Kuchyňská sůl čili sloučenina sodíku a chloru (NaCl) dává jídlu chuť a také ho konzervuje. Pro zdraví je ale přílišná konzumace soli nevhodná. Na vině je sodík – jeden gram tohoto prvku je obsažen zhruba ve 2,5 gramu soli. Zvýšená hladina sodíku pak má souvislost s vyšším krevním tlakem. Ten zatěžuje srdce, nepříznivě působí na cévy a může také způsobit mozkovou mrtvici a srdeční selhání. Škodí také lidem s nemocemi ledvin.
Pro správnou funkci chemických pochodů probíhajících v lidském těle se za dostatečný považuje příjem soli kuchyňské v množství jeden gram denně. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by celkový denní příjem soli u dospělého člověka neměl přesáhnout 5 gramů, což je pro lepší představu jedna čajová lžička. U rizikových pacientů (diabetici, lidé s vysokým tlakem) je optimální dávka dokonce jen tři gramy soli za den. Spotřeba soli v České republice však doporučené hodnoty překračuje více než trojnásobně – na osobu a den v průměru připadá alarmujících 16,5 gramů soli.
Sůl zvyšuje tlak až o pět bodů
Vysoký tlak, který vzniká nejen jako důsledek solení, ale celkového nezdravého životního stylu a následné obezity, vede k tomu, že srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Souvislost mezi příjmem sodíku a výší krevního tlaku je vědecky prokázána. U populací s denním příjmem soli do tří gramů je průměrný tlak velmi nízký a nestoupá s věkem. Naproti tomu u populací s příjmem soli nad šest gramů je vzestup tlaku přímo závislý na množství soli. U pacientů s vysokým krevním tlakem vede snížení soli o tři gramy denně ke snížení tlaku až o pět bodů a snížení rizika mozkových příhod o třináct procent. Pacient s hodnotou horního tlaku 150 se tedy může i bez léků dostat na hodnotu 145.
Vysoká spotřeba soli, respektive vysoký krevní tlak, poškozuje zdraví dospělých, ale i dětí. „Už jsme si skoro zvykli považovat hypertenzi za nezbytnou součást stárnutí, jako by se s tím nedalo nic dělat. Problém vyššího krevního tlaku je ale založený již v dětství, v období dospívání. I dospívající již mají problémy s vyšším tlakem a musí užívat tablety. A to není situace, kterou bychom si přáli,“ upozorňuje MUDr. Ivan Peychl.
Slané chuti se dá odvyknout
Se snižováním procenta soli v potravě je přitom nejlepší začít hned u malých dětí. Návyk na slanou chuť se totiž vyvíjí postupně. Pokud není v rodině zvykem solit hodně, děti si tento zvyk neosvojí a k uspokojivému pocitu slané chuti jim potom postačí daleko menší dávka soli než dítěti, které od malička dostávalo často uzeniny, u televize s rodiči jedlo solené oříšky nebo chipsy a po vzoru dospělých si polévku solilo, ještě než ji ochutnalo.
Sůl je obsažena v mnoha potravinářských výrobcích, z nich přijímáme 80 procent veškeré soli. Je zejména v uzenářských a v konzervovaných potravinách. Velkým zdrojem kuchyňské soli jsou samozřejmě také veškeré slané pochoutky typu chipsů, slaných tyčinek a solených oříšků.
Tipy, jak snížit potřebu soli, najdete na webu Mojezdravi.cz