Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Klíč k uzdravení máme každý v sobě, říká lektorka hormonální jógy Šárka Simonidesová

23. listopadu 2018 | 06:00

Hormonální nerovnováha a problémy s plodností trápí ženy čím dál víc. Ve většině případů se hned vydáme pro pomoc k lékaři a bereme prášky, přitom existují mnohem šetrnější způsoby, jak tyto problémy vyřešit. Jedním z nich je například hormonální jógová terapie, kterou vyučuje certifikovaná lektorka Šárka Simonidesová. 

Co vás přivedlo k hormonální jógové terapii?
Ve svých 21 letech jsem si poprvé objevila cystu na vaječníku. Lékaři mi ji museli operativně odstranit, ale po nějaké době se objevila znovu. Během léčby jsem si nechala předepsat hormonální antikoncepci, následně jsem podstoupila konizaci děložního čípku a také se nechala naočkovat. Zodpovědnost za své tělo jsem zkrátka tehdy nechala na někom jiném. Seminář hormonální jógové terapie jsem dostala od své kamarádky jako dárek. Protože jsem byla lajdák a necvičila pravidelně, navštívila jsem seminář během čtyř let celkem pětkrát, než se mi cvičení dostalo pod kůži. Nakonec mě ale hormonální jóga pohltila natolik, že své poznatky teď předávám jiným ženám.

Jaký je rozdíl mezi klasickou a hormonální jógou?
Jóga je jen jedna, je to životní filozofie. Jedním z cílů klasické jógy je dosažení klidu mysli a rovnováhy těla a současně nastolení rovnováhy mezi vnitřním a vnějším světem. Hormonální jóga usiluje o podobný cíl. Rozdíl je v tom, že hormonální jógová terapie se primárně zaměřuje na endokrinní systém, tedy žlázy s vnitřní sekrecí, které intenzivně stimuluje. Díky tomu umí cvičení nastolit opět optimální harmonii v našem těle, a to ve všech rovinách našeho bytí – fyzické, emoční a energetické.

S jakými ženskými problémy si dokáže hormonální jógová terapie poradit?
Původně se hormonální jógová terapie zaměřovala na ženy v menopauze. Na základě studií se pak zjistilo, že je ideální také pro ženy či dívky, které trpí symptomy spojenými s hormonální nerovnováhou, ať už se jedná o premenstruační syndrom, polycystické vaječníky, tvorbu myomů nebo neplodnost. Může si poradit ale také s psychickými problémy, jako jsou například úzkosti.

Proč myslíte, že vznikají tyto problémy?
Většina civilizačních nemocí vzniká stresem. Žijeme v uspěchané době, kdy se zapomínáme věnovat samy sobě, vzdalujeme se od sebe. Denně sedíme u počítače a jsme ve stresu. Do vínku nám byla dána ale úplně jiná kapacita našeho těla, než vyžaduje sedavé zaměstnání. Dlouhodobým jednostranným zatížením dochází k nerovnováze a tělo začíná stagnovat. Obzvlášť ženy zapomínají dýchat do oblasti břicha a podbřišku, a tak nedochází ani k prokrvení orgánů v této oblasti, které jsou tak důležité pro plné ženské zdraví.

Je možné tyto problémy opravdu vyřešit hormonální jógovou terapií?
Ano, opravdu ano. Existují na to i studie. Osobně mými kurzy prošly více než čtyři tisícovky žen, od kterých mi do mailové schránky pravidelně přichází zpětná vazba. Proto vím, že u převážné většiny těch, které pravidelně cvičí, došlo prokazatelně ke zlepšení stavu v různých oblastech. Nicméně pro každou zdravotní situaci existuje jiné řešení. Tím chci říct, že není nutné se za každou cenu vyhýbat klasické medicíně. Buďme vděčné, že máme možnost volby. Ať už v rámci východních technik, nauk, medicíny či formou západních možností klasické medicíny. Důležité jsou jen citlivost a vědomá volba toho, co je pro nás v daný čas a za daných okolností to nejlepší. Klíč k uzdravení má totiž každý sám v sobě.

Mnoho žen má například po vysazení antikoncepce potíže. Čím to podle vás je?
Tělo spí, a než se znovu nastartuje, může to nějakou dobu trvat. Jsou samozřejmě případy, kdy je potřeba tělo popohnat léky, ale každé tělo je na tom jinak. Měly bychom mu dát čas, aby se zase vzpamatovalo. Je to, jako když každé ráno někomu pravidelně připravujete snídani. Den po dni, rok po roce. Vykonáváte pro někoho něco, každý den. Kdo by nezlenivěl? No a jak přestanete, tak se to lenivé tělo zase musí nastartovat. Některé si zvykne velmi rychle, některému to trvá déle a některé může být tak umíněné, že si prostě ne a ne zvyknout.

Je hormonální jógová terapie vhodná také pro ženy, které se s danými problémy nepotýkají?
Určitě. Hormonální jógová terapie slouží i jako prevence. Ženám ji doporučuji od pětatřicátého roku. Vyrovnaná hladina hormonů je klíčem k ženství a cvičení hormonální jógy nám může pomoci znovuobjevit svou ženskou sílu. Někdy ani nevíme, kolik se za naším ženstvím skrývá energie, ať už tvůrčí nebo sexuální.

A je pro někoho naopak nevhodná?
Hormonální jógovou terapii by neměli cvičit lidé, kteří si prošli nebo stále procházejí rakovinou. Doporučuji s terapií začít nejdříve pět let po poslední operaci, protože do té doby se rakovina může znovu projevit. Hlavně léčení provází často i substituční léčba, a to by mohlo spustit jiné procesy v těle. Záleží na mnoha faktorech. O jakou rakovinu se jedná, jak byla léčena a tak dále. Vyhýbat by se terapii měli také lidé s diagnostikovanou psychickou poruchou. Tyto věci je vhodné nechat v rukou ošetřujícího lékaře a jeho následného doporučení. V případě emoční nerovnováhy, výkyvů nálad nebo úzkosti, běžných problémů často spojených se stresem je cvičení hormonální jógy na místě. Ale i zde se jedná o obsáhlé téma a je vždy třeba brát v potaz názor ošetřujícího lékaře, který volí i substituční léčbu a terapii a pacienta zná.

Mohou ji cvičit těhotné ženy?
Ve chvíli, kdy žena zjistí, že je těhotná, přestává cvičit a začít může znovu až po šestinedělí, kdy pravidelné cvičení prokazatelně navyšuje tvorbu mateřského mléka. Mám několik klientek, které hormonální jógu cvičí i v těhotenství, ale s jógou mají zkušenosti a vědí, jak si některé pozice adekvátně přizpůsobit. Navíc bych řekla, že se již nejedná o hormonální jógu. Určitě bych s ní ale nezačínala, pokud zjistíte, že jste těhotná. Ženám raději doporučuji, aby se v této chvíli napojily samy na sebe a těhotenství si užívaly.

Jak probíhá hormonální jógová terapie?
Jedná se o ucelený systém, který se skládá ze tří částí. Tou první je zahřívací část, která je velice důležitá a jejíž nedílnou součástí jsou zahřívací cviky. Hlavní částí sestavy je každodenní sestava, která trvá zhruba pětadvacet až třicet minut. Poslední částí je pak harmonizace energie a čaker. Sestava je neměnná a měla by se cvičit třikrát až čtyřikrát týdně, ale záleží na tom, jak to komu vyhovuje.

Je potřeba mít s jógou nějaké zkušenosti?
Všechno je v rámci semináře dobře vysvětleno a není potřeba předchozích zkušeností. Naopak je občas lepší, když ke mně přijde začátečník. Já vždycky říkám, že je důležité, aby sestavu každá žena pochopila v rámci své vlastní logiky. Každé tělo to vnímá jinak a každý si z toho vezme to své, co potřebuje.

Mohou hormonální jógovou terapii podstoupit také muži?
Ano, Dinah Rodrigues vyvinula i sestavu určenou speciálně pro muže v andropauze, tedy mužském přechodu. Podobně jako u žen dochází věkem i u mužů k poklesu hormonů, konkrétně testosteronu. Projevuje se to změnami nálad, únavou, nespavostí, snížením libida či problémy s erekcí. Hormonální jógová terapie se u mužů zaměřuje na varlata, u žen to jsou vaječníky. Sestava je obohacena i o další techniky, které v terapii pro ženy nejsou.

Jaké další benefity nabízí hormonální jógová terapie?
Jóga obecně tělo zpevňuje, formuje a protahuje, takže pomáhá i po fyzické stránce. Hodně pomáhá ale také po té psychické stránce. V dnešní uspěchané době se od sebe často oddalujeme a systém hormonální jógové terapie je sestaven tak důmyslně, že po celou dobu cvičení jste nucena být pozorností sama u sebe. Je to zkrátka vědomá cesta k sobě samé. Já jsem osobně během jednoho roku cvičení zhubla o osm kilo. Nerada ale říkám, na co přesně zabírá, protože je důležité, aby si každý našel ten smysl sám. Proto vždycky na začátku kurzu říkám, aby si každý napsal cíl, kterého chce prostřednictvím hormonální jógové terapie dosáhnout.

Stačí seminář navštívit pouze jednou?
Každý to má jinak. Sama jsem seminář absolvovala vícekrát. Ale jak jsem se již zmiňovala na začátku, je to hlavně o praxi. Pokud bude žena praktikovat sestavu pravidelně, věřím, že se jí zaryje opravdu hluboko do paměti, že pro ni časem cvičení bude jako čištění zubů. Pokud si ale žena není jistá, zda cvičení či dechové techniky provádí správně, není nic jednoduššího než navštívit opakovací lekci.

V hormonální jógové terapii se často mluví o napojení člověka na sebe samého. Jak to udělat, když je myšlení zablokováno?
Ano, i to se může stát. Důležité je na sebe netlačit, nejsme přece stroje. Někdy stačí k věcem přistoupit se zvídavostí dítěte, s otevřenou myslí, věci se pak často začnou dít samy od sebe.

Autor: Aneta Valešová
Video se připravuje ...