Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

Aspirin je pro kardiaky nezbytný: S užíváním nepřestávejte!

9. března 2018 | 06:00

Lidé, které během života postihl infarkt nebo mozková cévní příhoda, by měli každý den konzumovat předepsanou dávku aspirinu. To pro pacienty ani lékaře není žádná novinka. Ale studie zveřejněná v odborném časopise Circulation dokázala, jak riskantní může být přestat aspirin při uvedených potížích užívat. 

Výzkumníci pozorovali více než šest set tisíc lidí, kteří denně užívali nízkou dávku aspirinu (80 mg), aby odvrátili srdeční onemocnění a mrtvici. Tři roky po zahájení zkoumání se dostavily výsledky. Pacienti, kteří aspirin přestali užívat, měli o sedmatřicet procent vyšší výskyt zdravotních komplikací včetně srdečního infarktu a mrtvice než ti, kteří předepsané léky dál poctivě brali.

Pacienti aspirin přestávají brát

Pro odborníky nebyly výsledky výzkumu až takovým překvapením. Hlavním problémem zůstávají hlavně pacienti. Část z nich totiž při srdečních problémech bere pravidelně aspirin jen prvních pár měsíců od své první srdeční komplikace. Asi polovina všech pacientů ale léky přestane časem užívat úplně.

"Výsledky studie tak potvrzují, jak může být zastavení léčby aspirinem nebezpečné. Vědci potvrzují, že lidé si časem své komplikace s užíváním aspirinu už vůbec nespojují. V první fázi si zapomenou další balení vůbec zakoupit, a tak se vlastně vůbec neléčí," píše zdravotní server health.com.

Výsledky studie tak ukazují, že aspirin je důležitou součástí prevence srdečních onemocnění. Lékaři tvrdí, že tento lék dokáže snížit riziko tvorby krevních sraženin tím, že zabraňuje tvorbě trombocytů. Je ale také vhodný ke snižování zánětů v srdečních cévách. Během let se objevila i řada studií, které účinnost aspirinu zpochybňovaly, ty byly ale dalšími vědci vždy vyvráceny.

Aspirin ředí krev 

Pamatujte ale, že před zahájením léčby aspirinem je vždy velmi důležitá konzultace s lékařem. Tento lék totiž může mít jako důsledek svého užívání i vznik řady zdravotních problémů. „Hlavní výhoda aspirinu je však v tom, že pomáhá ředit krev, a tím zabraňuje vzniku krevních sraženin, a tedy i mrtvice a infarktu,“ vysvětluje praktická lékařka z Roudnice nad Labem Lucie Nováková s tím, že aspirin je pacientům po infarktu skutečně podáván jako takzvaná sekundární prevence. Každý z pacientů by ale měl jeho užívání a dávkování probrat se svým lékařem

Aspirin zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které jsou velmi nebezpečné, neboť mohou ucpat tepny, které zásobují srdce a mozek. To vše pak velmi zvyšuje možnost vzniku mozkové mrtvice či infarktu.

Chcete vědět víc o aspirinu a rizicích spojených s jeho užíváním? Čtěte na Mojezdravi.cz.


Autor: Daniel Mareš
Video se připravuje ...