Jarní alergie: Jak ji poznat a čím potíže léčit? | Pro ženy | Blesk.cz

Jarní alergie: Jak ji poznat a čím potíže léčit?

 • 9. dubna 2018 | 06:00

  Jaro! Všichni se na něj těšíme. Nemůžeme se dočkat, až bude sluníčko, teplo a pokvetou kytičky. Tedy až na ty z nás, které trápí jarní alergie. Jak ji přežít a minimalizovat potíže, které přináší? 

 • Co je alergie?

  Co je vlastně alergie? Tělo přehnaně reaguje na látky, které se v našem okolí vyskytují skoro všude. Nejčastěji a nejvíce nás trápí pyly. Kvůli nim (a nejen kvůli nim) máte rýmu, oteklé oči, kýcháte, všechno vás svědí, pálí vás v nose. Ten, kdo má alergii, doslova na vlastní kůži pozná, že jaro je ve vzduchu. 

 • Kdo a proč má alergii?

  Sezonní alergie trápí v České republice patnáct procent populace. Obyčejně se projeví v předškolním věku či v pubertě, zkrátka do dvaceti let. Rozhodně to ale není pravidlo, potíže mohou začít i mnohem později. Co alergie způsobuje? Důvodů je několik – genetické dispozice, matčin věk v době těhotenství, kouření, chování domácích mazlíčků v bytě nebo třeba pobyt ve špatném životním prostředí. 

 • Co by vás mělo varovat?

  ..

  Vodnatá rýma, pálení a slzení očí, kýchání – když se tyto projevy objevují často, běžte k lékaři. Ten vám dá žádanku na alergologii, kde sadou testů zjistí, který konkrétní alergen vás trápí. Teprve pak je možné najít opravdu účinný lék na vaše potíže. Testů se nebojte, nebolí, a čím dřív je podstoupíte, tím líp. Riziko alergie je totiž v tom, že se může až ve třetině případů zvrhnout k astmatu. Pokud alergii zanedbáte, budete citliví na stále více alergenů a také reakce vašeho těla budou čím dál silnější. 

 • Jak si s ní poradit?

  V první řadě je potřeba navštívit lékaře. Možná jste nevěděli, že alergeny můžete nejen vdechovat, ale i vstřebávat kůží. Takže všichni, kteří trpí silnější formou alergie, by se měli natírat speciálními antialergickými krémy a emulzemi. V lékárnách je k mání řada dalších podpůrných preparátů, například výtažky ze žampionů, černého kmínu nebo žvýkačky proti alergii. Účinné jsou i nosní spreje, například z mořské vody či vincentky, které napomáhají tomu, aby se nos průběžně čistil. 

  Zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. V neposlední řadě máte k dispozici i homeopatika, která si mohou s alergiemi poradit na přírodní bázi. V tomto případě je ale potřeba zajít k dobrému homeopatovi, aby vám napsal přípravky přímo na vaše problémy (alergologa ale neopouštějte!).

 • Co vám pomůže?

  Pokud trpíte alergií, měli byste se hned po příchodu domů převléknout do jiného oblečení. Pyl ulpívá i na látkách a zbytečně by vás dráždil. Dejte si sprchu, která vás zbaví pylových zrnek na pokožce a ve vlasech. Příčinou nebo přitěžujícím faktorem sezonní alergie mohou být také roztoči. Těm se daří zejména v matracích a ložním prádle. Jednou za čas vyperte peřiny a polštáře alespoň na 60 °C a matrace důkladně vyčistěte.

  Vhodné je také zároveň použít některý z přípravků proti roztočům. Nepodceňujte ani životosprávu. Snídejte, dbejte na to, abyste měli dost vitaminu C, který posílí imunitní systém. Ten pak bude schopný lépe bojovat proti projevům alergie. Odpočívejte a zkuste hodně spát. Pokud budete unavení, projevy alergie se mohou výrazně zhoršit. 


Autor: Gabriela Pavlištová
Diskuse ke článku
.