Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C

Nejím, cvičím a stejně nehubnu! Proč?!

26. července 2011 | 16:04

Váha ukazuje nesnesitelné množství kilogramů a vy máte pocit, že vám došly zbraně, nápady i chuť s tím něco dělat. Jíte jako vrabec, sportujete, ale vaše hmotnost se nehne. Vysvětlení je jediné – nejspíš jste někde udělala chybu!

Nemusíte po světě chodit s deseti kily navíc po druhém dítěti. Nemusíte držet věčné diety a hladovky, nemusíte se teatrálně přejídat a trpět špatnou náladou. Jediné, co musíte, je zachovat si zdravý rozum. Víme, co funguje na boubelky, které mají pocit, že příroda je proti nim.

„Často se stává, že jednotlivé body jídelníčku nebo pohybového režimu ženy dobře znají a ovládají, ale kombinují je tak špatně, že se výsledný efekt nedostaví,“ říká nutriční terapeutka Věra Boháčová. Kdy si za to můžeme samy a kdy nezbývá než se poddat běhu věcí?

Hledání důvodu

Pokud máte pocit, že „děláte všechno dobře“, ale nehubnete, měla byste nejprve navštívit odborníka. „Například nutričního terapeuta, případně zkušeného osobního trenéra. Ten zcela jistě odhalí chybu, kterou v denním režimu děláte. Pokud se vám ani tak nepodaří zhubnout, obraťte se na lékaře. Pravděpodobnou příčinou totiž bude zdravotní problém,“ vysvětluje Věra Boháčová.

Kde děláme nejčastější chyby?

Existuje řada špatných návyků, kterými se ve snaze zhubnout slepě řídíme. Které to jsou?

Nejíme

Naše tělo se „zařídí“ podle toho, jak s ním zacházíme. Drastickými dietami organismus stresujeme a nutíme ho, aby si ve strachu za každou cenu držel každou kalorii, kterou dostane. Neví totiž, co na něj zase vymyslíme. Tento boj nemůžeme vyhrát. Tělo většinou vydrží, ale je jen otázka času, kdy vyjíme ledničku a začarovaný kruh začíná znovu. Vystupte z něj!

Ľudia s nadváhou majú menší mozog ako štíhly človek.
Autor: Shutterstock

Jak na to?
Konzultujte jídelníček s odborníkem, alespoň na začátku. Nikdy sama nesnižujte svůj denní příjem na méně než pět až šest tisíc kilojoulů (v případě, že se pravidelně hýbete). Uvolněte se, nemějte z jídla stres. Důkladně dbejte, abyste jedla pestrou stravu, ve které budou zdravé a čerstvé potraviny, zelenina, ovoce, šťávy a také zdravé tuky! Bez tuků nedostane tělo životně důležité esenciální mastné kyseliny a nemůže využít vitaminy rozpustné v tucích.

Náš tip:
Olivový olej je ta správná cesta. Můžete jím zalít salát nebo na něm opéct plátek masa, ale také jím potřít krajíček chleba.

Málo pijeme

Pijte obyčejnou vodu z vodovodu nebo si připravujte oblíbené čaje. Vypijte aspoň dva litry denně! „Díky vodě získá tělo prostor pro regeneraci, aktivuje se lymfatický systém a lépe se odplaví zbytky nepotřebných látek a zpracují tuky,“ říká Věra Boháčová.

Střelci by na jaře měli pít dostatek vody
Autor: Archív

Špatně sportujeme

Určitě jste slyšela, že pro hubnutí je skvělý jakýkoli pohyb. Některý je ale lepší než jiný! Takže: měla byste se věnovat činnosti, kterou vydržíte dělat dlouho a příjemně se při ní zadýcháte. Chůze, jízda na in-linech, na kole, jogging, tanec, plavání, nordic walking, aerobik. K hubnutí nejsou ideální aktivity jako posilování s velkou zátěží či sportování s vysokou tepovou frekvencí. Lepší je hodinová svižná procházka než dvacetiminutový běh, při němž se úplně zničíte. Pro spalování tuků je třeba sportovat alespoň padesát minut v kuse (tuky se začínají ve větší míře spalovat asi po třiceti minutách zátěže).

Cvičení a trénink ve skupině jsou efektivnější
Autor: Famous

Nezachováváme zákon příjmu a výdeje

Naše pocity nás klamou, proto buďte důsledná. Když si po tréninku dáte za odměnu hned dva dortíky navíc, celý efekt je k ničemu. I po zátěži je potřeba jíst přiměřeně málo. Změnila jste zaměstnání, bydliště, máte jiný režim a přibíráte? Zařaďte do svého dne více pohybu.

Vymlouváme se na děti

„Mateřství je čas, kdy se ženě úplně promění život. Najednou začneme nepravidelně jíst, máme nedostatek pohybu, nepravidelný režim. Máme miminko a přestáváme myslet na sebe. Navíc býváme často unavené a energii dobíjíme sladkostmi,“ říká Věra Boháčová. Co v takovém případě dělat? „Je dobré se snažit nahradit sladkosti ovocem a sladké pití vodou, ale nestresovat se kvůli každému soustu. Můžeme vyčkat, až miminko povyroste a my si najdeme úplně nový životní rytmus, do něhož začleníme pravidelnou stravu a sportování.“

Náš tip:

Trik s bazálním metabolismem

Bazální metabolismus představuje energii, kterou tělo potřebuje na základní „provoz“.

K hubnutí má následující vztah:


1. Čím více budete sportovat, tím vyšší bude váš bazální metabolismus. (Tedy příjem energie budete moct mít vyšší, aniž budete přibírat).

2. Čím více budete hladovět (držet drastické a nesmyslné diety), tím více se tělo bude bát hladu a bazální metabolismus sníží (a každou přijatou energii navíc si uloží „na horší časy“. Ovšem jinak než v podobě tuku to neumí).

Výsledek? Hodně pohybu + zdravá, přiměřená a dlouhodobá dieta jsou nejsnadnější cestou ke štíhlé postavě.  

Zrady aneb za co nemůžeme:

Stres

Jste-li v dlouhodobém psychickém napětí, budete hubnout jen velmi těžko. Rada „hoďte se do klidu“ je nesmyslná. Psychická nepohoda poškozuje celkově naše zdraví, snažte se proto najít co nejdříve cestu ke klidnějšímu životu. Pak teprve bude čas myslet na štíhlou siluetu. Snažte se trable neřešit jídlem.

677949:gallery:true:trueŽenská postava

Kvůli mateřskému poslání máme od přírody více tukových zásob než muži a naše tělo si své zásoby rádo uchovává. Máme proti mužům nevýhodu, s níž jen těžko něco uděláme. Nechtějte být za každou cenu jako Twiggy, najděte zdravý a vám příjemný kompromis mezi silou přírody a touhou po dokonalosti.

Genetika

Geny vytvářejí hlavně předpoklad pro obezitu než obezitu samotnou. Máte-li dispozice k tloušťce, ale budete pravidelně sportovat a zdravě jíst, nemusíte být vůbec silná. Na druhou stranu si nebudete moct dovolit tolik sladkých hříchů jako jiní, protože trest v podobě kilogramů navíc přijde vzápětí. Zařiďte se podle toho.

Věk a hormonální změny

Ve dvaceti se hubne jinak než v pětatřiceti a v padesáti. Věkem se zpomaluje metabolismus a je třeba s tím počítat. Navíc v době menopauzy a po ní dochází k hormonálním změnám, které ovlivňují chuť k jídlu. Chcete-li mít stále štíhlou postavu, počítejte, že budete muset krotit chutě a možná také zpřísnit režim. Nebuďte slepá ke svému věku a zároveň zůstaňte k vlastnímu tělu citlivá.


Autor: Olga Poucheová, Kbak