Trápí vás často nadýmání, nafouklé bříško bolí, tlačí vás žaludek a vy nemůžete přijít na příčinu těchto obtíží? Možná se budete divit, ale na vině může být to, že se hrbíte.
Zatímco naši předkové byli stále v pohybu, když lovili, obdělávali pole nebo putovali za prací, my žijeme v době neustálého sezení za počítačem, postáváme a vůbec je náš život poněkud statický. S tím souvisí to, že se snažíme našemu tělu ulevit, hrbíme jej a nakláníme na jednu či na druhou stranu, tak abychom jej co nejméně namáhali nějakým zatínáním svalů a rovným postojem.
Ti, kteří se celé dny hrbí, mají podle vědců větší sklon k depresím, mají méně energie, častěji pociťují únavu a žaludeční potíže nebo mají vysoký krevní tlak. Také v důsledku špatného prokrvování cév, častěji trpí migrénami a bolestmi hlavy. Navíc jim ochabují svaly a více se ukládá tuk v rozikových partiích. V důsledku špatného držení těla, je špatně zakřivená páteř a to může způsobit i ochabnutí pánevních svalů a inkontinenci.
Rovný postoj dodá sebevědomí
To, že stojíte nebo sedíte vzpřímeně samozřejmě působí dobrým dojmem na okolí, ale hlavně na vás. Tato činnost totiž posílá mozku informaci, abyste se cítili dobře a připadali si atraktivnější, což zvyšuje vaše sebevědomí.
Správný postoj těla
Jestli stojíte správně, si můžete lehce zkontrolovat doma u zrcadla. Postavte se k němu bokem a podívejte se na sebe. Máte-li v jedné rovině ucho, rameno, kyčel a kotník, pak si můžete gratulovat ke správnému postoji.
Pokud se ale vaše části těla vychylují, není něco v pořádku a je třeba si naordinovat lekci postoje těla.
Když stojíte:
Ve stoje držte hlavu zpříma, lehce zastrčte bradu dozadu, ramena mírně tlačte dozadu a hrudník naopak ven. Bříško zpevněte a mírně vtáhněte dovnitř, ale jen natolik, aby vás to neomezovalo v pohybu, za to ale nepovolujte po celý den. Obě chodidla mějte přimáčknutá k podložce celou plochou a snažte se stát na obou nohách zároveň, vyhněte se přenášení váhy na jednu nebo na druhou stranu.
Pokud sedíte u počítače, položte si ruce na pracovní desku tak, abyste se jí dotýkala až do poloviny předloktí. Pracovní židli si nastavte tak, abyste měla zadeček mírně výš a stehna s tělem nesvíraly pravý úhel. Ani kolena byste neměla mít do pravého úhlu, ale s mírnějším sklonem. Naopak chodidla by měla být k podložce pevně přilepena. Každých 20 minut byste pak měla vstát a alespoň na dvě minutky se protáhnout, projít se nebo se alespoň postavit a uvolnit tělo.