Proč jsou těstoviny horší než pizza a kuřecí než hovězí? Co si vybrat, když váháte | Jak zhubnout | Blesk.cz

Proč jsou těstoviny horší než pizza a kuřecí než hovězí? Co si vybrat, když váháte

 • Pizza nebo brokolice? Tam je to jasné. Ale co když jídla vypadají skoro stejně?
  Pizza nebo brokolice? Tam je to jasné. Ale co když jídla vypadají skoro stejně? (Shutterstock.com)
  9. dubna  2016 
   06:00

  Každý ví, že dušená ryba je zdravější a dietnější než smažený řízek. Ale co v případech, které tak jednoznačné nejsou? Jsou lepší brambory, bramborová kaše nebo šťouchané brambory? A jak dopadne srovnání lososa a tuňáka, případně kuřecího stehna a telecích medailonků? Podívejte se, co si vybrat třeba z nabídky kynutá buchta versus italské tiramisu. 

 • 1. Tiramisu versus kynutá buchta

  Tiramisu musí být vychlazené.

  Že tiramisu nebude žádná dieta, se dá tušit už podle jeho sladké chuti, ale ještě pořád se můžeme utěšovat tím, že je to dezert italský a tak nějak středomořský, a tudíž skoro dietní, ne? Navíc v něm bude nějaký sýr, takže je to vlastně dezert plný bílkovin. Plané výmluvy, protože základní surovinou k výrobě tiramisu je sýr mascarpone se skoro 50 procenty tuku v sušině. Kus české kynuté buchty je tak lepší volbou, protože obsahuje sotva polovinu kilojoulů. 

 • 2. Jaká bramborová příloha je nejlepší?

  karbanátek s bramborovou kaší

  Mohlo by se zdát, že za každých okolností budou nejlepší brambory, ale pokud jste zvyklí si je polévat šťávou z masa nebo na ně dát pořádný kus másla, nemusí tomu tak být, zvláště pokud jde o brambory převařené či moučné. Čím rozvařenější brambory jsou, tím vyšší mají glykemický index a tím dříve vám po nich vyhládne. Lepší volbou tak může být kaše, pokud v ní není příliš mnoho másla. Ale díky přiměřenému obsahu bílkovin z másla a mléka je na hlad lepší.  Pozor na zrádné šťouchané brambory. Jsou sice na chuť skvělé, ale bohužel plné tuku, kterému za skvělou chuť vděčí. 

 • 3. Losos, nebo tuňák?

  Třídenní tuňáková dieta? Blbost!

  Losos je zdravý, ale vyloženě dietní není. Uzený losos, který se prodává v balení po deseti deka, má skoro dvojnásobek energie ve srovnání s tuňákem ve vlastní šťávě. Podobné je to s lososem, kterého si dáváte jako součást hlavního jídla, zvláště pokud si ho dopřejete s kůží nebo zalitého holandskou omáčkou. 

 • 4. Kuře versus hovězí maso

  ...

  Dobře – to, že smažené obalované kuře z fast foodu není nejlepší, asi víte. Ale ani kuře v jiné úpravě nemusí být vždycky lepší volbou než – dejme tomu – červené maso, protože bude zkrátka kaloričtější a vůbec méně zdravé. Což platí třeba o kuřecím stehně s kůží, které rozhodně propadne třeba vedle vařeného hovězího, a to i tehdy, když si k tomu hovězímu dáte trochu tatarky. Lepší než takové kuře budou i telecí medailonky. Pozor také na všelijaká kuřecí prsa zapečená s hermelínem či se smetanovou špenátovou omáčkou. 

 • 5. Pizza nebo těstoviny

  ...

  Celá pizza bude pohromou pr vaše hubnutí vždycky, na t je v ní trochu moc těsta a někdy i sýra. Ale když si dáte menší nebo jen část pizzy z tenkého těsta, rozhodně uděláte lépe, než když zvolíte porci těstovin se smetanovou omáčkou nebo zapečených s bešamelem. Například lasagne jsou prakticky vždycky mnohem kaloričtější než pizza, zvláště zeleninová. 

/

Diskuse ke článku

.

Aplikace a kalkulačky

BMI
kalkulačka
Výpočet
energetického
příjmu

Jídelníčky na míru

Vyberte si jídelníček na míru
a hubněte konečně efektivněji