Když vás nohy nenechají spát: Trpíte syndromem neklidných nohou?
Rozběhnout se, kopat, křížit nohy, natahovat a pokrčovat je, ale hlavně nohama hýbat. K tomu pacienta nutí diagnóza syndromu neklidných nohou. Projevuje se hlavně v klidu a v noci. V Česku jím trpí přes milion lidí a je zřejmě nejčastější tělesnou příčinou nespavosti.
Původ záhadného onemocnění zatím medicína úplně neobjasnila. Ví se však, že jeho výskyt ovlivňují geny, životospráva, jídelníček, podnebí nebo etnikum. Prokazatelnou příčinou můžou být nedostatek železa, selhání ledvin, roztroušená skleróza, těhotenství nebo užívání některých léků – antidepresiv, antipsychotik, antihistaminik a blokátorů kalciových kanálků při léčbě vysokého krevního tlaku. U nás existuje jako oficiální diagnóza od roku 1945 a pacienty jsou dvakrát častěji ženy než muži. Jak poznáte, že syndromem trpíte také vy?
Nutkání pohybu
...Autor: istock.comNutnost pohybovat končetinami. Jde o pocit neklidu, o pálení, šimrání, štípání, píchání, lechtání, tlačení, zchladnutí, zteplání, bolest a podobně. Může se to projevit na obou nebo jen na jedné noze, vzácněji i na rukou a celém těle.
Nepříjemný pocit
...Autor: istock.comNutkání pohybovat dolními končetinami, které je většinou spojené s nepříjemnými pocity – pacienti tyto rozmanité příznaky dost těžko popisují. Většinou tyto pocity začínají nebo se zhoršují v klidu.
Neustále v pohybu
...Autor: istock.comNutkání pohybovat končetinami nebo nepříjemné pocity jsou částečně nebo zcela odstranitelné pohybem, například chozením, protahováním a podobně. Při zastavení se obtíže zase vracejí.
Noční potíže
...Autor: istock.comPotíže jsou horší večer nebo během noci nebo se vyskytují jen večer či v noci, v těžších případech se vyskytují i přes den.
Další důležité informace o syndromu neklidných nohou se dozvíte v červnovém čísle Blesk zdraví, které najdete na stáncích nebo které si můžete v tištěné či elektronické podobě objednat ZDE >>>