Přibývá obézních lidí, protože naše civilizace tak ráda solí? Někteří vědci jsou přesvědčení, že ano. Vina soli však nemá spočívat v tom, že by v těle zadržovala vodu, jak se soudilo dříve. Zdá se však, že čím více soli přijmeme, tím větší máme chuť na tučná jídla, po kterých váha letí vzhůru.
Australští vědci zveřejnili v časopise Journal of Nutrition převratný pohled na sůl a její vztah k obezitě. Tvrdí totiž, že příjem soli rozhoduje o tom, jakou bude mít člověk chuť na tučná jídla, která jsou jednou z příčin obezity.
Na jejich zjištění na svém Facebooku upozornil odborník na výživu Pavel Suchánek z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. S tím, že právě vysoký příjem soli může být jednou z příčin sílící epidemie obezity, která se šíří i v Česku.
"Sůl může být jedním z vysvětlení, proč máme tak vysoký výskyt obezity. Konzumace cukru a cukrovinek přitom nepřevyšuje míru konzumace cukru v sousedním Německu. Výskyt obezity je v Německu nižší. V České republice je minimálně trojnásobně vyšší konzumace soli, než je výživové doporučení," dodává Pavel Suchánek.
Vědci pomocí experimentu, v jehož rámci porovnávali chutě a chování čtyř skupin lidí, zjistili, že sůl přímo ovlivňuje to, kolik lidé následně snědí tuku. A nejen to – i lidé, kteří se vyloženě tučným jídlům vyhýbali, vlivem zvýšení příjmu soli zvýšili i svůj celkový denní energetický příjem. Na konzumaci sladkých jídel sůl žádný vliv neměla.
Lidé ve čtyřech skupinách jedli různě slaná a tučná jídla, aby vědci mohli vysledovat souvislosti, na které se výzkum zaměřoval. Ukázalo se například, že lidé, kteří jedli méně tučná jídla, dávali jim i pak nadále přednost, pokud v rámci pokusu dostávali nízkotučná jídla, která ale byla zároveň málo slaná.
Další informace o vztahu soli, hubnutí a zdraví najdete v naší FOTOGALERII.