Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Skryté poklady Chorvatska: Tato místa musíte rozhodně navštívit

 • Chorvatsko
  2. srpna 2020 | 06:00

  Až vás přestanou bavit plážové radovánky, můžete se vydat objevovat skryté poklady, které Chorvatsko nabízí. Máme pro vás několik tipů na méně známá, o to však atraktivnější zákoutí této oblíbené letní destinace.

  Chystáte se k moři, ale válení na lehátku není nic pro vás? Myslíte si, že dokonale znáte Chorvatsko, kam se hromada Čechů navrací každý rok? Přesvědčíme vás, že tato země nabízí několik skrytých pokladů, které stojí za to navštívit.

 • Hrad Trsat v Rijece

  Hrad Trsat v Rijece
  Autor: Invia.cz

  Středověký hrad Trsat ze 13. století stojí na kopci nad Rijekou. Z města k němu dojedete autem za pár minut a zaparkovat můžete kousek od něj. Z hradu se nabízí krásná vyhlídka na Rijeku a její okolí. V místním baru si pak můžete objednat osvěžující míchaný nápoj, který v horkých letních dnech přijde vhod.

 • Jezero Dračí oko

  Jezero Dračí oko
  Autor: Invia.cz

  Kruhové jezero se nachází na východním pobřeží Jaderského moře na poloostrově Gradina. Obklopují ho vysoké strmé útesy a jedinečná flóra. Místní přírodní jevy zaujaly řadu vědců. Přibližně každých třicet let se totiž v jezeře uvolňuje síra, která uzavře přístup ke kyslíku. V důsledku toho všechno živé pod hladinou umírá. Vypadá to, jako by voda v hlubinách vřela. Tento jev dal vzniknout mnoha pověstem o zuřivém drakovi žijícím na dně. Obyvatelé proto vyprávějí o probuzení draka a samotné jezero pojmenovali Zmajevo oko, tedy Dračí oko.

 • Kamenné chýše a skanzen Kažuni

  Kamenné chýše a skanzen Kažuni
  Autor: Invia.cz

  Kažuni jsou působivé kruhové stavby z plochých kamenů. Nacházejí se v parku Kažuni na naučné stezce. Sloužily jako přístřešky a skladiště nářadí, které využívali pastevci a farmáři. Jsou z přírodního kamene, jednopokojové, bez oken a završují se kuželovitou nebo stupňovitou špičkou. Objekty tohoto typu se někde pokládají za běžnou součást krajiny, zatímco jinde za ceněnou památku a vyhledávanou turistickou atrakci. V okolí městečka Vodnjan se jich nachází přes 3000. 

 • Klášter Blaca

  Klášter Blaca
  Autor: Invia.cz

  Skalní klášter stojí v jihovýchodní části ostrova Brač mezi Milnou a Bolem a platí za jeden z nejzajímavějších výletních cílů v širém okolí. Původně byl založen jako poustevna, k ní postupně přibývaly rozsáhlé pozemky, kde se pěstovaly vinná réva a olivy. Na konci 19. století byl interiér doplněn nábytkem, nacházela se zde též tiskárna a rozsáhlá knihovna. V současnosti je klášter muzeem a v roce 2007 byl nominován na zápis do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dostat se až k němu můžete jen pěšky, což je možná jedním z důvodů, proč je klášter dosud poměrně neznámým a málo navštěvovaným místem. 

 • Labin

  Labin
  Autor: Invia.cz

  Kouzelné městečko s původními středověkými uličkami a zapadlými náměstíčky leží 6 km jihovýchodně od Rabacu a asi 3 km od pobřeží východní části Istrijského poloostrova. Na své si přijdou milovníci historie i romantické duše toužící po troše klidu v malebném zákoutí. Moře tady máte na dosah stejně jako útulné kavárny, obchůdky s místními produkty, galerie a muzea. Labin představuje ideální cíl pro klidnou a relaxační dovolenou.

 • Mali Ston

  Mali Ston
  Autor: Invia.cz

  Nevelká obec na severním pobřeží poloostrova Pelješac proslula chovem ústřic a slávek, z nichž tamní restaurace připravují vyhlášené pokrmy. Návštěvníky přitahuje také mohutné středověké opevnění, které se táhne až do sousedního městečka Ston. K nejzajímavějším pamětihodnostem Malého Stonu patří pevnost Koruna s pěti věžemi propojená hradbami s celým pevnostním systémem města. Od pevnosti stoupají hradby k vrcholu kopce Podzvizd.

 • Park a arboretum v Trstenu

  Park a arboretum v Trstenu
  Autor: Invia.cz

  Park nese znaky zahradní architektury období renesance, baroka, klasicismu i romantismu. Právě výrazné rysy jednotlivých slohů a celkový rozvoj během staletí řadí oblast mezi nejcennější parky Středomoří. Ivan Gučetić, člen významné dubrovnické patricijské rodiny, tady na přelomu 15. a 16. století nechal postavit vilový komplex. Jednalo se o první dubrovnické renesanční letní sídlo s rozsáhlou zahradou a hospodářskými budovami. Letohrádek se brzy stal střediskem kulturního, uměleckého a politického života a sjížděly se sem nejvýznačnější osobnosti Evropy. V severní části se shromažďovala sbírka dřevin z celého světa. Bohužel arboretum i park postihl požár, který zničil na 20 000 stromů, keřů a dalších rostlin. Zachránila se nejstarší historická část s úchvatnou alejí palem. Park, arboretum i letohrádek prošly nedávno renovací. 

 • Pevnost Nehaj v Senji

  Pevnost Nehaj v Senji
  Autor: Invia.cz

  Historické přímořské město Senj na severozápadě Licko-senjské župy je významným turistickým střediskem, které nabízí návštěvníkům veřejnou pláž, zátoku Spasovac a několik menších pláží s průzračnou vodou. Poblíž najdete národní park Severní Velebit a přírodní park Velebit. Během léta se tu koná několik festivalů. Mezi význačné historické budovy patří pevnost Nehaj ze 16. století. Je symbolem města, má tvar krychle a byla postavena z materiálů, které pocházejí ze zničených kostelů, klášterů a domů mimo hradby. Horní část pevnosti slouží jako rozhledna, kde si můžete vychutnat panoramata chorvatského pobřeží a ostrovů Rab, Cres i Krk. Kolem pevnosti se rozprostírá park Nehaj s kostnicí a památníkem antifašismu.

 • Varaždín

  Varaždín
  Autor: Invia.cz

  Město Varaždín leží na severu Chorvatska u hranic s Maďarskem, 81 km od Záhřebu. Bohaté historické dědictví jej činí jedním z nejzajímavějších chorvatských měst. Při procházkách jeho ulicemi odhalíte vždy něco nového. Nejvýznamnější historickou stavbou města je feudální pevnost, odedávna nazývaná Stari grad. Její nejstarší částí je centrální věž. V roce 1925 bylo v pevnosti otevřeno muzeum Varaždínu. Nejcennější jsou sbírky cechovních předmětů, nábytku, historických portrétů, zbraní, obrazů, hodin, porcelánu, skla a mnoha jiných věcí z každodenního života zdejší šlechty. 

   

Autor: red
Diskuse ke článku
.
Video se připravuje ...