Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno, bouřka 30°C

5 ročníků, 50 nejkrásnějších rób: Kdo byl ve Varech za hvězdu?

1. července 2022 | 06:00

Dnes startuje 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který potrvá do 9. července. Vrací se tak v plné síle, tradičnímu termínu po pandemické éře a opět se tak stane pupkem Česka, středobodem zájmu široké veřejnosti. Nabízí se tak otřepané klišé, kdo není ve Varech, jako by nebyl. Město tak opět ožije filmem, ponese se v duchu kulturních zážitků i bujarých večírků. Nepochybně ale taky podlehne půvabu známých krásek, které se budou na rudých běhounech přít o největší pozornost. Které z dam se to za posledních pět ročníků podařilo svými róbami natolik, že na to vzpomínáme dodnes?

Zahajovací ceremonie se neobejde bez tradiční přehlídky rób známých krásek. Minulý ročník se nesl na vlně stylistických přešlapů i nepřílišné velkoleposti hodné méně věhlasného bálu, nikoliv ostře sledovaného běhounu nejočekávanější tuzemské kulturní události. Že by za tímto přízemním přístupem k módnímu výběru stála tehdejší rezonující pandemie? Dnes možná na tuto otázku dostaneme odpověď, nebo se nám potvrdí fakt, že české módní měřítko nedosáhne mezinárodního přesahu.

Tip na video: Jak probíhalo zahájení 56. ročníku KVIFF

Video se připravuje ...
 • VIDEO: Videohub/Kristýna Juřicová

Nutno podotknout, že tento globální dojem narušují výjimky. Dámy, které s módou umí invenčně nakládat a k delikátnímu výběru šatů a k nim odpovědným doplňkům přidají navíc kus sršícího charisma. Ke stálicím, jež pramálo zklamou svým vkusem, nepochybně patří archeoložka Andrea Bartošková, manželka herce Jiřího Bartošky, prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Na minulou zahajovací exhibici opět dostála neutuchajícího luxusu, čiré noblesy a elegance s absolutní přirozenosti sobě vlastní. Její siluetě lichotily bílé midi šaty s lehce blyštivou květinovou výšivkou, které dosáhly dvojnásobné exkluzivity výběrem doplňků. Především jednou dlouhou štrasovou náušnicí, coby asymetrický trend. Ačkoliv bílou barvu volí na společenské události početně, nebojí se vstoupit ani do extravagantnějších vod hýřené barvami. To potvrdila v roce 2018 při volbě dlouhé róby z dílny Liběny Rochové. Kromě toho, že poutaly svým duhovým zbarvením, dominovaly napůl spadlými rameny. Hravý model, který stejně tak, jako světlé modely, dodávají nositelce mladistvý šmrnc.

Bezchybnost stylu, stylu hollywoodských hvězd vždy dostojí modelka Daniela Peštová. V minulosti předvedla romantiku v podobě průhledných šatů s florální výšivkou na tmavém podkladu a okrasným límečkem, ale i v bílé dlouhé háčkované okázalosti dekorující občasné roztomilé bambulky. Stejně tak, jako rafinovaná smyslnost, romantika, tak i třpyt glamour stylu je Daniele vlastní. Minulý ročník doslova zářila v pase řasenou zlatavou róbou s hlubokým výstřihem, který však vyvažovaly dlouhé rukávy.

Mezi stálice vytříbeného vkusu bezesporu patří herecké trio Aňa Geislerová, Jana Plodková a Jitka Schneiderová. Minulý rok se na Jitce vyjímala exkluzivní bělostná róby značky CHLOÉ, která svým minimalistickým vzhledem a ozvláštněnou kratší plisovanou pelerínou vyznívala čirou noblesou hodná světových měřítků. Vkus Ani Geislerové dokonale potrhla šedá vzdušná róba zvolená v roce 2018. Ačkoliv zpod průhledné látky vyznívalo korzetové body, kombinace elegance spolu se smyslností, byla více než důmyslná. Naprostou éteričnost pak předvádí Jana Plodková svými róbami jednoduché siluety a jemných odstínů palety barev.

Při vzpomínkách na nejokázalejší róby filmového festivalu nemůžeme zapomenout ani na modely obléknuté mimo hlavní zahajovací ceremonii. Jednou z nejvýraznějších z nich – nejen svým zbarvením, ale i odvážným střihem byla vynošená Monikou Marešovou v roce 2017 na UniCredit Bank party. Monice lila odstín lehkých šatů absolutně lichotil.

Podívat se na ně můžete v naší fotogalerii:

Autor: Žaneta Podlahová
Video se připravuje ...