Smějte se! Smích pomáhá hubnutí, protože zpevňuje skoro 100 svalů

 • (iStock)
  30. června  2017 
   06:00

  Neradi cvičíte? Dokonce i to, že se často a rádi smějete, může nahradit hodiny v tělocvičně. Smích je stejně dobrý jako třeba lekce tance nebo deset minut běhu. Za minutu vydatného smíchu můžete spálit 40 kalorií. Znamená to, že u svého oblíbeného dílu Přátel zhubnete?

 • Místo posilování

  ...

  Už se vám někdy stalo, že jste se smáli tak, až jste se "za břicho popadali"? Z vydatného zasmání vás mohou bolet břišní svaly dokonce ještě druhý den. Když se smějeme, zapojíme do toho celé tělo. Smíchem posilujeme břišní svaly, bránici a dalších 80 svalů trupu. Smích také posiluje mimické svaly, oční víčka, rty, svaly na lícních kostech a na krku, což je zdravé pro naši pleť. Lidské tělo smíchem spaluje kalorie přibližně o 20 % rychleji než v klidném stavu. Pokud se tedy smějete hodinu v kuse, nahradíte tím vydatný trénink.

  Posilování břišních a prsních svalů ve dvou: Hrajte si! • VIDEO: Adam Balažovič/BPŽ

 • Pro silnější zdraví

  ...

  Slyšeli jste, že je smích nakažlivý? Opravdu je! Vědci dokázali, že je tomu skutečně tak. Stejně tak dokázali, že smích posiluje imunitní systém. Při smíchu totiž dochází k redukci hormonů, které oslabují imunitu. Profesor z univerzity v Kalifornii Lee Berk studoval vzorky krve lidí před a po směšné situaci. Výzkum prokázal, že u lidí, kteří se smáli, došlo k výraznému snížení hladiny stresových hormonů a zároveň k zvýšení účinnosti obranného mechanismu těla. Kdo by se teď divil, že lidé, kteří se hodně smějí, se dožívají vysokého věku?

 • Pro zdravější plíce

  ...

  Zasmáli jste se pořádně od plic? To je dobře! Plíce během vydatného smíchu obsáhnou až čtyřikrát více vzduchu než při běžném pravidelném dýchání. Při smíchu se zrychlí stahy bránice, a zvýší se tak příjem vzduchu v plicích, což může tělo vysílit stejně jako běhání.

 • Proti stresu

  ...

  Smích vedle fyzičky pozitivně působí i na naši psychiku. Když se smějeme, mozek uvolňuje endorfiny, hormony, které v nás vyvolávají pocit štěstí. Smích odbourává stres, uvolňuje svaly, uvolňuje nahromaděné psychické napětí a nervozitu. Smích mírní napětí, strach i hněv.

 • Místo terapie

  ...

  Možná vám to bude připadat směšné – a zasmějete se pořádně od srdce – ale díky pozitivním účinkům smíchu na celé lidské tělo se začal smích používat i v terapii. Smích, dokonce i když je vyvolán uměle, totiž neztrácí své vlastnosti. Léčba smíchem dokonce oprávněně získala svůj odborný název: říká se jí gelototerapie. Některé firmy si pro lepší atmosféru na pracovišti dokonce najímají vlastní baviče. Profesionální klauni nejsou neobvyklí ani v dětských nemocnicích nebo v jiných léčebnách. Smích je také považován za přírodní analgetikum a je schopen utišit bolest. Díky smíchu jednoduše zapomenete na své trápení a necháte se unést pozitivní energií.

/
Autor: Rebeka Stoklasová

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji