Dost možná se to stalo i vám. Jabloně na podzim urodily spoustu jablek, vy jste je natrhali, dali do sklepa a těšili si, že máte na zimu s přísunem vitamínu vystaráno. Jenže místo plodů k nakousnutí vás při další návštěvě čekala jen halda shnilotin, které se nehodily ani do štrůdlu. Jak je to možné, když podle všech pravidel by zimní odrůdy jablek měly vydržet v dokonalé kondici celou zimu? To by měly, ale jen předobrém zacházení a skladování. Někde jste udělali chybu.
Trhat se musí umět
Na to, že jablka plánujete skladovat, musíte myslet už při sběru. Měl by být šetrný, aby nedošlo k poškození plodů. Jedno naťuknuté jablko může nakazit spoustu dalších.
Správně se má plod odlomit směrem nahoru i se stopkou. V žádném případě by se nemělo kroutit, pak by se mohla stopka oddělit a jablko by mohlo začít hnít.
Sklep vygruntujte
Další důležitou podmínkou dlouhodobého skladování je vhodný sklep. Kdo ho má zděný, tmavý a dobře větraný, má vyhráno. Může se stát, že není právě čistý. V takovém případě se ho vyplatí se nejprve vydezinfikovat. Stačí na to třeba sírové knoty nebo vápenné mléko. Nejlepší teplota pro skladování ovoce je od 0 do 4 °C a při vlhkosti 80 až 85 procent.
Nakažené plody musí pryč
Zdravé plody dejte v jedné, maximálně dvou vrstvách, do lísek nebo přepravek. Měl by mezi nimi proudit vzduch, tak je nedávejte moc blízko k sobě. Když máte možnost, můžete ovoce rozložit na dřevěné police. Čas od času je proberte, jestli se vám nějaký kousek nezkazil. Aby plody neměkly, můžete je v bednách proložit vysušenými hoblinami nebo rašelinou.
Pozor na sousedy
Plody snadno přebírají cizí pachy. Myslete na to a nedávejte je do společnosti s aromatickými látkami, zeleninou a bramborami. Jablka provoněná charakteristickým odérem brambor vám moc chutnat nebudou.