Rakovina plic, na kterou zemřel kardinál Vlk: Proč onemocní i lidé, kteří nekouří?
Nebudu kouřit, a tak se určitě vyhnu rakovině plic. To si určitě myslí většina lidí, protože právě tato neřest bývá s rakovinou spojována. Kdyby to bylo tak jednoduché, nepatřil by tento druh rakoviny k těm nejčastějším a zřejmě by mu bohužel nepodlehl také kardinál Miloslav Vlk. Jak to, že rakovinou plic onemocní i lidé, kteří nekouří?
Na začátku byla bolest ramene
Kardinál Miloslav Vlk.Autor: Profimedia.czPrvní, co člověka napadne, je, jak může onemocnět a rakovině podlehnout člověk, který celý život nekouří a žije zdravě. Bohužel faktorů, které mohou rakovinu plic způsobit, je více než jen užívání tabákových výrobků.
Co dělat, když se dozvíte, že máte rakovinu? Podívejte se na video s onkoložkou Petrou Tesařovou:
Video se připravuje ...Dědičnost a nejbližší okolí
Pasivní kouření zvyšuje riziko rakoviny plic.Autor: Shutterstock.comNejbližší okolí ale člověka ohrožuje i jinak než jen rodinnou anamnézou. Pokud se vyskytujete pravidelně v kuřáckém prostředí, tak ačkoliv sami tomuto zlozvyku neholdujete, údajně si zvyšujete riziko propuknutí rakoviny plic až o dvacet čtyři procent.
Životní prostředí
I špatné ovzduší může ovlivňovat vaše zdraví a následnou rakovinu plic.Autor: Shutterstock.comNaše obydlí
Jak poznáte, že máte problém s plícemi?Autor: Shutterstock.comAzbest se zase používal jako tepelný izolant v nátěrech nebo ve střešních materiálech. Dnes je ale jeho užívání zakázáno, právě pro spojitost se zdravotními riziky, kterými není pouze rakovina plic, ale i další dýchací potíže.
Zmutované geny
Rakovina se může objevit i přesto, že se rizikovým faktorům vyhýbáte.Autor: Shutterstock.comČím dříve, tím lépe
Kouření samozřejmě přispívá riziku rakoviny plic.Autor: Shutterstock.com