Otrava sluncem nebo také polymorfní světelná erupce není běžné spálení sluníčkem. Ze začátku se může jevit jako klasická sluneční spálenina či alergie, dejte ale pozor, pokud se u vás objeví i další příznaky.
Příznaky otravy sluncem
Příznaků, kterými se otrava vyznačuje, je hned několik. Jsou to hlavně spálená, zarudlá kůže a vyrážka. To ale zdaleka není vše, proto ji tedy nezaměňujte s běžnou sluneční alergií nebo lehkými spáleninami z dlouhého dne na zahradě. Dost často se objevují dehydratace, olupování kůže, puchýře, bolesti hlavy, nevolnost a závrať, či dokonce bezvědomí. V takovém případě je opravdu na místě vyhledat lékařskou pomoc.
Jsou lidé, kteří jsou na otravu sluncem více náchylní. Kdo by si tedy měl dávat ještě větší pozor? Jsou to zejména lidé, kteří mají světlou pokožku nebo v blízké době dobrali antibiotika. Více ohroženy jsou ženy užívající antikoncepci (pilulky) a samozřejmě ti, kteří mají v blízkém rodinném kruhu diagnostikovanou rakovinu kůže.
Léčba a prevence
Jestli si opravdu myslíte, že otravu sluncem zvládnete vyléčit doma, máme pro vás pár rad. Lékaři radí přikládat na spáleniny studené obklady, více pít a často pokožku hydratovat správně zvoleným tělovým mlékem. V některých případech se ale lidem s otravou sluncem podávají v nemocnici léky proti bolesti a infuze tekutin do žíly.
Někdy se ovšem dá silným slunečním popáleninám zabránit například silnou ochranou proti slunci, tedy pokrývkou hlavy či tričkem a krémem na opalování s vysokým faktorem. Nejdůležitější je ovšem nevystavovat se sluníčku, když je nejsilnější, a neustále doplňovat tekutiny.