Zkratku PMS neboli premenstruační syndrom nejspíše znáte, ale už jste někdy slyšeli označení PMDD? Lékaři tak označují takzvanou premenstruační dysforickou poruchu, která má těžší a závažnější průběh než běžná předmenstruační tenze. A proto by se měla také řešit mnohem důkladněji, protože jinak může způsobit postižené ženě poměrně velké potíže, ačkoli ze zdravotního hlediska se zase tak moc neděje.
Zatímco běžný PMS nevyžaduje žádnou léčbu, snad krom léků na bolest hlavy a podobně, PMDD patří do rukou lékaře, protože tady už volně prodejné pilulky nezabírají.
Křičela jsem na manžela, že ho nenávidím, jako šílená
"Týden před menstruací jsem křičela na manžela, že ho nenávidím, byla jsem schopná ječet na děti jako smyslů zbavená, všechno mě štvalo," líčí jeden z projevů žena, které se k potížím přidaly i úzkostné stavy. V noci se budila s bušícím srdcem, tlakem na hrudi a zrychleným dechem, až měla pocit, že se o ni pokouší infarkt.
Když to trvalo dlouho, odhodlala se o tom zmínit své gynekoložce, k níž šla na pravidelnou kontrolu. Její doktorka byla naštěstí úplně v obraze, hned si dala dvě a dvě dohromady a na základě rozhovoru s pacientkou diagnostikovala Vladěně právě premenstruační dysforickou poruchu. A naordinovala ji antidepresiva.
Postižené ženy jsou podrážděné nebo naopak apatické
Že vám to připomíná projevy běžného premenstruačního syndromu? Ano, ale představte si je asi pětkrát intenzivnější. Tam, kde žena s PMS někomu odsekne a rozmrzení zají třemi belgickými pralinkami, žena s PMDD pošle dotyčného hlasitě do háje, třískne dveřmi, rozbrečí se a sní celou bonboniéru. A to několik dní po sobě nebo klidně vícekrát za den. Právě přejídání se patří k další projevům dysforické poruchy.
Antikoncepce pomáhá jen někdy
Nejnovější poznatky o dysforickém menstruačním syndromu ukazují, že nejúčinnější je právě léčba za pomocí antidepresiv. Krom toho se projevy dají mírnit také podáváním vysokých dávek esenciální aminokyseliny L-tryptofan, která se v krevním oběhu mění na serotonin. U některých sledovaných žen částečně zabralo užívání vitamínu B6 a pravidelný pohyb spolu s vyváženou stravou.
Někdy se dá vsadit také na antikoncepci, ale není to vždy trefa do černého - u některých pacientek se kvůli ní potíže naopak zhoršily.
Za všechno může kolísání hladiny pohlavních hormonů
Stavy navíc zhoršuje stres, takže ženy jsou v náročnějších životních obdobích náchylnější k tomu, aby jejich premenstruační stavy měly horší průběh. PMDD je navíc dědičná.