Jarní únavou trpí podle odhadů až tři čtvrtiny populace. Po zimě našemu tělu chybějí živiny, vitaminy a minerály. Vzhledem ke slabšímu slunečnímu svitu v tomto období máme méně vitaminu D, více času jsme v místnostech a méně chodíme ven. Proto je na čase tělo znovu nastartovat. Poradíme vám, na které bylinky vsadit.
Šalvěj muškátová
Umí pročistit emoce, přispívá k vyrovnanosti a vnitřní síle. Využijete ji při menstruačních bolestech, únavě i depresích. Éterický olej zabíjí nejen bakterie, ale i plísně. Chrání před opakovanými infekcemi. Studie ukazují, že tento olej je velmi účinný při léčbě bakteriálních infekcí postihujících střeva, močové cesty a vyměšovací systém.
Máta peprná
Pomáhá zlepšit náladu, posiluje obranyschopnost organismu a imunitní systém. Podporuje činnost trávicího traktu a střev, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a podporuje normální funkci dýchacího systému. A čím lépe se nám na jaře bude dýchat, tím lépe se budeme cítit.
Lékořice
Kořen lékořice zlepšuje funkci nadledvinek, snižuje chuť na sladké a na kofein. Díky lékořici docílíme snížení únavy, a naopak zvýšíme příliv energie.
Rakytník
Rakytník je jedinečná dřevina s množstvím účinných látek, které najdete v plodech, listech, ale i v kůře větví. Svými blahodárnými účinky patří mezi nejcennější léčivé rostliny. Obsahuje vysoké množství vitaminů C a P, ten posiluje imunitu a kapiláry cév. Léčí plicní, jaterní, zažívací i kloubní onemocnění. Silně tlumí záněty, reguluje krevní oběh a pomáhá při bolestech v krku.
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)
V listech jsou obsaženy flavonoidy, terpeny a další látky, které rozšiřují kapiláry v cévním řečišti, a zlepšují tak průtokové vlastnosti krve. Má také antioxidační účinky. Skvěle zabírá v případě únavy, protože zlepšuje využití kyslíku v těle.
Ženšen
Zvyšuje schopnost organismu zvládnout stres, snižuje únavu a přirozeně posiluje zdravé funkce nadledvinek a vyrovnává hormonální hladinu. Bylo prokázáno, že podporuje také vytrvalost a kondici. Ženšen se používá jako adaptogen, což je látka, která pomáhá tělu lépe zvládat stres, ať už duševní nebo fyzický. Podporuje též vitalitu a dlouhověkost.
Pampeliška
Čistí tělo od jedu, snižuje krevní tlak, zklidňuje, a dokonce omlazuje pleť. Pampeliška posiluje funkci slinivky břišní, snižuje hladinu krevního cukru, zlepšuje funkci lymfatického systému a celkově pomáhá proti únavě.
TIP NA VIDEO: Jak získat z pampelišky co nejvíc blahodárných látek? Nejen o tom s profesionální „kytkožroutkou“ Janou Vlkovou.
Kopřiva dvoudomá
Věděla jste, že vás nakopne víc než jeden šálek kávy? Kopřiva obsahuje spoustu vitaminů a minerálů. Má čisticí, posilující a antirevmatické účinky. Vedle toho, že zahání únavu, pomáhá i při kašli, snižuje hladinu krevního cukru a podporuje trávení. K vnitřnímu užití pijte odvary z nadzemní části kopřivy. Koupíte ji v lékárně už sušenou, ale nejlepší je si ji osobně nasbírat. K vnějšímu použití se hodí nálevy, odvary či tinktury.
Náš tip: Nápoj proti únavě
Potřebujete: 1 polévkovou lžíci listů kopřivy, 1 polévkovou lžíci listů pampelišky a 1/2 litru vody
Jak na to? Všechny suroviny rozmixujte. Nápoj nechte čtyři hodiny odstát, poté sceďte.