"Jedním z nejčastějších mýtů, které kolem mrkve kolují, je její až zázračný vliv na kvalitu zraku," říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. "Mrkev je sice pro zrak opravdu prospěšná, ne ale o moc víc než řada jiných potravin. Obsahuje velké množství betakarotenu, ze kterého v lidském těle vzniká chemickou proměnou výsledný produkt vitamin A, který se spolu s dalšími látkami podílí na výživě sítnice a ochraně povrchu oka. Tím přispívá ke kvalitnějšímu vnímání zrakových vjemů, oko dokáže lépe rozlišovat mezi světlem a tmou,” vysvětluje Stodůlka.
Vitamin A se však nachází i v mnoha jiných potravinách – jak rostlinných, tak živočišných. Obsahují ho například mléčné výrobky, vaječný žloutek, špenát, zelí, rybí tuk nebo játra. Ještě méně známá je například kurkuma, u které je prokázáno, že vedle velmi pozitivního vlivu na zrak působí také proti nádorovým onemocněním.
Ryby a čerstvá zelenina
Důležité jsou také nenasycené mastné kyseliny, zejména omega-3, které jsou v rybách. Z minerálů pak zinek obsažený v luštěninách a vaječném žloutku a selen, který najdete v česneku a také v tuňákovi. Antioxidační účinky mají všechna listová zelenina a bobulovité ovocné plody. Neutralizují volné radikály a chrání buňky sítnice před poškozením.
Pro zdravé oči, a to zejména v prevenci věkem podmíněné makulární degenerace, je zcela zásadní lutein – ten je obsažen například v obilí, ovoci a zelenině nebo ve vaječném žloutku. Jde o přírodní žlutooranžové rostlinné barvivo ze skupiny karotenoidů. Před onemocněním ale chrání podle Šárky Skorkovské, primářky oční kliniky NeoVize, syrová strava obecně. „Degeneraci makuly způsobují mimo jiné také volné kyslíkové radikály, ty ale dokážeme úspěšně zneškodnit zvýšeným příjmem antioxidantů, například vitaminů A, C, E a selenu,“ vysvětluje lékařka.
Další potraviny prospěšné pro náš zrak najdete na webu Mojezdravi.cz