Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 20°C

Samovyšetření prsu by měla žena provádět jednou měsíčně. Víte, jak na to?

10. září 2014 | 06:00

Většina z nás žije v domnění, že „Tohle se mi nikdy stát nemůže,“, vždyť přeci žijeme zdravým životním stylem a neřestem jako kouření se velkým obloukem vyhýbáme. Bohužel rakovina si nevybírá a nejúčinnější prevencí je neustálá kontrola a nezanedbání lékařské péče.

To, že si žena jednou za čas sáhne na prso a považuje to za samovyšetření, bohužel prevencí není. Každá z nás by se to měla naučit správně a brát to pak jako součást osoboní hygieny. Pokud vyšetření není prováděno důkladně, těžko odhalí případné problémy, které se v prsu mohou skrývat. Naučit se ty správné hmaty není nic těžkého a zvládne to každá žena. 

Samovyšetření prsu může odhalit rakovinu včas.

Jednou měsíčně na sebekontrolu

Samovyšetření by se mělo provádět alespoň jednou měsíčně, ideálně těsně po skončení menstruace. V tu chvíli se totiž v prsou odehrávají minimální hormonální změny. Stanovte si pevné datum v měsíci, zapiště si ho do kalendáře a udělejte si z toho rutinní zvyk. Vyhraďte si chvilku jen  pro sebe, vyžeňte manžela z pokoje a věnujete se sama sobě. 

1. krok: Svlékněte se do půli těla a postavte se před zrcadlo. Paže nechte volně viset podél. Dívejte se pozorně a pátrejte důkladně po změnách ve velikosti tvaru prsů. Sledujte pozorně, zda se na kůži neukazují vtažená místa, či naopak vyklenutí, barevné změny, zarudnutí, nebo zvýšená žilní kresba.  

2. krok: Poté obě ruce zvedněte nad hlavu a znovu oba prsy pořádně zkontrolujte. 

3. krok: Následně si sedněte, nebo stoupněte a představte si, jako by byl váš prs rozdělen na čtyři části. S vyšetřením začněte v horní vnitřní části. Prsty pravé ruky položte naplocho na kůži levého prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte. Vyšetřete okolí dvorce, dvorec, i bradavku. 

4. krok: Stejným způsobem zkonrolujte i zbylé čtvrtiny prsu.

5. krok: Zvýšenou pozornost dbejte i na změny v podpaží, proto ho také důkladně zkontrolujte. 

6. krok: Lehněte si na postel, hlavu položte na polštář, levé rameno si podložte ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu. Vyšetřete oba prsy stejně, jako vestoje. Od horní vnitřní části až po horní zevní.

Asisteční služba na telefonu
Rakovina prsu

Kontrola prsou ale není pouze o hmatatelných změnách. Některé mohou být i vizuální, i když zpozorovat je nemusí být vždy jednoduché. Ale téměř každý zhoubný nádor prsu si k sobě přitahuje okolní tkáň. Na takovém místě tedy vznikne malý ďolíček. Pokud ale i na jednom prsu uvidíte něco pro vás znepokojivého, není na co čekat a ihned to ukažte lékaři. 

Pokud na sobě budete pozorovat nějaké změny, můžete to konzultovat i s asistenční službou, která funguje v rámci pojištění FOR YOU od pojišťovny ING. Jde o pojištění žen proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Za měsíční příspěvek má tak každá žena mimo jiné i možnost asisteční služby, kdy se po telefonu může poradit o svém zdravotním stavu, konzultovat s nezávislým odborníkem doporučenou léčbu, nebo se může prostě jen přeptat na cokoliv, co jí zajímá ve spojistosti s rakovinou prsou či pohlavních orgánů. 

Autor: maš