte pocit, že nic jiného vašemu tělu nepomůže. Není to pravda a v této době tím můžete tělu mnohem spíše uškodit. Hladovění totiž metabolismus zpomaluje, a navíc jednostranné a rychlé diety vedou ke ztrátě svalů, a to teď rozhodně nechcete! Cvičení je potřeba trochu změnit – je dobré se více zaměřit na posilování a budování svalové hmoty.

 • Když je vám padesát

  Video se připravuje ...
  Dostatek vody opravdu zrychlí metabolismus, potvrzuje odborník na výživu Pavel Suchánek • VIDEO: Igor Hellebrandt / BPŽ

  Průměrná žena prodělá podle výzkumu Mayo Clinic menopauzu v 51 letech. Během přechodu dochází ke snižování hladiny ženského hormonu estrogenu a k dalším hormonálním změnám, které ovlivňují celý organismus. Klasickým projevem tak bývá úbytek kostní a svalové hmoty – a také nárůst hmotnosti.

  V této fázi je opět klíčový trénink na posílení svalů. "Protože ale hrozí vyšší riziko zranění kostí, je důležité tomu trénink přizpůsobit," říká Caroline Apovian.

  Video se připravuje ...
  Dostatek vody opravdu zrychlí metabolismus, potvrzuje odborník na výživu Pavel Suchánek • VIDEO: Igor Hellebrandt / BPŽ

  Další odbornice Caroline Cederquist, autorka knihy The MD Factor Diet,
  dodává, že neméně důležité je sledovat podíl cukru ve stravě. "V určitém věku tělo ztrácí schopnost využívat glukózu – náš primární zdroj energie – tak efektivně," říká. "Pokud ji nevyužijí buňky pro svou činnost, tělo ji musí uložit do tukových zásob. Po padesátce se tedy zaměřte na příjem cukru a vyměňte ho raději za kvalitní sacharidy. Pokračujte v konzumaci zdrojů bílkovin a zeleniny a zařaďte si do jídelníčku jídla bohatá na fytoestrogeny. Ty by mohly zmírnit příznaky klimakteria. Patří mezi ně pohanka, jáhly, celozrnná rýže..."

  Další články o zdravém životním stylu najdete na mojezdravi.cz.


/
Autor: Pavla Skurovcová
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji