Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Pátrejte po příčinách své nemoci a naučte se poslouchat vlastní tělo!

15. května 2018 | 06:00

Občas se soustředíme na přání a potřeby druhých a zapomínáme na vlastní já a neposloucháme své tělo. Nějakou dobu nám to sice může procházet, ale není to správné. Jak tedy začít naslouchat svému tělu? Připravili jsme pro vás jednoduché a stručné shrnutí!

 

Naslouchat sám sobě, vnímat své potřeby, pozitivní sobectví, obrácení se do svého nitra, sebepoznání… To všechno jsou hesla, která poslední dobou hýbou světem osobního rozvoje a také celostní nebo alternativní medicíny. Je to zaklínadlo pro ty, kteří chtějí hubnout, sportovat. Znamená hodně pro lidi trpící chronickými nemocemi nebo civilizačními chorobami, je to důležité pro všechny, kterým je smutno na duši, kteří se cítí nešťastní, nemilovaní, neviditelní.

Jednou týdně si udělejte čas jen pro sebe

Udělejte si stejně jako naši předci jednou týdně čas sami na sebe a vnímejte se. Projděte si, co se stalo v uplynulých dnech, jak jste se při tom cítili. Pozitivní vjemy hýčkejte, zapisujte si je. S těmi negativními pracujte. Pátrejte po jejich příčině a snažte se zjistit, co by vám udělalo líp. Pokud víte, že se v běžném ruchu každodennosti neuslyšíte, začněte dlouhou dovolenou.

Vnímejte nemoc

Každý náznak nemoci berte jako přímý pokyn k zastavení se. Větší varování by se vám nemuselo líbit. I chřipka je signálem, že něco není OK, jinak byste ji třeba nechytili. Byli jste přetažení, nevyspalí, podráždění z kolegů v práci, která vás nebaví? Tělo si tyhle vjemy skládá, upozorňuje vás na ně pocity i bolestí. A když je neslyšíte, onemocní. A vy už si pak máte jen všimnout a ptát se po příčině. Nic víc nemusíte.

Postupujte pomalu

Až ji vypátráte, vyvarujte se radikálních kroků. Možná máte žaludek na vodě každý den před usednutím na kancelářskou židli. Práce vás možná stresuje a kolegyně vysávají. Ale dát kvůli tomu hodinovou výpověď je nesmysl. To by byl teprve stres – s obživou, referencemi do další práce… Zajistěte si nejdřív novou možnost nebo se pokuste změnit stávající stav a pak teprve jednejte radikálně. Rozhodně ale neseďte dál na té židli, z níž máte žaludek na vodě.

Vnímejte i maličkosti

Nemávejte rukou ani nad maličkostmi. Zatínat zuby a dělat, co se nám nelíbí, nás učili dlouho. Je to návyk o síle železné košile. Trpělivě zahánějte pokušení zase vyhovět okolnostem místo sebe. Dodávejte si odvahu, až zase zapochybujete o tom, že jste důležitější než splněné kvóty v práci nebo nažehlené košile doma. Pracujte na vědomí, že si změnu k lepšímu zasloužíte, protože jste opravdu důležití.

Nenechte se zviklat

Nedejte se odradit ani těmi, kteří se budou dívat zvláštně, až se začnete měnit, protože začnete naslouchat sami sobě. Možná to budou ti samí, kteří vám řekli, že vypadáte hrozně. Každopádně lidé jsou ze změn nesví, když se blízkým začnete měnit před očima, znejistí. "Zazávidí". A potíráním vašich snah se možná budou snažit podvědomě utlouct fakt, že i v nich se ozývá touha po změně a naslouchání si (na což na rozdíl od vás ještě nemají odvahu).

Užijte si svou cestu

Věřte, že jednou přejde ten pocit, že děláte divné věci, i vás. A najednou vám bude dobře. Párkrát zakopnete. Možná budete párkrát zkoušet věci, které nezafungují, ale každý krok je pokrok. Když jste dvacet let ignorovali hlas svého těla, také mu hned nemusíte rozumět správně a můžete se mýlit v tom, co budete zkoušet měnit. Ale to pak bude zase ta známá cesta, která je i cíl.

Naslouchat sami sobě můžete i společně s časopisem Moje psychologie! Dopřejte si "pomalé odpoledne", přestaňte soutěžit a plnit očekávání okolí a inspirujte se, jak můžete se svým časem nakládat jinak. Navštivte seminář Back to Spirit, kde vás čekají přednášky, workshopy a spousta skvělých tipů. Možná zjistíte, že spoustu věcí, které "musíte" dělat, děláte jen kvůli tomu, že si myslíte, že to od vás někdo jiný čeká. Začněte žít pomaleji a podle svého!

Více informací o programu a vstupenkách najdete zde.

Autor: red
Video se připravuje ...