Jaký opravdu byl Freddie Mercury? Tohle jste o něm nejspíš nevěděli!

 • 720p360p
  8. listopadu 2018 | 06:00

  Legenda, která právě v těchto dnech ožívá na filmových plátnech ve filmu Bohemian Rhapsody: Freddie Mercury. Zemřel před 27 lety. Měl zajímavý život a jeho hudba oslovila lidi na celé planetě. Přestože nemoc ukončila jeho život v relativně mladém věku, stihnul toho víc než mnozí jiní smrtelníci. Čtyřiadvacátého listopadu to bude dvacet sedm let od jeho úmrtí. 

  Jeho melodie žijí dál, a to je přesně to, po čem toužil. Chtěl se stát legendou a vyšlo mu to. Lidé si ho zamilovali, přestože to nebyl ukázkový krasavec a byl homosexuál, což v době, kdy žil, bylo spíše stigmatem. Jaký byl doopravdy a co jste o něm možná nevěděli?

 • Změna jména


  Autor: Oficiální zdroj/Queen

  Freddie Mercury se narodil 5. září 1946 na Zanzibaru pod jménem Farrokh Bulsara. S rodinou se o několik let později přestěhoval do Velké Británie, kde byl často považován za Pákistánce, což ho časem vedlo k tomu, že si změnil jméno na Freddie Mercury. Stalo se tak na počátku sedmdesátých let, kdy se dali Queen dohromady.

 • Ikonický předkus


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Brian May, John Deacon a Roger Taylor působili v kapele Smile, když se poprvé setkali s Freddiem Mercurym. V první chvíli ho odmítli kvůli jeho předkusu, když jim ale zazpíval, okamžitě změnili názor. Freddie se narodil se čtyřmi zuby v horní čelisti navíc, nikdy ale neuvažoval o tom, že by si je nechal odstranit. Byl přesvědčený, že dodávají jeho hlasu speciální zvuk a umožňují mu čtyřoktávové rozpětí hlasu.

 • Životní láska


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Ačkoliv byl Freddie Mercury gay a svoji sexuální orientaci nikdy netajil, jeho jediný vážný vztah byl se ženou. Jak sám říkal, Mary Austin byla jeho jediná životní láska (dokonce ho inspirovala k písni The Love Of My Life), která jako první odhalila jeho náklonnost k mužům a později se stala jeho nejlepší přítelkyní. Mary byla Freddiemu oporou do posledního dne, a když v roce 1991 ve věku pětačtyřiceti let zemřel, odkázal jí většinu svých peněz, svůj dům i práva na jeho nahrávky.

 • Věnování kočkám


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Říká se, že jestli Freddie něco miloval víc než lidi, byly to kočky. Měl jich hned několik, a dokonce jim věnoval svoje první sólové album Mr.Bad Guy z roku 1985. Bylo na něm napsáno: „Mé kočce Jerrymu – také Oscarovi a Tiffany a všem milovníkům koček napříč světem – kašlat na všechny ostatní“.

 • Mikrofon bez stojanu


  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Z filmu Bohemian Rhapsody
  Autor: CinemArt

  Obchodní značkou Freddieho Mercuryho byl „bottomless mic“ neboli mikrofon jen s půlkou stojanu. Došlo k tomu omylem – během jeho prvního koncertu s kapelou Queen Freddie nechtěně ulomil mikrofon v půlce stojanu. Místo aby ho vyměnil za nový, pokračoval ve vystoupení a udělal z toho přednost. Od té doby už vystupoval jen s takovým mikrofonem.

 • Skládání ve vaně


  Freddie Mercury z The Queen
  Freddie Mercury z The Queen
  Autor: Profimedia

  Známý hit Crazy Little Thing Called Love napsal Freddie Mercury ve vaně. Zrovna se koupal v hotelové koupelně, když dostal inspiraci, a aby ji neztratil, nechal si dokonce donést klávesy přímo do vany, aby mohl skládat.

 • Párty s Dianou


  Freddie Mercury z The Queen
  Freddie Mercury z The Queen
  Autor: Profimedia

  V pozdních osmdesátých letech vzal Freddie Mercury údajně na párty princeznu Dianu a ukázal jí nový svět. Aby její identita nebyla odhalena, převlékl ji za androgynního mužského modela a propašoval ji do londýnského gay baru Royal Vauxhall Tavern.

 • Barcelona


  Freddie Mercury z The Queen
  Freddie Mercury z The Queen
  Autor: Profimedia

  V roce 1987 natočil Freddie Mercury ve spolupráci se španělskou operní pěvkyní Montserrat Caballé své druhé sólové album Barcelona se stejnojmenným hitem. Ten se stal úvodní písní na olympijských hrách v roce 1992, čehož se Freddie už bohužel nedožil. Dodnes je to nejznámější olympijská píseň všech dob.

 • Žádná falešná skromnost


  Autor: profimedia.cz

  Freddie Mercury nikdy nepředstíral skromnost. Věděl o sobě, že je jedinečný, a neměl důvod si nevěřit. Když se ho během rozhovoru zeptali, proč jsou podle jeho názoru Queen tak populární, odpověděl: „Důvod, proč jsme tak úspěšní, drahoušku, je samozřejmě moje nebetyčné charizma!“

 • Smrtelné tajemství


  Autor: archiv Jana Adama a Blesku

  I když se o tom spekulovalo dlouhá léta, Freddie Mercury veřejně přiznal, že má AIDS, až 23. listopadu 1991. Následující den zemřel. Jeho životní láska a dědička jeho majetku Mary Austin uvedla, že s ohledem na Freddieho přání nikdy neprozradí, kde pohřbila jeho popel.

Autor: Marta Pušová
Diskuse ke článku
.
1080p 720p 360p