Na co si dát pozor při nákupu jídla? Sledujte pečlivě etikety!
Přestože se některé potraviny tváří zdravě, mohou obsahovat látky, které našemu tělu už tak prospěšné nejsou. Výrobci přesolují potraviny kvůli lepší chuti, delší trvanlivosti a lákavému vzhledu. K tomu, abyste identifikovali ty škodlivé, však nepotřebujete znát přesná čísla, mít v hlavě kalkulačku ani v kapse lupu, abyste přečetli ty mrňavé údaje na etiketách. Vystačíte si se zdravým selským rozumem. Nicméně vám nabízíme malý „tahák“ a zároveň návod, jak při nákupu přemýšlet.
Etikety na potravinách často připomínají dlouhý telefonní seznam, a tak je třeba vědět, na jaké složky se zaměřit a u kterých potravin být o něco obezřetnější.
Konzervované maso a zelenina v nálevu
Sůl je odvěký konzervant, brání růstu bakterií a prodlužuje trvanlivost výrobku. Ale nežijeme ve středověku – máme chladničky a možnost denního nákupu čerstvého masa i zeleniny. Pokud se tedy nechystáte na několikadenní výlet, kde by vám konzerva masa přišla vhod, pak si vybírejte maso čerstvé a omezte také konzumaci uzenin, které patří doslova k sodíkovým bombám.
Ve 100 g šunky běžně bývá 1,8–2 g soli a v párcích až 6 g. Podíl svalových bílkovin (tedy „masa“), který u masných produktů Češi s oblibou sledují, tak není jediné, čemu byste měli věnovat svou pozornost.
Kořenicí směsi se solí
Autor: iStock.czNápis „bez soli“ na obalu je oblíbený marketingový tah. Jestliže výrobce nepřidává sůl do svých směsí, určitě vám to nezatají. Pokud přidává, je jí tam někdy i padesát procent. A to už je dost drahá sůl, uvážíme-li, že kilo čisté kamenné soli stojí 4 Kč, zatímco půlkilový sáček populární kořenicí směsi 90 Kč.
„Používejte nejlépe sušené bylinky v bio kvalitě, a když už sáhnete po kořenicí směsi, ubezpečte se, že není na prvním místě sůl, a to už kvůli tomu, že byste měli solit himálajskou růžovou solí, která nebyla upravena chemickými látkami, a neobsahuje tak konzervační ani protispékavé látky," radí výživová koučka Veronika Duží.
Pečivo a chléb
Sůl zlepšuje vazké vlastnosti lepku. Rozpékají-li se v supermarketech chléb a pečivo ze zmrazených polotovarů, opět je třeba „dohánět“ chuť. Vysoce podezřelé jsou rohlíky, housky a chleby s viditelnými krystaly soli na povrchu. „Nechali jsme otestovat dvacet běžných druhů pekařských výrobků, například toastové chleby, rohlíky, kaiserky, pšenično-žitné či žitné bochníky, a pouze jedenáct vzorků splnilo limit Světové zdravotnické organizace pro obsah soli v pekařských výrobcích, kterým je 1,2 gramu na 100 gramů výrobku,“ říká Jiří Brát, člen správní rady iniciativy Vím, co jím a piju. „Obsah soli v nejhůře hodnoceném vzorku (bílý tukový rohlík posypaný solí) dosáhl 1,83 gramu, zatímco nejlépe hodnocený (regionální výrobek – chléb Ličenský Kardík z Pekárny Lično v Královéhradeckém kraji) měl ve 100 gramech jen 0,71 gramu soli. Jeho výrobce použil solicí směs s nižším obsahem sodíku,“ doplňuje Jiří Brát.
Vysoce zpracované potraviny
Vedle soli je však důležité dát si pozor i na tvz. "éčka". Některá z nich, jako je například vitamin C – E300, jsou zdraví prospěšná, ale pak jsou tady i ta škodlivá, na která byste si měli dát pozor. Taková často používaná kyselina karmínová (košenila) E120 může dokonce způsobovat alergie. Dále zbystřete u E621 – glutamanu sodného. Ten se často používá pro svou výraznou a návykovou chuť. Seznam nedoporučených "éček" naleznete na internetu. „Stejně tak byste se měli vyvarovat i light potravin, které obsahují umělá sladidla, která mohou ve větším množství tělu škodit," dodává výživová specialistka Veronika Duží.
Rafinované cukry a tuky v potravinách
V neposlední řadě byste se měli orientovat i v základních nutričních hodnotách. Pokud si vybíráte například mléčný výrobek, přihlédněte k obsahu cukru. Obecně doslazované výrobky mohou s vaším zdravím pěkně zamávat. Cukr podporuje zánět v těle a přispívá ke vzniku cukrovky.
Stejně důležitý údaj je i číslo u nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Najdete je především v živočišných tucích, ale i v kokosovém nebo palmovém oleji. Vyhýbejte se tak především sladkostem a jiným tučným, ale i vysokosacharidovým potravinám, v nichž by se mohl palmový olej vyskytovat. „Dochází kvůli němu k odlesňování a celkové devastaci krajiny v jihovýchodní Asii, to má negativní vliv na život tamějších obyvatel. Co mi také osobně trhá srdce, je to, že kvůli rozšiřování plantáží přichází o svůj domov obrovské množství zvířat, a to jen kvůli výnosnosti této plodiny," komentuje problematiku pěstování zdrojů palmového oleje Veronika Duží.