Jarní únava bývá důsledkem dlouhodobého nedostatku přirozeného slunečního světla a tepla. V zimním období si ho moc neužijeme a nějakou dobu ho ještě čerpáme z letních zásob. Sluneční paprsky jsou velmi důležité pro tvorbu hormonu serotoninu, který přispívá k pocitu štěstí, pohody a dobré nálady. Jeho nedostatek způsobuje nechutenství, poruchy spánku, úzkosti, deprese, nervozitu a agresivitu. V zimě máme tohoto hormonu velice málo a proto ztrácíme chuť a nadšení do veškerých aktivit. Naopak se v tomto ponurém období ve zvýšené míře tvoří jiný hormon – melatonin, který jednoznačně podporuje spánek a odpočinek. Na jarní únavě se také může podílet nedostatek vitaminů, nevyvážená, převážně tučná strava, málo pohybu a špatný pitný režim.
Načerpejte ztracenou energii!
1. Udělejte si výlet
Čerstvý vzduch vám pročistí hlavu a ze slunce načerpáte potřebnou sílu a dobrou náladu.
Tip: Vyrazte na procházku s hůlkami. Tento sport se jmenuje nordic walking a báječně vám protáhne celé tělo. Namáháte všechny svaly a přitom odlehčíte klouby dolních končetin.
2. Očistěte tělo od škodlivin
Na jarní změny nálad pomáhá půst a úprava jídelníčku. Neznamená to ale žádnou drastickou dietu!
Tip: Jezte vlákninu v nejrůznějších podobách – např. vařené brambory, luštěniny, neloupanou rýži, ovesné vločky, celozrnné pečivo, kukuřici, listovou zeleninu.
3. Dodržujte pitný režim
Pijte zeleninové vývary, neperlivou vodu, ovocné šťávy a bylinkové čaje. Dobře vás pročistí rozmixované nebo povařené ovoce s vodou. Očistný účinek mají také kopřivy.
Tip: Čerstvě nasbírané nebo usušené listy přelijte vroucí vodou, nechejte louhovat 10 – 15 minut a sceďte. Čaj podávejte nejlépe vlažný, vypijte alespoň dva šálky denně.
4. Doplňte vitaminy
Na jaře je nutné zvýšit příjem vitaminů C a D. Dopřejte si proto čerstvé ovoce.
Tip: Pochutnejte si na broskvích, hruškách, pomerančích, grapefruitech, kiwi, papaye nebo vinných hroznech. Vitamin D získáte z mořských ryb.
5. Zapomeňte na těžká jídla
Snažte se vyhýbat především červenému masu, uzeninám a tučným výrobkům. Tělu neprospějí ani knedlíky a hutné smetanové omáčky. Není třeba všechny své špatné stravovací návyky změnit ze dne na den. Změna jídelníčku by měla být postupná a nenásilná.
Tip: Tmavé maso nahraďte rybím, krůtím nebo kuřecím.
6. Přejděte na lehkou stravu
Do jídelníčku zařaďte zeleninu. Je totiž lehce stravitelná. Velké množství množství vitaminů najdete v pórku, celeru, ředkvičkách, brokolici, růžičkové kapustě, čínském zelí, mrkvi, květáku, paprice a jarní cibulce.
Tip: Udělejte si čerstvý zeleninový salát. Nakrájejte na kostičky papriku, čínské zelí, rajčata a okurku. Na kroužky rozkrájejte jarní cibulku a pórek. Vložte je do mísy, mírně je osolte a opepřete. Zakápněte je troškou olivového oleje a podle chuti posypejte strouhaným sýrem nebo mozzarelou.
7. Zajeďte si za sluncem
Nedostatek slunce a tepla se dá vyřešit procházkou za slunečného počasí nebo fototerapií pomocí biolamp v některých regeneračních centrech.
Tip: Zaručeně pomůže dovolená v horách nebo u moře.
8. Běžte si zasportovat
Po zimním období je vhodné postupně zvyšovat tělesnou aktivitu. Okysličíte tím svaly i mozek a zlepšíte svou fyzickou i duševní kondici.
Sport vám pomůže "vypotit" veškerý stres.
Tip: Ideální je vytáhnout kolo nebo se projet na kolečkových bruslích.
9. Nezapomeňte na bylinky
Proti jarní únavě lze úspěšně bojovat i s pomocí přírody. Vyzkoušejte čaje z bylinek. Účinné jsou čaje z pampelišky lékařské, zázvoru, máty peprné, guarany, ženšenu a ibišku. Velmi dobře vás povzbudí maté, šípkový nebo zelený čaj.
Tip: Do jednoho litru vroucí vody přidejte čajovou lžičku nastrouhaného zázvoru, kousek skořice a tři hřebíčky. Vařte ještě dalších pět minut. Poté vyndejte koření a čaj nechte mírně vychladnout. Podávejte s medem a citrónem.
10. Udělejte si na sebe čas
Věnujte se činnostem, na které jindy nemáte čas. Dopřejte si den pouze pro sebe a své koníčky. Jarní úklid nechte na později.
Tip: Zrelaxujte se v solné jeskyni, v pivních lázních nebo si zajděte na masáž.