Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Jak si správně čistit uši? Řada lidí v tom chybuje a zahrává si se svým zdravím!

 • Jak na správné čištění uší?
  8. července 2023 | 06:00

  Čistit si uši je důležité. Podle všeho v tom ale velká řada lidí chybuje. Jak si čistit uši správným způsobem, abyste se vyhnuli možným rizikům včetně ucpání zvukovodu ušním mazem?

 • Čistit, nebo nečistit? To je, oč tu běží

  Důležitou otázkou, kterou si klade množství lidí, je to, zda je vůbec potřeba si uši čistit. Zejména ušní lékaři totiž varují před mnoha rizikovými metodami čištění uší, které vám mohou ve výsledku spíš uškodit než pomoct. Odpověď je podle odborníků někde mezi. V tomto případě se totiž vyplácí držet se rčení „všeho s mírou“. Mírná vrstva mazu v uších je naopak žádoucí, protože chrání ušní bubínek před vnikem bakterií a nečistot. Přebytečný maz společně s dalšími částečkami kůže a nečistot se navíc sám čas od času přesune do vnější části ucha, kde je lépe dostupný pro čištění. S čištěním uší to tedy nemusíte přehánět, a především byste neměli například vatovými tyčinkami zasahovat příliš hluboko do uší. Před každým čištěním je navíc důležité si pořádně umýt ruce, abyste zabránili přenosu škodlivých bakterií a možnému vzniku ušní infekce. Které metody čištění uší jsou nejbezpečnější?

  VIDEO: Co může za červené oči po koupání v bazénu? Podívejte se:

  Video se připravuje ...
  Za červené oči z bazénu nemůže tak úplně chlor. Co tedy? • VIDEO: Facebook / BBC

 • Nejvhodnější je čištění uší ušním sprejem

  Nejideálnějším způsobem, jak si čistit uši, který velice často doporučují i lékaři, je používání ušních sprejů. Speciální spreje určené k čištění uší jsou šetrné, protože obsahují většinou přírodní složky a rostlinné oleje. Zakoupíte je v každé lékárně a drogerii a jsou vhodné i pro děti. O jejich použití se tedy můžete předem poradit s lékárníkem. Stačí jedno stříknutí ušního spreje do každého ucha. Ten funguje tak, že maz změkčuje a zvláčňuje zvukovod, takže se z něj nečistoty dostanou lépe ven. Jestli se vám ale zrovna nechce na nákup, můžete si do ucha kápnout i kapku olivového oleje, který má téměř každý doma a který působí podobně účinně. Ostatně se právě olivový olej nachází ve velkém množství sprejů na čištění uší.

 • Pokud trváte na vatových tyčinkách, zaměřte se na jejich tvar

  Čištění uší vatovými tyčinkami většina odborníků nedoporučuje, a dokonce před ním varuje. Neopatrným zacházením si můžete poškodit ušní bubínek nebo jiné části ucha. Jestliže na něj ale ani tak nedáte dopustit, pečlivě vybírejte, jaké vatové tyčinky koupíte. O něco bezpečnější jsou ty, které mají druhou polovinu širší, takže nehrozí, že je omylem strčíte příliš hluboko do ucha. Eliminujete tím riziko tvorby mazových zátek a zatlačení mazu dál do uší a také jejich případné poškození.

 • Jemné čištění kosmetickými ubrousky

  Další bezpečnou metodou, jak si čistit uši, aniž byste se při tom poranili, je metoda pomocí kosmetických ubrousků. Malíček si omotejte do jemného kapesníku a s ním poté ucho pomalu otřete. Malíček se dostane jen tam, kde vám nehrozí poranění ani ucpání zvukovodu mazem. Díky tomu se zbavíte bez problémů pouze vnějších nečistot, tedy těch, které se z ucha samy dostávají ven, a neohrozíte tím správné fungování svého sluchu. 

 • Zajděte si k odborníkovi

  Jestliže se na důkladnější čištění uší sami necítíte, není na škodu jednou za čas požádat o pomoc odborníka. Zajděte si k ušnímu lékaři na ORL, zde vám provedou výplach roztokem tělesné teploty, čímž uši opatrně, ale zároveň pořádně vyčistí. Lékaře můžete navštěvovat i jednou za čas preventivně nebo tehdy, když budete mít problémy, jako jsou svědění či hučení v uších, zalehnuté ucho či horší slyšení. S tím vším vám může šetrný výplach uší pomoct.

 • Pozor na možná rizika!

  Ať už si zvolíte jakýkoliv způsob čištění uší, vždy se snažte vyvarovat se poškození některé z částí ucha. Toho dosáhnete především tak, že budete obezřetní a při omývání ucha zevnitř nebudete nijak experimentovat ani do něj nebudete zasahovat příliš hluboko. Vyhnete se tím nepříjemnému opačnému efektu zatlačení mazu a tvorbě mazové zátky, kvůli níž je potřeba většinou vyhledat specialistu, protože sama od sebe už přirozeně ven nepůjde. Může vyvolat hučení v uších, když v nich po kontaktu s vodou nabobtná, a v krajních případech rovnou zánět. Stejně tak pozor na hrubé a mechanické poškození zvukovodu či bubínku klasickými vatovými tyčinkami, které i přes velkou osvětu stále patří mezi nejčastěji používané nástroje k očistě uší.

Autor: Tereza Brožová
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...