Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Nošení bot naboso zvyšuje riziko rakoviny. Vadí lodičky i žabky

 • Chůze naboso způsobuje, že se z obuvi uvolňují nebezpečné látky
  4. května 2018 | 06:00

  Zastánci nošení ponožek i do letních sandálů se mohou cítit jako na koni. Přibývá totiž informací o tom, že chůze v botách naboso je nezdravá, a že dokonce zvyšuje riziko vzniku rakoviny. V ohrožení jsou především močový měchýř a kůže. Hodně záleží na tom, kde a jaké boty si pořídíte. 

 • Proč jsou boty bez ponožek nebezpečné?

  Chcete mít krásné a hebké paty po celé léto? Poradíme vám, jak na to
  Autor: shutterstock.com

  Před nošením bot naboso varuje například Karel Kolomazník, vědec ze zlínské Univerzity Tomáše Bati, který za svá zjištění získal ocenění doma i ve světě. Podle něj je velice rozumné nosit ponožky, protože jinak se z bot uvolňují nebezpečné chemikálie, které mohou přispět k rozvoji rakoviny.

  Hlavní riziko tu představuje chrom, který se běžně používá při výrobě obuvi. Najdou se samozřejmě výrobci, kteří se mu snaží vyhnout, i takoví, kteří si s limity hlavu zase tak nelámou. Na první pohled to rozhodně nepoznáte. Ale když se budete vyhýbat obuvi za pár stovek ze stánků a čínských e-shopů, chybu rozhodně neuděláte. 

 • Co dokáže chrom v botách

  Na Česko se ženou silné bouřky
  Autor: Blesk

  Průmysl využívá trojmocný chrom, ale ten se například při nošení obuvi naboso nejspíše vlivem potu přeměňuje na chrom šestimocný a ten už je karcinogenní – hrozí například vznik nádorů močového měchýře. A věřte tomu nebo ne, míra rizika závisí i na počasí. Když je například bouřka, je nebezpečí přeměny trojmocného chromu na nebezpečnou formu větší. 

 • Ženy onemocní mnohem častěji

  Ponožky v sandálech? Někdo na ně nedá dopustit!
  Autor: istock.cz

  Naštěstí si náš organismus většinou dokáže i s nebezpečnými chemikáliemi, které se uvolňují například z bot, poradit. Ale někdy se to nepovede.

  Za nepřímý důkaz toho, že nošení bot bez ponožek je nebezpečné, lze podle vědců považovat fakt, že právě zmiňovaná rakovina močového měchýře postihuje ženy mnohem častěji než muže. Nicméně za to nemohou nejspíše jen boty – protože její výskyt je dáván rovněž do souvislosti s barvami na vlasy, které rovněž mnohem častěji používají ženy. 

 • Pozor na laciné boty

  Plastové boty
  Autor: Shutterstock.com

  Zvláštní kapitolou jsou všelijaké umělohmotné boty, které jsou populární v posledních letech. Zatímco renomovaní výrobci používají například kaučuk, a nemělo by se tak z jejich bot nic uvolňovat, o levných napodobeninách to platit nemusí. Týká se to nakonec i levných běžných bot z tržnic, z nichž mnohé jsou i silně cítit různými lepidly a podobně. 

 • Jaké riziko přinášejí žabky?

  Žabky
  Autor: Shutterstock.com

  Ledacos se může uvolňovat i z populárních letních žabek. Ty ale skrývají podobně jako jiné otevřené boty i další riziko – nechrání nohy před slunečními paprsky tolik jako jiné boty, a proto se zvyšuje riziko rakoviny kůže. Nárty nebo paty si přitom před sluncem chrání pomocí krémů s ochranným faktorem asi málokdo. Melanom se může objevit i na prstech nebo mezi nimi. 

Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...