Krátké zimní dny a nevlídné chladné první jarní dny zvyšují celkově špatnou náladu. A když k tomu připočtete každodenní stres doma a v zaměstnání, nedostatek odpočinku a vitaminů, máte všechny předpoklady, abyste si depresivní sezonu "užili". Pokles nálady a další symptomy však ještě nevyžadují psychiatrickou léčbu. Ovšem depresivní nálada na jaře ještě neznamená, že máte skutečnou depresi. Ta znamená z medicínského hlediska něco jiného, než pocity sklíčenosti, beznaděje a bezmoci, či úzkostné stavy, které na vás v těchto dnech dotírají.
Kdy už je to vážné
„Sezonní deprese přichází v průběhu celého roku. Projevuje se mimo jiné unavitelností, tendencí k přejídání a sklonem k nadměrnému spánku. Sezonní změny postihují náladu každého člověka, ale nejde o depresi,“ vysvětluje MUDr. Judita Jansová z privátní psychiatrické ambulance v Dubí. „O depresi jako "nemoci duše" hovoříme tehdy, pokud nepříjemné pocity přetrvávají delší dobu a narušují náš běžný denní život. Je třeba si uvědomit, že deprese není známka osobní slabosti, ani stav, který je možné překonat pouhým přáním či silnou vůlí.“
Víte že, … … alespoň jednou za život se deprese objeví u každého pátého člověka? … u žen dvakrát častěji než u mužů? … v posledních třiceti letech trpí lidé depresí desetkrát více než ti dříve narození? |
Názor psycholožky Evy Petrové
„Depresivní nálady umocňuje i každodenní stres. Aby nám nepoškozoval zdraví duševní či fyzické, je potřeba ho využít ve svůj prospěch a ke svému rozvoji. Měli byste si během dne najít čas na to, abyste ho dokázali odbourat a zbavili se napětí,“ doporučuje psycholožka Mgr. Eva Petrová z privátní psychologické poradny v Ústí nad Labem. „Je až s podivem, kolik lidí vlastně vůbec neumí odpočívat. Zkuste si upravit denní režim a vnést do něj trochu pravidelnosti. Nezapomeňte na dostatek spánku a najděte si čas, abyste sami sebe hýčkali a mysleli jen na to, co vám udělá dobře. Jestliže míváte pocity úzkosti, potíže s usínám či bolesti hlavy a zad, nesahejte hned po lécích – nahraďte je bylinkami, nebo bylinnými extrakty, které vám mohou překvapivě prokázat stejnou službu.“
Než na antidepresiva, vsaďte na bylinky
Třezalka, mučenka, kozlík lékařský, chmel otáčivý, bez, meduňka či hloh nám prokážou dobrou službu i jednotlivě, ale jejich vzájemná kombinace přináší efekt mnohem větší.
Tyto bylinkové preparáty zatočí s jarními chmury lépe než antidepresiva
Druhy depresí
Klinická deprese – smutná nálada, neschopnost se radovat, nezájem o některé věci, pokleslá pozornost, pocity viny a bezcennosti. Objevují se myšlenky na sebevraždu. Porucha spánku a nechuť k jídlu, dostavuje se nepřiměřená únava i po sebemenší námaze. O depresivní poruchu se jedná v případě, že potíže trvají déle než dva týdny.
Chronická deprese – příznaky jsou podobné jako u klinické deprese. Nejsou tak intenzivní, ale podstatně déle trvají. Dotyčný netrpí poruchou chuti k jídlu, sexuální poruchou, ani nemá sebevražedné myšlenky.
"Smějící se" deprese – velké výkyvy nálad: z velkého smíchu přejde nečekaně do hlubokého smutku, z velké aktivity do pasivity.
Vitalizující deprese – duševní bolest se stává fyzickou. Pacienti si stěžují například na velké bolesti zad.
Atypická deprese – přejídání, příliš dlouhý a hluboký spánek. K celkovému pocitu tíhy se dostavuje silný pocit odmítání.
Desatero proti jarním chmurám:1. S ničím nespěchejte 2.Naslouchejte svému tělu, ne mozku! Vědomě usilujte o to, abyste dělali věci s potěšením 3. Neberte zbytečně léky 4. Po každé aktivitě náležitě odpočívejte 5. Nedělejte více činností zároveň 6. Pozor na sporty. Adrenalin sice přináší pocit uspokojení, ale depresi nezlepší. 7. Nezapomeňte na denní rutinu – vnese do vašeho života řád 8. Zkuste chodit do práce pěšky, nebo si udělejte čas na ranní procházku 9. Jezte správně. Vyhýbejte se těžkým jídlům a dopřejte si siestu. 10. Snažte se jít spát brzo. Před spaním nevyvíjejte žádné aktivity – v ložnici nepracujte, ani se nedívejte na televizi. Třezalka tečkovaná pomáhá při lehkých depresivních stavech.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM
|
TEST Blesku.cz: Trpíte depresí?
* Máte pokleslou náladu, která vás omezuje déle než 14 dnů?
* Probouzíte se pravidelně předčasně ze spánku a už nemůžete usnout, nebo se vám naopak chce stále spát?
* Míváte po ránu sklíčenou náladu, která vás během dne opouští a večer se vrací?
* Ztrácíte chuť k jídlu, nebo máte tendenci své nálady "zajídat"?
* Trpíte pocity beznaděje a máte pocit, že bez vás všechno půjde lépe?
* Přestáváte si věřit?
* Nejste schopni soustředit se?
* Ochladl váš zájem o sex?
* Máte pocit slabosti a ztráty energie?
Pokud je vaše odpověď na pět z uvedených otázek kladná, pak neváhejte a navštivte odborníka.