Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

7 způsobů, jak se do 5 minut zbavit bolesti zad! Bez léků a přírodní cestou!

 • 2. června 2019 | 06:00

  Zřejmě neexistuje člověk, kterého by občas nebolela záda. A některé bolí neustále, každý den a někdy velmi nepříjemně. Pokud patříte do téhle skupiny, pak asi víte, jaké důsledky bolest zad může mít – nemůžete se pořádně ohnout, abyste si zavázali tkaničky, každý pohyb do strany ve vás vyvolává slzy, a dokonce ani spaní v posteli vám nepřináší úlevu.

  Možná jste byli zvyklí automaticky sáhnout po nějakém uklidňujícím léku proti bolesti, a tak je na čase zkusit bolest zvládnout jinak, bez chemie a trochu přirozeněji. Těchto sedm způsobů by vám mělo pomoct od bolesti zad – a to za pouhých 5 minut!

 • Uvolnění páteře

  Autor: iStock

  Jak na to?

  Posaďte se na zem s nohama mírně roztaženýma před sebou. Vezměte si ručník a vsuňte ho pod kolena. Pak položte polštář na nohy, předkloňte se a snažte se dotknout hlavou polštáře položeného na nohou. Polštář pod nohama můžete vynechat a snažte se co nejvíc předklonit, abyste pořádně protáhli páteř. V téhle poloze relaxujte po dobu nejméně 5 minut. Tahle pozice vám pomůže uvolnit napětí ve svalech zad, zbaví vás křečí a obnoví správné vyrovnání páteře.

 • Protažení glute-svalů

  Autor: iStock

  Gluteus medius je sval, který primárně stabilizuje kyčelní kloub, a když je slabý nebo potlačený, narušuje funkce kolene, kyčle a dolní části zad. Je potřeba ho tedy procvičit. Gluteus maximus je zase hýžďový sval. Když ho budete protahovat, budete mít lepší držení těla a nebudou vás bolet záda.

  Jak na to?

  Posaďte se na podlahu a zvedněte obě nohy koleny směrem k sobě. Pak dejte levou nohu přes pravou nohu. Uchopte levou nohu pravou rukou a pravou nohu levou rukou. Snažte se přitáhnout obě nohy co nejblíž k tělu. Vydržte asi 1 až 2 minuty, pak se vraťte do výchozí pozice a opakujte. Můžete zkusit obměnu – nohy máte pokrčené a opřené o zem. Jednu nohu zvedněte a překřižte ji přes druhou v oblasti kolene. Vydržte 1 až 2 minuty, pak nohy vystřídejte. Jak to funguje? Díky tomuto cviku uvolníte napětí v oblasti kyčelního kloubu a zmírníte bolest zad.

 • Uvolnění bederních svalů

  Autor: iStock

  Sval psoas aneb sval duše, který patří mezi stabilizátory páteře. Pokud je funkční, udržuje neutrální zarovnání páteře, stabilizuje kyčle, dolní část páteře a břicha a je důležitý pro základní pohybové vzory. Pokud je v napětí, vede to k bolestem zad.

  Jak na to?

  Lehněte si na záda s rovnýma nohama, ruce mějte položené po stranách. Pod hlavu si dejte polštářek. Ležte volně na zádech a pak pomalu zvedněte tělo od země a prohněte ho v oblasti beder, paty zůstávají na zemi, jen lehce zvedáte špičky. V téhle pozici vydržte 5 minut.

 • Zkuste epsomskou koupel

  Autor: iStock

  Epsomská sůl není obyčejná sůl, její chemický název zní síran hořečnatý, což je směs minerálního hořčíku a síranu. Právě síran přispívá ke vstřebávání živin do těla, díky čemuž mimo jiné zlepšuje integritu kostí, pomáhá ulevovat od bolesti kloubů a zad a uvolňuje svalové křeče. Vaše pokožka díky tomu absorbuje relaxační složky, které pomůžou zklidnit bolest zad.

  Jak na to?

  Vezměte si umyvadlo nebo kbelík a naplňte ho horkou vodou. Přidejte ½ šálku epsomské soli do vody a pořádně promíchejte. Dejte nohy do umyvadla a nechte je namočené asi 7 minut. Pak nohy opláchněte teplou vodou a zabalte do ručníku.

 • Stisknutí kolenního bodu B54

  Autor: iStock

  Jde o akupresurní bod, který se nachází na zadní straně kolenní jamky. Jeho stimulací uvolníte svaly a zmírníte bolesti zad, kříže a kyčelních kloubů.

  Jak na to?

  Najděte si body v kolenní jamce. Pak pevně tyhle body stlačte nebo masírujte kruhovými pohyby po dobu několika minut. Zhluboka dýchejte. Pro ideální výsledek je vhodné stimulaci bodů opakovat dvakrát až třikrát denně.

 • Sezení na tenisovém míčku

  Autor: iStock

  Díky tomu uvolníte napětí v bederních a hýžďových svalech a zvýší se průtok krve do dolní části zad.

  Jak na to?

  Je to jednoduché – posaďte se na zem a pod zadek si položte malý tenisový míček (můžete použít i něco většího, ale nedosáhnete stejného efektu). Pak jemně otáčejte tělem dopředu a dozadu na míčku, dokud neucítíte bod, z něhož pochází vaše bolest. Snažte se udržet míček v tomto bodě, zvedněte jednu nohu a dotkněte se kolena druhé nohy. Ruce mějte opřené na zemi, abyste udrželi rovnováhu. Vydržte asi 2 minuty, pak vystřídejte stranu.

 • Kolíček na prádlo na ucho

  Autor: iStock

  Podle reflexologie je horní část ucha přímo napojená na záda a ramena, takže její stimulace může zmírnit napětí a bolest v těchto oblastech.

  Jak na to?

  Na pomoc si můžete vzít i kolíček na prádlo. Připněte ho na horní stranu ucha. Držte ho na uchu po dobu 5 sekund, pak uvolněte. Opakujte 5krát na každém uchu. Použít ale samozřejmě můžete jen své vlastní prsty.

Autor: aši
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...