Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

Blíží se masopust! Víte, co to znamená a jakou má tradici?

5. ledna 2014 | 08:00

Pod názvem masopust se skrývá celé období od Tří králů až do začátku postní doby, kdy nastalo jeho vyvrcholení. Začátek postní doby nastává na Popeleční středu, po níž následuje čtyřicetidenní půst! Jak to máte doma s tradicemi, dodržují se u vás alespoň nějaké? Jestli ne, můžete to letos zkusit.

Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc a to také ovlivňuje stanovení data Popeleční středy. Ta připadá na 46. Den před velikonocemi. Ovšem počátek masopustu je jasně daný svátkem Tří králů. Původ tohoto svátku pochází ze starořeckých a římských bakchanálií, tedy oslav boha Dionýsa. Ovšem postupem času nabyly oslavy jiného smyslu i podoby.

Masopustní masky

Maškary a tance byly pro naše předky mnohem důležitější a to ve spirituálním slova smyslu. Během masopustu se tančilo v maskách, těmi nejoblíbenějšími byly masky koně nebo medvěda, které byly symbolem plodnosti a měli přinést bohatou úrodu a prosperitu. Ve městech i na vesnicích se organizovaly velké zábavy plné tance. Masopustní masky se dědily z generace na generaci a měly velice dlouhou tradici, až do dob před rozšířením křesťanství.

Masopust

Tučný čtvrtek

V tento den si měl každý dopřát tolik tučného jídla a piva kolik jen snesl. Většinou se na tabulích a stolech objevovala klasická vepřová pečeně se zelím a knedlíky.


Masopustní neděle

Tomuto dni se také říkalo neděle taneční. Jakmile skončil oběd, dali se hudebníci do vyhrávání na návsi a zvali k muzice do hospody. Jakmile dohráli, otevřela se vrata statků a dveře chalup a všichni zamířili k hospodě. Pilo se pivo po litrech a všichni vesele tancovali až do časných ranních hodin.

Masopustní pondělí

Tenhle den měli smůlu všichni neprovdaní. Na tak zvaném mužovském bále, kde se opět muzikanti nezastavili, a hrálo se a tančilo, totiž mohli do kola pouze ženatí muži a vdané ženy. Ti ostatní mohli jenom přihlížet.

Masopustní průvod
Masopustní úterý

V úterý vyrazily do ulic maškary. K vidění bylo nepřeberné množství různých druhů masek, čím byla maska děsivější, tím větší pozornost na sebe upoutala. Hlavní roli v průvodu hrála maska šaška, ten si s sebou nesl v ruce bič a jím odháněl všechny nemaskované. Před každým stavením zastavil průvod, zahrály se dvě tři písničky a masky byly odměněny koblihami, vejci, uzeným nebo penězi, podle toho komu dům patřil a jak byl majetný. Na konec se pohřbila basa, což mělo symbolizovat konec radovánek a tanců na čtyřicet dní půstu.