4 rady pro dokonalý salát! Zhubnete, a přitom nebudete mít hlad

 • 4 rady pro dokonalý salát! Zhubnete, a přitom nebudete mít hlad
  11. dubna  2017 
   06:00

  Ideálním pokrmem, díky kterému zhubnete a udržíte si štíhlou linii, je dobře připravený salát. Aby vaše obědy a večeře nevypadaly jako kupy zelených listů, do kterých se musíte nutit, sepsali jsme pro vás 4 tipy, díky kterým si připravíte chutné a pestré saláty, v nichž nebudou chybět důležité živiny. 

 • Vyhněte se cukru

  ...
  Autor: Shutterstock

  Samozřejmě že během diety byste se měli vyhnout čokoládovým tyčinkám. Sacharidy ale neobsahují jen sladké dobroty a limonády. Nezdravé jednoduché sacharidy jsou i v běžných potravinách. Neměli byste proto ke svému salátu přikusovat pečivo nebo ho zasypat osmaženými krutony. Nadměrná konzumace bílého pečiva je jednou z nejčastějších příčin nadváhy. Měli byste se proto vyhnout především těstovinovým salátům.

  Tip: Pokud chcete salátové listy vyměnit za jiný základ, použijte brambory, skvěle vás zasytí.

  Video se připravuje ...
  Kolik ovoce a zeleniny bychom měli denně sníst? • VIDEO: Vím, co jím a piju
 • Zelenina, která zasytí

  Salát s luštěninou
  Autor: shutterstock.com

  Aby se salát stal plnohodnotným obědem nebo večeří, je důležité, abychom se po něm cítili dobře zasyceni. Měl by proto být bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Toho docílíme tím, že zeleninu správně zkombinujeme ideálně s rybím masem, luštěninami, semínky, ořechy, sýry nebo vejci.

  Tip: Nebojte se experimentovat a použijte i méně obvyklé suroviny, jako jsou například avokádo nebo tofu.

 • Nebojte se ovoce

  Salát
  Autor: shutterstock.com

  Pokud se snažíte udržet si štíhlou linii, je jasné, že po páté přípravě dietního salátu už můžete přicházet o inspiraci. Není ale důvod, proč neobohatit svůj salát o trochu ovoce, protože i to se dá skvěle kombinovat se zeleninou. Lehký salát s jahodami, nektarinkami nebo sušenými švestkami bude nejen doplněn o ovocnou fruktózu, ale bude i dobře chutnat a krásně vypadat.

  Tip: Výjimkou je meloun! Neměl by se kombinovat s jinou potravinou. Naopak lahodná je kombinace jahod a kozího sýra.

 • Zálivka jako třešinka na dortu

  Salát
  Autor: shutterstock.com

  Není nutné salát dochucovat jen balzamikem nebo olivovým olejem. Vyzkoušejte i jiné zálivky. Pro chutný a lehký salát se výborně hodí lněný, sezamový nebo konopný olej. Pro salát, který vás dobře zasytí, vyzkoušejte různé bylinkové či česnekové jogurtové zálivky. Výbornou alternativou mohou být zeleninové zálivky vyrobené z rozmixované čerstvé nebo pečené zeleniny. Váš salát bude díky nim zdravý a pestrý.

  Tip: Ideální je zálivka z pečené červené řepy nebo z rozmixovaného špenátu se sušenými švestkami. 

/
Autor: Rebeka Stoklasová

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji