Pozor, klíšťata útočí! aneb Očkování 'last minute' | Pro ženy | Blesk.cz

Pozor, klíšťata útočí! aneb Očkování 'last minute'

22. dubna 2009 | 13:20

Z procházky se nemusíte vrátit jen s čistou hlavou, ale taky s nebezpečným klíštětem. Klíšťovou encefalitidou se loni nakazilo přes 600 lidí, tři z nich dokonce zemřeli. Jedinou účinnou zbraní proti této nemoci je včasné očkování!

Rozhodně s ním ale neotálejte, vaše tělo bude potřebovat čas na vytvoření protilátek. Celkem dostanete tři vakcíny. Necháte-li se naočkovat první dávkou na přelomu března a dubna, druhou dostanete za měsíc (květen), a teprve měsíc po ní budete ochráněni na celý rok. Očkování později, během léta, by už mohlo být zbytečné – infikované klíště se může zakousnout dřív, než látky v těle začnou působit. Jestli se tedy chystáte do přírody vyrazit až s úderem prázdnin, myslete na vakcinaci už teď. Přeočkování třetí dávkou je pak zhruba za 9 – 12 měsíců a po další tři roky jste proti zákeřné infekční nemoci imunní.

Čím dříve zakouslé klíště vytáhnete, tím je riziko nákazy menší.
Čím dříve zakouslé klíště vytáhnete, tím je riziko nákazy menší.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Zbraň ve třech ampulích
Klíšťová encefalitida postihuje hlavně mozek nebo mozkové blány. Nakaženo je touto nemocí asi jedno procento klíšťat. Prodělání infekce sice zajistí doživotní imunitu, ale mohou zůstat i doživotní následky. Výjimkou není ochrnutí ani snížení inteligence, velmi časté jsou i poruchy spánku, nálady a koncentrace. U těžkých případů může skončit smrtí. Očkování se tedy rozhodně vyplatí, i když cena jedné vakcíny je cca 500 Kč (tří dávek 1500 Kč). Zdravotní pojišťovny vám ale přispějí. Ampule se vydávají pouze na lékařský předpis a aplikuje vám ji praktický lékař, specialisté v očkovacích centrech či hygienických stanicích. „Na trhu je i speciální vakcína, která funguje už za 21 dnů. Cena je stejná, ale zkracuje se délka ochrany před nemocí. Proto se doporučuje po 5 měsících přeočkovat,“ říká MUDr. Jiří Beran z Centra očkování a cestovní medicíny.

Takhle nás nakazí
Takhle nás nakazí
Autor: scom

ENCEFALITIDA MÁ DVĚ FÁZE

1. FÁZE NEMOCI: nemocný se může mylně domnívat, že má chřipku. Projevuje se bolestmi hlavy, svalů a kloubů, malátností, únavou, zvýšenou teplotou. Tyto příznaky se objeví do jednoho měsíce po přisátí.

2. FÁZE NEMOCI: po dalších třech týdnech se začnou prohlubovat bolesti hlavy, objeví se horečky, poruchy hybnosti končetin, zvracení, nervové obrny, třes, poruchy vidění, spánku a paměti.

VYŠETŘENÍ: Diagnózu stanoví lékař na základě příznaků a důkladného vyšetření mozkomíšního moku.

LÉČBA: nemoc je virového původu, antibiotika jsou neúčinná. Je nutný klid na lůžku, vitaminy a léky proti zvracení, zánětům a horečce. Fyzická aktivita jednoznačně zvyšuje riziko trvalých následků. Někdy je nutná léčba na jednotce intenzivní péče

10 RAD, JAK SE CHRÁNIT

1. Pokud vyrazíte do přírody, oblečte se do světlých dlouhých kalhot a rukávů.

2. Nezapomeňte na vysoké pevné boty.

3. Postříkejte oděv i kůži kvalitním repelentem.

4. Do trávy si lehejte pouze na světlou deku, lezoucí parazity tak snadno uvidíte.

5. Dostatek vitaminu B1 odpuzuje klíšťata i komáry. Vylučuje se totiž kůží a jeho pach je pro ně odpudivý. (je v B komplexu, kvasnicích, obilninách, luštěninách, vnitřnostech a rybách).

6. Po návratu z lesa důkladně prohlédněte celé tělo a převlékněte se.

Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou
Počkejte hodinu a klíště odstraňte pinzetou
Autor: Jindřich Mynařík

7. Pokud najdete přisáté klíště, místo nejprve dezinfikujte a vyčkejte několik minut. Poté ho kývavým pohybem u hlavičky odstraňte tupou pinzetou.

8. Dejte pozor na to, abyste klíště nepřetrhli. Ránu po vytažení dezinfikujte a v příštích týdnech ji sledujte.

9. Zapomeňte na krémy i oleje. Klíště vám vyvrhne škodliviny ze svých střev do krve.

10. Vytaženého roztoče nepalte ani nerozmačkávejte. Utopte ho v dezinfekci a spláchněte do záchodu.

Deset zajímavostí o klíšťatech

1. Plně nasátá oplodněná samička klíštěte může snést až 5000 vajíček!

2. Samečci krev vůbec nesají, pouze hledají samičku k páření.

3. Klíště je slepé, ale tykadly vycítí, když najde hostitele.

4. Je to parazit, který potřebuje krev, aby se mohl vyvíjet. Má tři stádia vývoje a v každém z nich si najde svoji oběť..

5. První larvy klíšťat se každoročně začnou objevovat během března. Jejich kusadla jsou nejnebezpečnější v období od dubna do června a v září.

6. Jakmile se zakousne do kůže, vypustí do rány anestetikum, aby hostitel necítil jeho kusadla.

7. Čím déle je klíště přisáté, tím je větší riziko přenosu viru a nemoci.

8. Klíšťata na své oběti "neskáčou" z výšky ze stromů. Potřebují dostatečnou vlhkost a teplo, žijí do jednoho metru nad zemí.

9. Mají rádi hlavně trávu a porost do výšky jednoho metru, především ve smíšených a listnatých lesích.

10. Klíšťovou encefalitidu můžete vyjímečně dostat i z nepasterizovaného mléka ovcí a koz.

Autor: Jana Šlégrová, lena