Středa 1. prosince 2021
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, déšť 5°C

Jaký opravdu byl Freddie Mercury? Tohle jste o něm nejspíš nevěděli!

 • 24. listopadu 2021 | 06:00

  Přesně před 30 lety zemřel Freddie Mercury. Měl zajímavý život a jeho hudba oslovila lidi na celé planetě. Přestože nemoc ukončila jeho život v relativně mladém věku, stihnul toho víc než mnozí jiní smrtelníci. 

  Jeho melodie žijí dál, a to je přesně to, po čem toužil. Chtěl se stát legendou a vyšlo mu to. Lidé si ho zamilovali, přestože to nebyl ukázkový krasavec a byl homosexuál, což v době, kdy žil, bylo spíše stigmatem. Jaký byl doopravdy a co jste o něm možná nevěděli?

 • Párty s Dianou


  Autor: Oficiální zdroj/Queen

  Freddie Mercury se narodil 5. září 1946 ve Stone Townu, nejstarší části metropole Zanzibar pod jménem Farrokh Bulsara. 

  S rodinou se o několik let později přestěhoval do Velké Británie, kde byl často považován za Pákistánce, což ho časem vedlo k tomu, že si změnil jméno na Freddie Mercury. Stalo se tak na počátku sedmdesátých let, kdy se dali Queen dohromady.

  Sami říkají, že si zakládají především na autentickém pojetí písní Queen. A že právě to z Queenie dělá jejich nejúspěšnější tribute kapelu v Česku... • VIDEO • VIDEO: Blesk, Aleš Brunclík, Ivan D. Hladík

 • Změna jména


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Brian May a Roger Taylor působili v kapele Smile společně s hlavním zpěvákem Timem Staffellem, se kterým se Freddie kamarádil. Znali se z Ealing Art College, kde oba studovali. Briana a Rogera tedy nepoznal až po rozpadu Smile, jak předkládá snímek Bohemian Rhapsody, ale už se s nimi dávno znal.

 • Ikonický předkus


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Freddie měl v životě dvě velké lásky: Mary Austinovou a Jima Huttona. Poznal se s nimi ale úplně jinak než zobrazuje Bohemian Rhapsody. Freddie nepoznal Mary na koncertě Smile a už vůbec ne v den, kdy se připojil ke kapele. 

  Ve skutečnosti je seznámil Brian May, který s ní prožil románek. Oba pak chodili Austinovou šmírovat do second handu Biba v obchodním domě Kensington Market.

  Jim zůstal s Freddiem až do konce života

  U Jima Huttona dokonce scénáristé změnili i jeho povolání. V reálu se totiž živil jako kadeřník v hotelu Savoy. Seznámili se v roce 1984 v nočním klubu a Freddie ho chtěl pozvat na drink. 

 • Životní láska


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Říká se, že jestli Freddie něco miloval víc než lidi, byly to kočky. Měl jich hned několik, a dokonce jim věnoval svoje první sólové album Mr. Bad Guy z roku 1985. Bylo na něm napsáno: „Mé kočce Jerrymu – také Oscarovi a Tiffany a všem milovníkům koček napříč světem – kašlat na všechny ostatní“.

 • Věnování kočkám


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Obchodní značkou Freddieho Mercuryho byl „bottomless mic“ neboli mikrofon jen s půlkou stojanu. Došlo k tomu omylem – během jeho prvního koncertu s kapelou Queen Freddie nechtěně ulomil mikrofon v půlce stojanu. Místo aby ho vyměnil za nový, pokračoval ve vystoupení a udělal z toho přednost. Od té doby už vystupoval jen s takovým mikrofonem.

 • Mikrofon bez stojanu


  Freddie Mercury z The Queen
  Autor: Profimedia

  Známý hit Crazy Little Thing Called Love napsal Freddie Mercury ve vaně. Zrovna se koupal v hotelové koupelně, když dostal inspiraci, a aby ji neztratil, nechal si dokonce donést klávesy přímo do vany, aby mohl skládat.

 • Skládání ve vaně


  Freddie Mercury z The Queen
  Autor: Profimedia

  V roce 1987 natočil Freddie Mercury ve spolupráci se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé své druhé sólové album Barcelona se stejnojmenným hitem. Ten se stal úvodní písní na olympijských hrách v roce 1992, čehož se Freddie už bohužel nedožil. Dodnes je to nejznámější olympijská píseň všech dob.

 • Barcelona


  Autor: profimedia.cz

  Freddie Mercury nikdy nepředstíral skromnost. Věděl o sobě, že je jedinečný a neměl důvod si nevěřit. Když se ho během rozhovoru zeptali, proč jsou podle jeho názoru Queen tak populární, odpověděl: „Důvod, proč jsme tak úspěšní, drahoušku, je samozřejmě moje nebetyčné charizma!“

 • Žádná falešná skromnost


  Autor: archiv Jana Adama a Blesku

  I když se o tom spekulovalo dlouhá léta, Freddie Mercury veřejně přiznal, že má AIDS, až 23. listopadu 1991. Následující den zemřel. Jeho životní láska a dědička velké části jeho majetku Mary Austin uvedla, že s ohledem na Freddieho přání nikdy neprozradí, kde pohřbila jeho popel.

Autor: Marta Pušová
Diskuse ke článku
.