Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Třicet minut, třicet slavných autorů: Film Moje svoboda připomíná výročí sametové revoluce

Teaser k filmu Moje svoboda
VIDEO: Reflex
3. července 2019 | 13:20

Na filmovém festivalu v Karlových Varech dnes večer v sedm hodin proběhne premiéra unikátního projektu, který vznikl ve spolupráci časopisu Reflex a České televize. Film Moje svoboda je připomínkou třiceti let výročí od sametové revoluce a podílelo se na něm několik desítek filmařů, známých osobností a dalších autorů.

Reflex oslovil nejrůznější slavné osobnosti s tím, že každá z nich by měla vytvořit minutový film o tom, co pro ně znamená svoboda. Každý autor se svého díla zhostil zcela osobitým způsobem, a tím pádem vzniklo třicetiminutové pásmo miniatur sahajících od hraného dramatického tvaru přes hudební klip, kreslený film, publicistiku až po prosté "vyznání na kameru“. Volba snímací techniky byla také na samotném autorovi, takže se točilo na profesionální kamery, ale i na telefon.

Výzva Reflexu měla mezi filmaři velký ohlas a během pěti měsíců vzniklo téměř padesát filmů. Finální verze, která bude mít premiéru na festivalu v Karlových Varech, má nakonec třicet minut. Film bude vysílat také Česká televize, do této verze se však nevešlo třináct příspěvků, které jsou extrémního charakteru. Během festivalu budou i tato díla k vidění jako bonus pod názvem Svoboda: ještě svobodnější.

Mezi jmény, která se do projektu zapojila, jsou například Martin Bartkovský, Jan Bártek, Oliver Beaujard & Nino Zardalishvili, bratři Cabani, Miřenka Čechová, Petr Čtvrtníček, Karel Dlabač, Adam Ernest, Adam Forman, Eliáš Gaydečka, Ester Geislerová, Jan Hřebejk, Jakub Jahn, Václav Marhoul, Tomáš Mašín, Dominik Miškovský, Petra Nesvačilová, Karolína Nováková, Libor Pešek, Theodora Remundová, Jitka Rudolfová, Tono Stano, Zdeněk Suchý, Zdeněk Svěrák, Milan Tesař, Thomas Ruhller, Štěpán FOK Vodrážka, Vosto5, Kamila Zlatušková, Marek Brožek & Dominik Dolejší...