- 2. ledna 2019 06:00
Nehledejte dietu, hledejte nový životní styl. Začněte tím, že změníte své stravovací návyky. Které změny na vašem talíři zavést jako první, aby se váš metabolismus vzpamatoval a začal zase pořádně spalovat?
Krok číslo jedna: odlehčení
...Autor: iStockNemá cenu začátek vašeho hubnutí nějak odkládat, žádný lepší den než dnešní nebude. Je to podobné jako s cigaretami, těch se nejspíše také zbaví lidé, kterým něco dojde. Tu další už si prostě nezapálí – místo toho, aby se na to obřadně chystali.
Krok číslo dvě: jezte zdravěji
...Autor: Shutterstock.comPokud vás představa diety děsí, berte to především tak, že budete jíst méně a zdravěji. Často to totiž úplně stačí a budete možná překvapeni, jak rychle mizí kila jen díky tomu, že už v poledne nejíte smetanové omáčky, odpoledne si ke kafi místo čokoládové tyčinky dáváte jen čtvereček kvalitní tmavé čokolády a večer si dáte jen zeleninový salát doplněný nějakou tou bílkovinou.
Krok číslo tři: pro ty, kdo chtějí počítat
Zapisujte si vše, co sníte. Lépe si pak z jídelníčku něco vyřadíte.Autor: Shutterstock.comRoli samozřejmě nehraje jen to, že sníte méně kilojoulů (při hubnutí byste se měli držet mezi 5000 až 6000 kilojouly denně), ale také povzbuzení či jakýsi restart celého – někdy už notně zlenivělého – organismu. Triků k tomu je víc.
Krok číslo čtyři: restartujte metabolismus
Také jste se stala věčnou obětí diet? Dostaňte se z kolotoče jojo efektu!Autor: Shutterstock.comHitem je třeba následující tip: tři týdny nejezte vůbec žádné sladkosti ani pečivo, na minimum omezte i přílohy. Někteří odborníci jsou vůči zmíněnému postupu skeptičtí, ale jiní soudí, že skutečně může zabrat a povzbudit zlenivělé zažívání tak, aby více spalovalo.
Pro někoho se podobným nakopávákem mohou stát „hubnoucí“ jehličky čínské medicíny, k nimž ovšem patří hodně přísná třítýdenní dieta. Jinému zase bude více vyhovovat to, že se začne podstatně více hýbat venku, stačí už půlhodina chůze ostřejším tempem denně.
Krok číslo pět: vsaďte na zeleninu
...Autor: iStock.comNaučte se třeba ze zeleniny vařit úplně jinak, než jste zvyklí dosud. Zapomeňte na zeleninové řízečky nebo na smažený květák – cílem je naučit se připravovat zeleninu tak, aby jí zůstalo co nejvíce z jejích původních chuťových i výživových vlastností. Nedoplňujte zeleninou svůj stávající jídelníček, ale naučte se nahrazovat jí některé jeho součásti.
Přímo se to nabízí u příloh nebo třeba u studených večeří, kdy si raději místo chleba s máslem a šunkou dejte s toutéž šunkou lehký zeleninový salát. Pozor, zeleninový, ne těstovinový.
Krok číslo šest: co ještě na talíři změnit?
Sýry vybírejte hlavně podle obsahu tuku v sušině a obsahu soli.Autor: Shutterstock.comCo takové maso? Důležité je, jaké si zvolíte a jak ho upravíte. Jednoduché doporučení „raději kuřecí než vepřové“ bere za své v okamžiku, kdy by kuřecím byl míněn smažený řízek, plněný ještě navíc třeba nivou, a vepřovým by byla myšlena libová panenka na grilu. Držte se proto jednoduchých způsobů úpravy: vaření, dušení, grilování. Vyhněte se zapékání se sýry, omáčkami či smažení.
Pečivo si dávejte raději k snídani, přes den ho omezujte a večeři jím doplňte jen výjimečně. Pokud jste se ještě neodhodlali přejít z bílého na celozrnné, zkuste to, není to tak těžké!
Pokud jde o mléčné výrobky, tak jogurty, tvaroh, zakysané mléčné nápoje ano, sladké ani slané smetanové krémy a sýry raději ne. Nemusíte za každou cenu hledat druh s nula procenty tuku, ale tři procenta už byste překračovat neměli. Pozor, margaríny mají skoro tolik energie jako máslo. Toho se proto nemusíte vzdávat, když ukočírujete množství.
/
Klíčová slova: