Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

Jiřina Bohdalová a její nesmrtelné role. Takhle vešla do dějin!

  • Jiřina Bohdalová a Radek Brzobohatý
    3. května 2022 | 06:00

    Jedna z nejpopulárnějších českých hereček, dáma českého filmu, dnes slaví úctyhodné 91. narozeniny. Pořád točí, moderuje kulinářský pořad v televizi, hraje v divadle. Poprvé se objevila před kamerou před osmdesáti lety a od té doby natočila stovky skvělých filmů. Ve kterých zazářila nejvíc?

    Populární herečka hrála už jako dítě, v roce 1937. Říká se o ní všechno možné, pravdou ale je, že je upřímná, má smysl pro humor, je přátelská a umí výtečně vařit. A samozřejmě skvěle hraje! 

     

    Video se připravuje ...
    Bouček, Prachař a další oblékli skafandry a nazpívali pro „Bohdalku“ píseň k devadesátinám!
  • Herečkou už od malička

    Autor: Profimedia

    K herectví ji vedla maminka, která hrála ochotnické divadlo. Velmi brzo se objevila na plátně i divadelním jevišti. Přestože vystudovala gymnázium a chvíli pracovala jako učitelka, herectví se nadále věnovala. Až na třetí pokus se dostala na DAMU, studium musela kvůli těhotenství přerušit. V roce 1957 nakonec dostudovala. V absolventském představení si jí všiml Jan Werich a nabídl jí angažmá v Divadle ABC. Pak se nadlouho stalo její domovskou scénou Divadlo na Vinohradech, tam zazářila ve hrách Idiotka, Kočičí hra či Dům na nebesích. Od 50. let se taky začala objevovat ve filmu, v šedesátých letech vytvořila řadu ikonických rolí, díky nimž se stala velmi populární.

  • Normalizace a televizní sláva

    Televizní seriál Rumburak.
    Autor: Profimedia

    Kvůli trezorovému snímku Ucho hrála v 70. a 80. letech omezeně a téměř netočila. Objevovala se v televizi, například v seriálech Chalupáři, Létající Čestmír, My všichni školou povinní či Rumburak. Vytvořila komediální televizní duo s Vladimírem Dvořákem v pořadu Televarieté. Často hrála v televizních pohádkách a filmech pro děti. Její nezaměnitelný hlas si zamilovaly tisíce dětských diváků díky televizním večerníčkům. Namluvila Pohádky z mechu a kapradí, Rákosníčka, Malou čarodějnici nebo pohádky O skřítku Racochejlovi. Jiřina Bohdalová získala spoustu ocenění, a to nejen v diváckých anketách. Mimo jiné je držitelkou dvou Českých lvů za hlavní roli (Nesmrtelná teta, Fany), získala i Cenu Thálie (2011) za celoživotní dílo v divadle. A které filmové role patří k jejím nejlepším?

  • Bílá paní (1965)

    Bílá paní
    Autor: BPŽ/Filmové studio Barrandov/Karel Šebík

    V roce 1965 natočil režisér Zdeněk Podskalský tuhle nesmrtelnou komedii o komonické bílé paní, která jednoho dne vystoupí z obrazu a jedné vesničance zřídí přes noc v chalupě vodovod. Komedie, v níž si zahráli například Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský či Miloš Kopecký, patří k perlám české filmografie. Jiřina Bohdalová si v ní zahrála servírku Andulu, která se po hradě pohybuje v kostýmu bílé paní a způsobí tím neuvěřitelné zmatky. Kvůli satirickému podtextu se film promítal jen do roku 1970, pak byl až do roku 1989 v trezoru.

  • Dáma na kolejích (1966)

    Dáma na kolejích
    Autor: BPŽ/Filmové studio Barrandov/ J. Panáček

    Muzikál režiséra Ladislava Rychmana byl vlastně ušitý na míru Jiřině Bohdalové. A ona sama se prý podílela na tvorbě scénáře. Ve filmu hrála řidičku tramvaje Marii, která jednoho dne spatří svého manžela, jak líbá atraktivní blondýnu. Marie se rozhodne vybrat ze spořitelních knížek všechny úspory a nejenže si nakoupí oblečení, ale i si zaplatí proměnu v salonu krásy. A začne se mstít za nevěru. Jiřina Bohdalová v téhle roli dokázala, že není jen výborná komediální herečka, ale že dokáže zahrát i role s nádechem tragična. Natáčení si prý užívala, protože ráda zpívá.

  • Světáci (1969)

    Světáci
    Autor: BPŽ/Filmové studio Barrandov

    Kultovní komedie o třech vesnických fasádnících, kteří se rozhodnou strávit aspoň jednu noc ve velkoměstě jako světáci, pořádně pohne vaší bránicí. A platí to i po padesáti letech! Režisér Zdeněk Podskalský začal točit komedii po sovětské okupaci v roce 1968 a prý bylo natáčení tak trochu mrazivé. I proto měli herci prostor k velké improvizaci. Díky tomu jsou ve filmu neuvěřitelně vtipné hlášky. Trojici "světáků" v podání trojice Brodský, Sovák, Libíček sekunduje trojice lehkých slečen v podání trojice Bohdalová, Jirásková a Janžurová. Jiřina Bohdalová si zde zahrála Božku, která se spolu se svými kamarádkami snaží obrat trojici "světáků". I zde prokázala Jiřina, že je naprosto famózní v komediálních rolích a že umí skvěle improvizovat. 

  • Ucho (1970)

    Ucho (1970)
    Autor: Profimedia

    Film režiséra Karla Kachyni podle novely Jana Procházky otevřeně kritizoval tehdejší komunistické praktiky a premiéru měl až v roce 1990. Po natočení skončil totiž v trezoru. V tomto silném psychologickém příběhu Jiřina Bohdalová hrála manželku vysokého vládního činitele v podání Radoslava Brzobohatého, kterého v jeho domě tajná policie odposlouchává. O roli se tehdy „utkala“ s Jiřinou Jiráskovou. Politický thriller byl pro Bohdalovou životní rolí, ukázala v něm, že je herečka mnoha tváří a že dokáže přesvědčivě zahrát jakoukoli polohu.

  • Čtyři vraždy stačí, drahoušku (1970)

    Čtyři vraždy stačí, drahoušku...
    Autor: BPŽ/Česká televize

    V téhle crazy komedii se Jiřina Bohdalová vyřádila. A stejně tak patří tento snímek do filmové síně slávy. Je to příběh naivního učitele, který se připlete do války dvou mafiánských gangů a který se snaží sbalit protřelou sexy redaktorku Sabinu (Jiřina Bohdalová). Představitel hlavní role Lubomír Lipský vytvořil společně s Jiřinou Bohdalovou nezapomenutelnou filmovou dvojici.

  • Nesmrtelná teta (1993)

    Nesmrtelná teta
    Autor: BPŽ/ČT

    Jiřina Bohdalová dokázala i po sametové revoluci, že filmování se nezapomíná, právě v téhle filmové pohádce, kterou natočil režisér Zdeněk Zelenka na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena. V hlavní roli nesmrtelné tety Závisti si zahrála Jiřina Bohdalová, je to největší hrdinka této pohádkové komedie. Každým svým činem v pohádce dokazuje pravdivost svých slov: „Štěstí pomine, Rozum se ztratí! Jenom já, Závist, jsem věčná.“ Právem za tuhle roli získala v roce 1994 Českého lva.

  • Fany (1995)

    Fany
    Autor: BPŽ/ČT

    Jestli někdy někdo pochyboval o tom, jestli umí Bohdalová zahrát i něco jiného než komedii, pak po zhlédnutí tohoto snímku musel přestat. Jiřina v této tragikomedii podala fenomenální herecký výkon. Zahrála si zde psychicky postiženou hrdinku, prostou a laskavou, která žije se svou sestrou – v podání Jiřiny Jiráskové (ostatně i ona podala vynikající výkon). Film režiséra Karla Kachyni si právem vydobyl mimořádnou pozornost diváků i kritiky. Bohdalová se kvůli roli nechala na jeden den zavřít do ústavu pro duševně nemocné, aby co nejvěrněji roli ztvárnila. Později řekla: „Nechtěla jsem, aby byla Fany směšná, takže jsem často musela měnit temperament.“ Právem za tuhle roli dostala Českého lva.

    Kdo koho miloval? Proč někomu nevyšla kariéra? Další příběhy herců a hereček najdete na webu Blesk pro ženy ZDE

     

Autor: aši
Diskuse ke článku
.