Bolest v krku jako alarm! Kdy je nejvyšší čas na doktora?
Škrábání a bolest v krku je častá zimní potíž. Mnohdy na léčbu stačíme sami, jindy je nutné běžet k lékaři. Kdy je na čase odložit hrdinství a vyhledat lékařskou pomoc?
Často to začíná náhle a jakoby z ničeho nic. Ráno vyrazíte do práce zdraví jako rybičky, a za několik hodin máte pocit, že polykáte třísky. V krku vás začne pálit, škrábat, bolet při polykání. „Bolest v krku bývá součástí akutní infekce horních dýchacích cest. Jedná se vlastně o přirozenou obrannou reakci. Tou se tělo snaží vypořádat se se škodlivými mikroorganismy,“ vysvětluje původ nepříjemného problému lékárnice Irma Miklášová. Na sliznici krku se proto objeví zánět, který není dobré podceňovat.
Když bolí v krku jeden až dva dny
...Autor: istock.comPokud se nejedná o závažnější bakteriální infekci, ale bolest krku způsobila jen běžná viróza, zvládnete bolest v krku i samoléčbou. Že to není na doktora, poznáte i podle toho, že se k obtížím nepřidá další zdravotní problém. Například horečka, silný kašel, průjem, zvracení nebo velké bolesti hlavy.
Co pomáhá?
Tekutiny
...Autor: iStock.comNa otok krku, který často bolest provází a způsobuje obtíže s polykáním, je nutné dostatečně pít, a tímto způsobem vyplavovat z těla škodliviny a zvlhčovat sliznice. Ideální je vlažný čaj – heřmánkový, šípkový, lipový nebo s mátou a eukalyptem. Malým zázrakem je při bolestech v krku i slepičí polévka – nejenže zahřeje, ale jejím prostřednictvím můžeme získat potřebné živiny. A to navíc ve formě, která bude co nejméně namáhat zánětem podrážděnou sliznici.
Kloktadla
...Autor: istock.comPoužívají se ředěná i neředěná. Obvyklá doba kloktání je jedna minuta. „Během něj se doporučuje vyslovovat hlásku A tak, aby se zabránilo vdechnutí kloktadla,“ radí Irma Miklášová. Zkusit můžete také solné kloktadlo. Dvakrát denně kloktejte dvěma deci vody, do které nasypete půl lžičky soli. Voda by měla být vlažná.
Když bolí v krku tři a více dní
Nemáte náhodou příušnice?Autor: iStockPokud se k bolesti v krku přidruží i další obtíže jako horečka, silný kašel, bolesti hlavy a podobně, je nutné jít k lékaři. Je totiž dost pravděpodobné, že máte angínu, a tu je třeba léčit antibiotiky. Jinak hrozí akutní i chronické následky, kupříkladu postižení srdce nebo ledvin. Antibiotika by se neměla nasadit do doby, než dostane lékař laboratorní výsledek stěru z vašeho krku. Jen pod mikroskopem se totiž dá zjistit, jaké patogeny váš problém způsobily a jaký konkrétní lék na ně zabírá.
Co pomáhá?
Léky
..Autor: istock.comTakové léky, které obsahují tři základní složky: tou první je látka, která hubí příčinu bolesti – mikroorganismy, druhou může být lokální anestetikum, které tlumí bolest, a třetí protizánětlivá látka – ta bývá často v přípravcích s rostlinnými výtažky. Některé produkty obsahují všechny tři složky, jiné jen jednu či dvě.
Analgetika
Bolest v krku vážnějšího charakteru můžeme tlumit běžnými analgetiky, jakými jsou například Paralen, Ibalgin nebo Voltaren. V některých případech je třeba nasadit antibiotika, která předepisuje výhradně lékař.
Když bolí v krku několik týdnů
Bolest v krku může pěkně znepříjemnit život.Autor: Shutterstock.comPokud jste za celou dobu nebyli u lékaře a čekali na to, jestli bolest přejde sama, už s vyšetřením neváhejte. Příčinou dlouhodobých bolestí v krku může být například přechozená angína, která poškodila mandle. Z těch se pak stává zdroj různých infekcí, které se dostávají dál do těla a způsobují různé obtíže, včetně nebezpečných skrytých zánětů.
Co pomáhá?
Důkladné vyšetření
...Autor: istock.comLékař by vám měl odebrat krev, rozhodně udělat výtěr a pravděpodobně vás pošle i na oční-ušní-krční, neboli ORL, aby se vám do krku podívali důkladněji. Bolest mohou způsobovat nejen infekce či bacily, ale i chronický zánět horních dýchacích cest, výjimečně nádor.
Jaké další metody zabírají na bolest v krku, se dozvíte v lednovém čísle Blesk zdraví: