Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Pylová sezóna: Pozor na bouřky, ale i na sušení prádla venku

11. května 2018 | 06:00

Venku je konečně teplo, svítí slunce, všechno kvete a pro alergiky začíná pekelný boj. Pyl je v jarních měsících doslova všude a lidem s alergií dělá velké problémy. Kdy vycházet ven a kdy raději zůstat doma?


Nejlepším počasím pro alergika v pylové sezóně je jemný déšť nebo doba krátce po něm. Srážky vzduch přechodně vyčistí. Naopak prudký déšť či bouřka mohou poškodit pylová zrna a jejich alergenní účinek se pak zvyšuje. Teplé slunečné počasí a vítr  to jsou naopak ideální podmínky pro uvolňování a šíření pylu a tehdy se doporučuje alergikům dodržovat režimová opatření. "To znamená snížit dobu pobytu venku, omezit fyzickou aktivitu či doma nevětrat,“ doporučuje Lucie Rajnohová Dobiášová z Centra imunologie a mikrobiologie v Ústí nad Labem, která má na starosti pylovou službu.

Jak se chovat uprostřed pylové sezóny?

Odborníci také doporučují užívat protialergické léky (oční a nosní kapky) už od počátku února. Pokud už pylová sezóna udeřila, je dobré dodržovat pár ustálených pravidel. Určitě byste neměli mít otevřená okna a zejména v ranních a odpoledních hodinách vycházet ven. V této době totiž rostliny uvolňují do vzduchu nejvíce pylu.

Po návratu domů je pak důležité se pořádně vysprchovat a samozřejmě si pak na sebe vzít čisté prádlo, na kterém zatím není usazený žádný pyl. Pokud totiž budete čisté prádlo sušit na věšáku u otevřeného okna či venku, usadí se na něm spousta pylu, a vy tak budete mít zdroj své rýmy na sobě hned poté, co si čerstvě vyprané tričko obléknete.

Rozhodně byste také samozřejmě neměli sekat trávu, ať už kosou, srpem či motorovou nebo elektrickou sekačkou. V čase, kdy pylová sezóna vrcholí, je samozřejmě nejlepší vyrazit k moři či do hor. Takovou možnost má ale málokdo.

Další možností, jak se problémů alespoň na jednu sezónu zbavit, je vakcína. Bohužel letos už je na ni pozdě. Abyste se na jaře a v létě vyhnuli problémům „s nosem a očima“, měli byste léčbu vakcinací zahájit někdy do konce podzimu či zimy. Už teď je ale dobré probrat tuto variantu se svým lékařem.

Jak se změnila pylová sezóna, si můžete přečíst na webu Mojezdravi.cz

Autor: Daniel Mareš
Video se připravuje ...