Antibiotika: Co k nim jíst, aby neudělala více škody než užitku?
Dostali jste na angínu antibiotika? Pak byste měli rovnou nasadit dietu a upravit režim tak, abyste na konci léčby byli sice bez angíny, ale zároveň neměli úplně zničenou střevní mikroflóru. Ta se totiž stará o správné fungování nejen těla, ale i psychiky. A antibiotika často střevní bakterie naruší. Co tedy jíst během užívání antibiotik a po něm, aby se tělo dostalo zpátky do normálního chodu?
Kysané zelí a nakládačky
Autor: istock.comNejvíc probiotik najdete v kysané zelenině. Absolutní jedničkou je nakládané zelí, které je považováno za superpotravinu, elixír mládí a cestu, jak se dožít ve zdraví sta let. Vedle jiného aktivuje funkci střev, pomáhá z těla vylučovat toxiny a taky odvodňuje. Navíc je doslova nadupané vitaminy, minerály a vlákninou.
Jablka
Autor: istock.com„Sněz jedno jablko před spaním a nedáš doktorovi vydělat,“ říká pořekadlo z jednoho waleského hrabství a něco na tom bude. Jablka působí proti zácpě, jsou skvělou prevencí proti vzniku rakoviny tlustého střeva, pomáhají tělu vstřebávat hořčík i vápník a také očišťují a ozdravují tlusté střevo po užívání antibiotik.
Banány
Autor: istock.comDietologové doporučují sníst denně alespoň jeden banán, protože nám doplní minerály a vitaminy, které potřebujeme. V banánech navíc najdete i spoustu pektinu, který podporuje trávení a pomáhá z těla odstranit toxiny a těžké kovy. Tohle ovoce funguje jako přírodní antacidum, takže ulevuje od pálení žáhy.
Kefír
Autor: istock.com„Tento nefermentovaný mléčný výrobek je bohatý na laktobacily a bifidobakterie stejně jako na antioxidanty. Jestliže máte alergii na kravské mléko, kupte si ještě o něco zdravější kozí kefír,“ říká David Frej, odborník na ajurvédskou medicínu.
Cizrna
Autor: Shutterstock.comObsahuje zdravé sacharidy a je plná vlákniny. V arabských zemích se z ní dělají skvělá jídla, u nás si na tuhle luštěninu teprve zvykáme. Naučte se třeba cizrnové placky: 125 g cizrny nechte přes noc namočeno v půl litru vody. Druhý den do ní přidejte bobkový list a nechte čtvrt hodiny vařit v tlakovém hrnci. Pak vše přeceďte a rozmixujte. Přidejte stroužek česneku, cibuli nakrájenou na kostičky, koření, vejce, kurkumu a trochu arašídového másla. Z hmoty vytvarujte placky, vyválejte je v sezamu a osmažte. Podávejte je s jogurtovým dresinkem.
Mandle
Autor: Shutterstock.comBylinář Pavel Váňa doporučuje jíst denně tři až pět mandlí jako prevenci proti různým nemocem. V těchto ořeších je totiž spousta vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitaminů skupiny B, ale i řada minerálů. Mandle jsou navíc silná probiotika, takže přímo podporují růst a aktivitu střevní mikroflóry.
Polévky
Autor: istock.comDomácí polévky jsou naprosto nedoceněné a mají pro naše zdraví větší význam, než si uvědomujeme. Obsahují totiž všechny možné živiny, které můžeme potřebovat, a díky tomu řeší problémy s metabolismem. Ideálního pomocníka pro období po dobrání antibiotik představuje pravidelná konzumace silného masového vývaru. Aby se nám polévky nepřejedly, můžeme vývar obměňovat, doporučuje odborník na přírodní medicínu Josef Jonáš.